برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل پنج اصل اساسی مدیریت است. مدیران باید برای همه ی این اصول از مهارت کافی برخوردار باشند.

مفهوم دورکاری و مزایای آن در امر اشتغال

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مفهوم دورکاری و مزایای آن در امر اشتغال
آژانس خبري روز
گروه کار از راه دور به معنای حرکت دادن کار به سمت کارگر است. این‌ نوع‌ کار با انتقال‌ کار به‌ سمت‌ انجام‌ دهنده ‌کار، به‌ جای‌ حرکت‌ انجام‌ دهنده ‌کار به‌ سوی‌ کار مشخص‌ می‌شود .گروه کار از راه دور به معنای حرکت دادن کار به سمت کارگر است. این‌ نوع‌ کار با انتقال‌ کار به‌ سمت‌ انجام‌ دهنده ‌کار، به‌ جای‌ حرکت‌ انجام‌ دهنده ‌کار به‌ سوی‌ کار مشخص  می‌شود  و‌ شامل‌ کار کردن‌ در «دورمرکز» یعنی محلی‌ که‌ کارکنان‌ در آنجا به‌ فناوری‌ اطلاعات‌ و برخی‌ از تسهیلات‌ اداری‌ دسترسی‌ دارند به‌ جای‌ رفت‌وآمد به‌ یک‌ اداره‌ است.
به گزارش گروه اقتصادی دی نا - بهاره فتح آبادی، در واقع به واسطه به وجود آمدن کامپیوتر ها، شبکه های ارتباطی، نرم افزارهای ارتباطی و نرم افزارهای اداری و تخصصی علوم مختلف است که امروزه می توانیم از کار از راه دور صحبت کنیم. پس با پیشرفت این ابزارها می توانیم انتظار داشته باشیم که در آینده تعداد مشاغل از راه دور بیشتر و کارهای از راه دور با کیفیت تر شوند.
دور کاری یک انتخاب است راجع به روش انجام کار، که به کارکنان اجازه می دهد تمام یا قسمتی از کارشان را خارج از محیط کاری انجام دهند یعنی افراد می توانند از خانه شان, از یک مرکزارتباط از راه دوردر نزدیکی خانه شان یا از محل کار دیگری وظایف کاریشان را انجام دهند (مجله کانکشنزسپتامبر 2004).
استفاده از رایانه و ارتباطات راه دور به منظور تغییر موقعیت جغرافیایی محل کار و انجام وظایف شغلی (کمیسیون اروپا).

*مثال هایی در زمینه دورکاری وجود دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :
-فرد مسئول بازدید و تهیه گزارش از واحدهای مختلف یک سازمان در شهرهای مختلف (مثل شعب مختلف یک بانک یا فروشگاه زنجیره ای) دیگر مجبور نخواهد بود بعد از تهیه هر گزارش، مستقیما به سازمان مراجعه کرده و گزارشش را تحویل دهد. وی میتواند در حین مسافرت از شهری به شهر دیگر بوسیله کامپیوتر قابل حمل گزارشش را تهیه کرده و از طریق اینترنت (یا حتی خط تلفن همراه) گزارش را به سازمان متبوع ارسال کند.
- فرض کنید یک مهندس الکترونیک از ایران و مهندسی از ژاپن بر روی پروژه طراحی مدار الکترونیکی دستگاه خاصی کار می کنند. این دو نفر می توانند با بکارگیری یکی از نرم افزارهای کنفرانس ویدئویی با یکدیگر مکالمه صوتی، تصویری داشته باشند و در همان حال تصویر مانیتور فرد دیگر را داشته را داشته باشند و ببینند که طرف مقابل با نرم افزار تخصصی رشته الکترونیک چه مداری را طراحی کرده و حتی در صورت اجازه طرف مقابل، به نرم افزارها و فایل های موجود روی کامپیوترش دسترسی داشته باشد و جالب تر اینکه نه دو نفر بلکه چندین نفر می توانند به طور همزمان چنین ارتباطی داشته باشند.

**میزان بهره وری
در مورد دورکاری یکی از مواردی که بسیار مهم به نظر می رسد این است که این نوع کارها چون در خارج از محیط کاری و به دور از هر گونه کنترل انجام می شود آیا کار ازمیزان بهره وری مناسب برخوردار است
کار از راه دور« نه تنها برای کارکنانی که در پی ایجاد تعادل بیشتر میان خانواده و محیط کار خود هستند ، سودمند است ، بلکه به دلیل توسعه این سودمندی و بهره­دهی ، رضایت کارفرما را نیز تامین خواهندکرد . بنابراین با توجه به رضایت هم کارفرما و هم کارمند مسلم است که رشد زیادی خواهدنمود . پیش از این تمام تلاش شرکتها و مـوسسات ایـن بـود که «کارگر» را به سمت «کار» حرکت دهند و اکنون ، با تـوجه بـه امکانات و تسهیلاتی که فنآوری نوین ارتباطات و اطلاع رسانی در اخـتیار بـشر قـرار داده است میتوان از میزان حضور فیزیکی کارکنان در محل کار کاست و بر میزان بهره­وری آنان افزود .
در پاسخ به سوال میزان بهره وری باید گفت: طی مطالعه ای که در سال 1999 در ارتباط با گروهی از کارکنان راه دور انجام شد مشخص شد که 47 درصد از آنها افزایش بهره وری ,42 درصد آنان عدم تغییر در بهره وری و 10 درصد آنان کاهش در بهره وری کاری خود را تجربه کرده اند .
همچنین در پژوهش دیگری31درصد بر بهره وری بیشتر، 56 درصد به عدم تغییر در بهره وری و6درصد به کاهش بهره وری کاری خود معتقد بوده اند و 7 درصد نیز پاسخی نداده اند.
همین طورآمارهای دیگر نشان می دهد افزایش بهره وری بین 10% تا 40% است.(Telework America Survey – 2000 and CO Telework Coalition)

**از مزایای کار از راه دور می توان به موارد زیر اشاره کرد
حضور فیزیکی کارکنان همواره هزینه زیادی به همراه دارد ، هزینه رفت و آمد ، سربار ترافیک ، هزینه تهیه مکان کار و . . . . این هزینه‌ها زمانی که محل کار و منزل کارمند در دو محل دور از هم مانند شهر و روستا باشد بسیار افزایش پیدا کرده و مشکلات عدیده‌ای بوجود می‌آورد . کار از راه دور راه حلی برای این مشکلات می‌باشد . کار از راه دور محدودیتهای زمانی و مکانی را از سر راه بر می دارد. حالا دیگرمی توانید در بهترین و خوش آب و هوا ترین مناطق زندگی کنید از حاشیه شهرها تا مناطق ییلاقی کوهستان ها و به کارتان نیز مشغول باشید.
کاهش رفت و آمد و هزینه های ناشی از آن که شامل هزینه حمل و نقل و ارزش پولی وقت تلف شده در راه است.
زمانی که ناگزیر در رفت و آمد روزانه به محل کار تلف می شد، حالا می تواند برای نگهداری از فرزندان و والدین پیر سپری شود.
از دیگر مزایای آن این است که کارمند هر شرکت یا سازمانی که دوست دارید باشید، دیگر جا و مکان ملیتش فرق نمی کند.
باعث کاهش ترافیک های درون شهری و مشکلات ناشی از آن مثل آلودگی هوا و محیط زیست
باعث کاهش نیاز به راه سازی و گسترش بزرگراه ها
از دیگر مزایای آن برای کسانی که ناتوانی یا بیماری خاصی دارند که حضورشان در ادارات مرسوم، غیر معقول و غیر ضروری است، موقعیت کاری فراهم می شود.
همچنین بازار نیروی کار گسترش می یابد یعنی قدرت انتخاب سازمان ها برای انتخاب بهینه نیروی کار مورد نیازشان زیاد می شود زیرا تا دیروز سازمان ها ناگزیر بودند کار را به یکی از متخصصان همان شهر (یا منطقه جغرافیایی) بسپارند اما امروز می توانند کار را به طریق از راه دور به هر متخصصی که توانایی ها و قابلیت های بیشتری دارد بسپارند که این همان شایسته سالاری است. به این ترتیب موقعیت های کاری یکسانی نیز برای همه جدای از محل و موقعیتشان به وجود می آید که این راستا عدالت اجتماعی است.
از دیگر مزایای آن کاهش رشد جمعیت شهر های بزرگ؛ از هجوم نیروی کار به شهرهای بزرگ برای دستیابی به موقعیت های کاری بهتر کاسته می شود. در صورت نیاز یا وجود مشاغل ذیل در سازمان،مدیر منابع انسانی می تواند در صدد ارائه این مشاغل به صورت کار از راه دور باشد:

**کارهایی که به صورت دورکاری قابل انجام هستند
مشاغل کامپیوتری مثل برنامه نویسی، طرحی صفحات وب، طراحی گرافیکی، انیمیشن سازی
مترجمی، نویسندگی، فروش و بازار یابی، مشاوره، حسابداری
کارهای طراحی و محاسبات در علوم مهندسی مثل محاسبه و طراحی سازه در مهندسی عمران، طراحی ماشین آلات در مهندسی مکانیک
تدریس (از طریق ویدئو کنفرانس)
بطور کلی بسیاری از کارهای خدماتی به طریق از راه دور قابل انجام اند.

این مطلب تا چه اندازه برای شما مفید بود؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)