برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل پنج اصل اساسی مدیریت است. مدیران باید برای همه ی این اصول از مهارت کافی برخوردار باشند.

«مسئولان» بجای «مقامات»

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

همان‌ گونه که هر انسان سالمی برای پیشگیری از بیماری باید شاخص های سلامتی خود از لحاظ فشار خون، میزان آب بدن، ضربان قلب و .... را مرتب مورد ارزیابی و سنجش قرار بدهد، هر حرکت و انقلابی نیز می بایست همواره مسیر و جهت حرکت خود را با شاخص های اولیه و استانداردش مطابقت دهد. انقلاب اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر بخواهیم اهداف، ماهیت و دلایل رخداد انقلاب اسلامی را در قالب یک واژه تعریف کنیم باید بگوئیم «عدالت». عدالت یعنی قرار گرفتن هر چیزی در جای خود. بر این اساس در گام دوم انقلاب باید بررسی کنیم که آیا از لحاظ؛ «سبک زندگی»، « استقلال فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی»، «رفاه مردم و مسائل دیگر از این دست» همه چیز در جای خودش قرار دارد یا خیر؟ آنچه مسلم است جمهوری اسلامی ایران با ماهیتی انقلابی، بر اساس نظریه دموکراتیزاسیون و سکولاریزاسیون قابل تبیین نیست و تحلیل و تبیین دیگری می طلبد. بر همین اساس اکنون که بیش از چهار دهه از این جنبش الهی و مردمی می گذرد باید نسبت به آسیب شناسی آن اقدامات موثری صورت پذیرد. برای تحقق این مهم به ابزارهایی نیاز داریم:


1: نوآوری باز: به عنوان یک پارادایم مطرح می شود که بر اساس آن باید از ایده‌ها و مسیرهای داخلی و خارجی در چارچوب ارزش های پذیرفته شده نظام، به‌عنوان وسیله‌ای برای تازه گردانی رویکردها، سرعت بخشیدن به فعالیت ها، بهبود عملکرد و پیشرفت کشور استفاده شود.
2: نهضت علمی و جنبش نرم‌افزاری؛ همان مقوله ای است که رهبر انقلاب بارها از آن به عنوان مهم ترین راه استقلال و پیشرفت کشور یاد کرده اند.
3: جوان‌گرایی و انتصاب جوانان در مناصب کلیدی و تصمیم‌گیری؛ یکی از رویکردهای اصلی نظام برای پیوند نسل های بعدی انقلاب 57 همانا مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها و ایجاد دغدغه های اساسی ایدئولوژی نهضت از لحاظ مفاهیمی همچون آزادگی، عدالت طلبی، استکبار ستیزی و ... در ذهن آنان است.
4: بازگشت و وفاداری به ارزش‌های انقلاب اسلامی؛ که بر مبنای آن مجاهدت هایی انجام دادیم و اتفاقات ویژه ای را رقم زدیم. از مهم ترین اقداماتی است که در گام دوم می بایست برای حفظ باورهای اصیل و آرمان های امام بدان توجه گردد.

مردم و مسئولین همواره باید رفتار و شیوه زندگی خود را براساس ارزش های اصیل انقلاب كه همان مقاصد قرآن و عترت است طراوت و تازگی بخشند و به ارزشهایی كه با خون جوانان خود به دست آورده اند وفادار باشند. اگر این موارد در جامعه رعایت شود دیگر خبری از تبعیض، فساد، فقر، اختلاس و... در جامعه نبوده و به رفاه مادی و معنوی بیشتری نائل خواهیم آمد. در گام دوم انقلاب این نکته بیشتر از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار گیرد که در نظام مدیریت کشور "مسئولان" به جای"مقامات" بنشینند و هر کسی در هر جایگاهی به جای طمع ورزی به مقام خود به اهمیت و حساسیت رعایت حدود بیت المال و مسئولیتی که بر عهده می گیرد توجه نماید.

منبع: روزنامه قدس، مورخ پنجشنبه 30 بهمن 1399، شماره 9470

این مطلب تا چه اندازه برای شما مفید بود؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)