برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل پنج اصل اساسی مدیریت است. مدیران باید برای همه ی این اصول از مهارت کافی برخوردار باشند.

درس هاي عاشورا

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
درسهاي عاشورا
احمد یاراحمدی خراسانی

عاشورا باشکوه ترين ، حماسي ترين وناب ترين انقلاب تاريخ اسلام است که تداوم آن با انقلاب عصر ظهور که کامل ترين و آخرين انقلاب تاريخ انسان مي باشد جلوه گر مي گردد. عاشورا قصه مردان و زناني است که بصيرتشان چراغ راهشان و بينش ژرف و زلالشان ، کشتي عبور آنها از طوفانهاي دروني و بيروني است و در اين راه بدرستي پيامبر اعظم ( ص) فرمود : (( ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه )) چرا که کشتيبان اين جريان عظيم، چراغ هدايت جامعه و منجي بشريت است.
امام حسين (ع) با توجه به مقتضات زمان و جريانهاي منحرف ايجاد شده در دوران حکومت امويان بر جامعه اسلامي و براساس اهدافي نظير : احياي جامعه اي مبتني بر شاخصهاي اسلامي بر مبناي قرآن و سيره نبوي و   اهل بيت (ع)، احياي امر به معروف و نهي از منکر ، احياي ترويج فرهنگ گفتگو بر مبناي عدل و عقل ، احياي ترويج فرهنگ اتحاد و محبت در جامعه ، اصلاح امت و شناساندن ضعفهاي موجود در جامعه و نيز افشاي استبداد و خود کامگي امويان (که تداعي کننده دوران جاهليت بودند ) قيام نمودند. منطق اين قيام نه براساس قدرت طلبي و جاه طلبي و مقام پرستي بود بلکه نشأت گرفته از همان نگاهي بود که اميرالمومنين (ع) در رويارويي با مارقين ، قاسطين و ناکثين آن را بيان مي کنند. نهضت امام حسين (ع) در جهت احياي اخلاق و سياست رحيمانه پيامبر (ص) در مقابل با اخلاق و سياست خشن و خودکامه امويان بود.خشونت ستيزي و مبارزه با ظلم از صفات انسانهاي کامل و آزاده و بارزترين بخشهاي رسالت پيامبر (ص) و علي (ع) مي باشد و          نبي اسلام با اين ويژگي به اصلاح جامعه قبيله اي جاهلي عصر خويش پرداخت. احتمالاً مي توان اوج رجعت به جاهليت ، در نيمه نخست قرن اول اسلامي را در بيعت خواهي يزيدبن معاويه با توسل به خشونت و زور و تزوير شمرد و تاکيد کرد که امام حسين (ع) به عنوان وارث و احياگر سنت پيامبر (ص) در جهت مبارزه با زورمداري و ديکتاتوري و ارتجاع حزب اموي قيام نمودند.
در يک نگاه همه جانبه وقايع کربلا صرفاً مصيبت ، تشنگي ، سربريدن ، درماندگي ، بي پناهي ، آوارگي و اسارت نيست البته اينها هم هست چون اين بلايا در صحراي کربلا بوده است لکن عظمت نهضت عاشورا در اين است که ياران امام با وجود چنين مصائبي شجاعت و شهامت ، ايستادگي ، دلاوري ، قهرماني و ذوب شدن در جريان حق و امام معصوم را جلوه گر کردند. شجاعت در برابر دشمن ، رهايي از دنياطلبي ، سازش ناپذيري با باطل و ستم ، فداکاري براي احياي حق ، تحول روحي ، عزت آفريني و شکست ناپذيري ، امر به معروف و نهي از منکر ، اهميت به نماز ، حفظ عزت و کرامت ، آزادي و آزادگي از پيامهاي اساسي و عبرتهاي عاشوراست. از اين رو ائمه معصومين (ع) بر حادثه کربلا به عنوان برنامه اي تحول آفرين ، احياگر و بسيج کننده تاکيد داشتند و همواره مي کوشيدند تا آن را زنده و سازنده نگه دارند. امام خميني (ره) که نقش بي بديلي در حفظ ميراث عاشورا در تاريخ معاصرتشيع داشتند مي فرمود : (( دستور آموزنده کل يوم عاشورا و کل ارض کربلا  بايد سرمشق امت اسلامي باشد. قيام همگاني در هر روز و در هر سرزمين ، عاشورا قيام عدالتخواهان با عددي قليل و ايمان و عشقي بزرگ در مقابل ستمگران کاخ نشين و مستکبران غارتگر بود و دستور آن است که اين برنامه سرلوحه زندگي امت در هر روز و در هر سرزمين باشد ))  آن رهبر حکيم بر اين اساس نهضت خود را بنا نهاد و در برابر مستکبران تا پيروزي انقلابي عظيم ايستادگي کرد و براين اساس فرمود : (( اين محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است )) . امام خميني (ره) بر ترسيم دو جناح حق و باطل و مبارزه قاطع با اهل فساد و ستم به معناي عام آن و سازش ناپذيري با آن تاکيد مي ورزيدند و در هدف خويش در اين راستا از قاطعيت ، عزم راسخ و تغييرناپذيري برخوردار بود. 
امروز جمهوري اسلامي ايران با رهبري مردي حکيم و عالم و شاگرد امام با الگوگيري از اين حماسه عظيم و زنده نگه داشتن جريان کربلا و بهره گيري از تعاليم ناب و انسان ساز نهضت عاشورا ، انقلاب اسلامي را با همه وجود و سرمايه هاي خود حفظ خواهد کرد و تا ظهور امام عصر (عج) جهت تحقق انقلابي ستم ستيز ،    عدالت خواه ، آزادي بخش و انقلابي براي زدودن لايه هاي جاهليت در دنياي امروز و معرفي اسلامي در    هيأتي نو ، شفاف و شسته از غبارهاي تحريف ، انحراف و فريب ايستادگي مي نمايد.

این مطلب تا چه اندازه برای شما مفید بود؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)