برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل پنج اصل اساسی مدیریت است. مدیران باید برای همه ی این اصول از مهارت کافی برخوردار باشند.

دود قاچاق از فیلتر سیگار

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

55 میلیارد نخ؛ آمار سیگار مصرف شده سالیانه است که چندی پیش از سوی مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با دخانیات کشور بیان شد. این عدد وحشتناک تر می شود وقتی بدانیم عامل مرگ 55 تا 60 هزار نفر نیز در کشور می باشد. علاوه بر اثرات بسیار نامطلوب سیگار برای سلامتی، هرز سرسام آور منابع و ثروت عمومی نیز یکی دیگر از آسیب های فراوان مصرف بی حد و حساب دخانیات می باشد. به طوری که طبق اعلام سرپرست دخانیات خراسان رضوی تنها مردم این استان به طور میانگین روزانه دو میلیارد تومان و معادل 60 میلیارد تومان در هر ماه سیگار می کشند! از آن طرف مبلغی معادل چندین برابر این اعداد و ارقام صرف هزینه درمان ناشی از مصرف سیگار می گردد!

هر ساله هنگام بررسی لایحه بودجه در مجلس، یکی از موارد بسیار چالش برانگیز عوارض سیگار است. بدون شک در تمام دنیا برای کاهش مصرف سیگار یکی از راه کارهای اساسی افزایش قیمت می باشد. در سال ۲۰۱۵ از ۲۰ کشور منطقه فقط افغانستان از ما مالیات کمتری بابت سیگار دریافت می کرد. به هر حال کسی نیست که بتواند انکار کند دخانیات چه اثری بر سلامتی انسان داشته و چگونه می تواند باعث مرگ زودرس و بیماری های ناعلاج گردد. علاوه بر این مصرف سیگار نه تنها روی شخص بلکه روی ژنتیک افراد نیز تأثیر دارد. از این رو هر عقل سلیمی تصمیماتی که به نوعی باعث کاهش استعمال دخانیات گردد را می پذیرد. حتی بسیاری از افرادی که خود گرفتار این امر هستند میل درونی به رهایی از آن را دارند ولی شاید عزم و قدرت لازم را در خود ایجاد ننموده اند. پس قاعدتاً ضرورت دارد مسئولان ذیربط حوزه سلامت در بخش های تقنین و اجرا تمهیداتی اتخاذ نمایند که سبب کاهش مصرف سیگار شود. بررسی ها نشان داده به ازای هر یک درصد ایجاد عوارض برای مصرف سیگار در خانواده های کم درآمد شاهد کاهش یک درصدی مصرف سیگار هستیم. این مسئله علاوه بر اینکه از هزینه های درمان بیماری های ناشی از مصرف سیگار کم می کند باعث می شود منبع درآمدی برای دولت ایجاد شود. اما در این بین عده ای از نمایندگان مجلس و کارشناسان با افزایش عوارض سیگار مخالفت می کنند. عمده دلیل مخالفت این افراد آن است که معتقدند هر چند افزایش قیمت سیگار می تواند باعث کاهش مصرف آن شود ولی به دنبال این امر قاچاق نیز افزایش می یابد که این موضوع علاوه بر تبعات منفی مصرف سیگار باعث آسیب به تولید ملی و داخلی نیز می شود. ضمناً کالای قاچاقی که این گونه وارد کشور می شود از نظر سلامت ممکن است فاقد استاندارد لازم باشد. در سال های اخیر یکی از آسیب های اساسی اقتصاد کشور قاچاق بوده که بسیاری از مناسبات صحیح اقتصادی و روند عرضه و تقاضای بازار را با اختلال مواجه نموده و منجر به تعطیلی و بیکاری بسیاری از تولید کنندگان داخلی گردیده است. ما نمی توانیم و نباید قاچاق کالا را به عنوان یک واقعیت بپذیریم و سایر اصول و قوانین خود را با آن تنظیم کنیم. بلکه باید فکری اساسی برای مقابله جدی و موثر با قاچاق داشته باشیم. مخالفت با افزایش قیمت سیگار به دلیل این که سبب افزایش قاچاق می شود بدین معناست که ما دیگر قاچاق را پذیرفته ایم و از حالا به بعد باید تمامی تصمیمات خود را با آن تنظیم نماییم. مافیای قدرتمند قاچاق اجناس و کالا سال هاست اقتصاد کشور را باچالش جدی مواجه نموده تا جایی که رهبر انقلاب بر  آتش زدن اجناس قاچاق به منظور ضربه زدن به قاچاقچی و جنس دارای مشابه داخلی تأکید کرد و رئیس جمهور نیز گفت: «اگر در را نیز ببندیم، کالای قاچاق راه خود را از پنجره‌ پیدا می‌کند یا سقف را سوراخ می‌کند و به داخل کشور می‌آید یا به صورت زیرزمینی راه خود را پیدا می‌کند». به هر حال نمی توان در ارتباط با سلامتی، منافع و مصالح مردم مسامحه به خرج داد بلکه باید برای کاهش مصرف سیگار در کشور هر اقدامی که ضرورت دارد را با قدرت انجام داد.

منبع: روزنامه شهرآرا مورخ چهارشنبه 16 اسفند 1396 شماره 2502

 

http://shahraraonline.com/news/81093

 

این مطلب تا چه اندازه برای شما مفید بود؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)