مدیریت بازرگانی

مکانی مناسب برای کسب و کار

نویسنده : کارن ای اسپادر
مترجم : علی ميرشاهی

حتماً شما هم فروشگاه ها و رستوران هاي کوچک و بزرگ زيادي را مي شناسيد که موقعيت مکاني شان، موفقيت چشمگيري برايشان به ارمغان آورده است. اما آيا اين موضوع درباره شما نيز صادق است؟ شمايي که مي خواهيد به تازگي فروشگاه پوشاک راه اندازي کنيد يا شمايي که قصد افتتاح شعبه جديدي از رستوران هاي زنجيره اي خود را داريد يا شما دوست عزيزي که مهلت اجاره دفتر کارتان به سر آمده و مجبور به مهيا ساختن مکاني جديد هستيد، آيا شما همان قدر که به دنبال تهيه يک منوي چشمگير براي رستوران جديد خود يا يافتن يک عمده فروش منصف براي فروشگاه تازه افتتاح شده خود هستيد، موضوع يافتن مکان مناسب را نيز در رديف برنامه هاي مهم و اساسي خود قرار داده ايد؟
اگر براي راه اندازي فروشگاه يا رستوراني آماده مي شويد، موضوع مکان را در رديف مهم ترين کارهاي فهرست برنامه هايتان قراردهيد. درست است که براي فروشگاه خود به محصولي جذاب و مشتري پسند نياز داريد، اما تا زماني که مشتري وارد فروشگاه شما نشود و به اصطلاح فروشگاه شما پاخور نباشد، هيچ کس از وجود کالاي جذاب شما مطلع نخواهد شد و فروشي اتفاق نخواهد افتاد. برپاسازي کسب وکار در مکاني مناسب يکي از مهم ترين مواردي است که در ابتداي کار با آن روبه رو هستيد.
صاحب نظري عقيده دارد، در دنياي خرده فروشي، درباره سه چيز با دقت کامل تصميم گيري کنيد؛ اول مکان، دوم مکان و سوم مکان، تعيين هوشمندانه مکان جديد براي بيشتر خرده فروشي ها و کسب وکارهاي خدماتي حياتي است.

ويژگي هاي جمعيتي در منطقه مورد نظر خود را بشناسيد

يافتن چنين اطلاعاتي با توجه به عملکرد شما مي تواند بسيار ساده يا پيچيده باشد. براي مثال يک روش پيچيده براي تحليل موقعيت مي تواند شامل اطلاعات الگوي رفت و آمد افراد، داده هاي جمعيت شناسي، تجزيه و تحليل شيوه هاي رايج زندگي و فعاليت هاي رقابتي باشد. و در يک روش ساده، فردي که در شرف افزودن فروشگاهي به يک بازار خاص است، با توجه به هدف خاص خود، مي تواند ميزان مطلوبيت سطح عبور و مرور هر منطقه تجاري را بسنجد و به نوع کلي عبور و مرور پي ببرد.

يک کارشناس املاک تجاري در اين باره مي گويد؛ «به اندازه کافي تلاش کنيد. ويژگي هاي جمعيتي منطقه اي که قصد برپايي کسب وکار در آنجا را داريد، از نظر سن غالب افراد، سطح درآمد، فرهنگ خانواده ها و ساير موارد مربوطه، بررسي کنيد. همچنين به عوامل ايجاد کننده رفت و آمد در همسايگي خود توجه داشته باشيد، عواملي همچون ديگر فروشگاه ها که مردم را به آن منطقه مي کشانند، مجموعه هاي صنعتي يا اداري، مدارس، دانشگاه ها و مجتمع هاي پزشکي و درماني. در بررسي هاي خود، رفت و آمد وسائط نقليه و عابرين پياده، هر دو را مورد توجه قرار دهيد.»

مدير يکي از رستوران هاي موفق درباره تجربه يافتن مکان مناسب مي گويد؛ «ما اولين رستوران خود را در مرکز منطقه اي ناشناخته افتتاح کرديم به نحوي که مجبور بوديم با استفاده از روش هاي مختلف مردم را به آنجا بکشانيم. آنجا مکان بدي نبود، از ويژگي هاي مناسب يک رستوران برخوردار بود، اما براي جذب مشتري، به چيزي بيش از يک تلاش عادي، نياز داشتيم.»
در پي اين تجربه، موسسان اين رستوران به مکان يابي مناسب و افتتاح چندين شعبه ديگر اقدام کردند و امروزه ادعا دارند که مشتريان شان از هر نقطه شهر، تنها در عرض 10 دقيقه مي توانند به يکي از رستوران هاي آنها دست يابند.

حتي وقتي که فکر مي کنيد بهترين نقطه را يافته ايد هنوز کار شما درباره مکان، تمام نشده است. مذاکره درباره اجاره نامه به اندازه خود مکان براي شما و کارتان اهميت دارد.
يک کارشناس املاک تجاري مي گويد؛ «بسيار مهم است که شما يک وکيل زبردست براي تنظيم اجاره نامه داشته باشيد، البته اين خود يک هزينه ديگر است. وکيل شما مي تواند شما را در بررسي مواردي همچون شرايط اجاره نامه، شرايط فسخ آن و ساير شرايط آن ياري رساند. همچنين وي مي تواند به شما در مذاکره با صاحب ملک و پرسيدن سوالات مناسب کمک کند.

مذاکره با مالک به اندازه يافتن مکان مناسب، دشوار است. شما با مالک پيوندي طولاني برقرار مي کنيد. در اين بين مالکان بي انصافي هستند که مايلند همه چيز به نفع شخص آنها باشد.
استفاده از تجربيات يک کارشناس املاک محلي که مشتريان شما را به خوبي شما مي شناسد، فکري است عالي.

شما چه بخواهيد رستوران افتتاح کنيد و چه فروشگاه خرده فروشي، ايشان مي توانند درباره نوع کالايي که مشتريان هدف شما خريداري مي کنند يا نوع غذايي که آنها مايلند بخورند، راهنمايي تان کنند. من معتقدم که در هر شهر و منطقه اي کارشناسان املاک تجاري اي وجود دارند که گذشته و آينده شهر و منطقه شان را به خوبي مي شناسند. کارشناسان زبردست املاک بر تمام روندها و الگوهاي رفت و آمد و جمعيت شناسي تسلط دارند.»

برخورداري از راهنمايي هاي فردي که به شما در آماده کردن طرح کسب وکارتان، حتي قبل از آغاز عمليات مکان يابي، کمک کند نيز ايده خوبي است. مربيان کسب وکار يا مشاورين طرح هاي کسب وکار مي توانند در اين روند به شما کمک کنند. مي توانيد از همکاران خود درباره اين منابع ارزشمند اطلاع کسب کنيد.
يک مربي کسب وکار توصيه مي کند که «وقتي به دنبال مکاني مناسب براي افتتاح کسب وکار خود هستيد، اهداف استراتژيک طرح کسب وکارتان را همواره در نظر داشته باشيد.»

نسبت به تمام هزينه هاي مربوط به مکان، در شروع کسب وکارتان آگاه باشيد، اين کار نتيجه اي خارق العاده را در پي خواهد داشت، شما را توانا مي سازد تا با توفان هاي مسير حرفه اي خود مقابله کنيد. دست کم گرفتن هزينه ها و مدت زمان پرداختن به کسب وکار، مخصوصاً وقتي مرتبط با موضوع مکان باشد، يکي از رايج ترين اشتباهات در شروع کار است. با انجام يک برنامه ريزي مناسب مي توانيد از آن اجتناب کنيد. اگر همه موارد را مورد محاسبه قرار دهيد، از هزينه هاي بنگاه املاک، وکيل، برنامه ريزي و اجرا و آرشيتکت تا هزينه هاي رسيدگي به برنامه ها به تنوع هزينه هاي مالي و زماني در شروع کار پي خواهيد برد.

و اما بهترين پيشنهاد اين است که با افراد ديگري که به کسب وکار مورد نظر شما مشغول هستند، صحبت کنيد. از آنچه آنها تجربه کرده اند و درباره دام ها و خطرهاي غيرمنتظره و درباره آنچه بايد مراقبشان باشيد و گوش به زنگ شان، بياموزيد. بدين وسيله سرمشق هايي دريافت مي کنيد و مي توانيد خودتان را ايمن داشته و به خط مقدم رقابت دست يابيد.
هنگام بررسي و انتخاب مکان مناسب کسب وکار پرسش هاي زير را در نظر داشته باشيد، پاسخ به اين سوال ها درباره هر مکاني با کليه جوانب آن مي تواند به شما در تصميم گيري صحيح کمک کند.

آيا منطقه تجاري مکان مورد نظر با نوع کسب وکار شما تناسب دارد؟
آيا فضاي اين مکان به اندازه کافي براي کسب وکار شما بزرگ است؟ آيا براي تمام بخش هاي فروش، انبار و دفتر کار به اندازه مورد نياز شما، فضا وجود دارد؟
آيا اين مکان پاسخگوي نيازهاي اوليه طرح شما است؟
آيا ساختمان به نوسازي نياز دارد؟
آيا خدمات رفاهي آن همچون روشنايي، گرمايش و سرمايش، پاسخگوي نيازهاي شما است يا مجبور به انجام سيم کشي و لوله کشي جديد هستيد؟ آيا تهويه مناسب و کافي است؟
آيا شرايط اجاره نامه و اجاره بها مساعد است؟
آيا دسترسي مکان مورد نظر از محل زندگي شما، آسان است؟
آيا مي توانيد کارکنان واجد شرايطي را در آن منطقه بيابيد؟
آيا مردمي که به عنوان مشتري در نظر گرفته ايد در همان نزديکي زندگي مي کنند؟
آيا انبوه و تراکم جمعيت براي نيازهاي فروش شما کافي است؟
آيا منطقه تجاري به شدت به کسب وکارهاي فصلي وابسته است؟
اگر مکاني را که انتخاب کرده ايد، نسبتاً از محل استقرار مشتريانتان دور است، آيا مي توانيد از پس هزينه هاي اضافي تبليغات برآييد؟
آيا مکان با تصويري که بدان معتقد هستيد سازگار است؟
آيا مکان در محله اي امن با ميزان اندک جرايم استقرار دارد؟
آيا نور فضاي بيرون ساختمان براي جذب مشتريان در شب و ايجاد امنيت براي ايشان کافي است؟
آيا هزينه هاي بيمه سرقت مناسب است
آيا کسب وکارهاي مجاور تاثير مثبت داشته و به جذب مشتري براي کسب وکار شما کمک مي کنند؟
آيا هيچ رقيبي در نزديکي آن مکان مستقر است؟ اگر چنين است، آيا شما مي توانيد با موفقيت به رقابت با ايشان بپردازيد؟
آيا مکان به راحتي در دسترس مشتريان بالقوه شما است؟
آيا فضاي پارک خودرو به ميزان کافي وجود دارد؟
آيا منطقه تحت پوشش خدمات حمل و نقل وجود دارد؟
آيا تامين کنندگان کالا و مواد اوليه مي توانند به راحتي کالاي خود را در اين منطقه توزيع کنند؟
اگر کسب وکار شما در آينده توسعه و گسترش يابد، آيا مکان قابليت سازگاري با اين رشد را دارا است؟

منبع: روزنامه شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *