دانشمندان مدیریت

پــیــتـــر سنــگـــه

 

 پیتر سنگه در سال ۱۳۴۷ در آمریکا به دنیا آمد. مدرک کارشناسی مهندسی را از دانشگاه استنفورد، کارشناسی ارشد در مدل سازی سیستم های اجتماعی و دکترای مدیریت را از دانشگاه MIT   اخذ کرد. او هم اکنون مدرس ارشد در مدرسه مدیریت  SLOAN  در دانشگاه MIT است. آن چه سنگه با آن شناخته می شود و از او چهره ی جهانی ساخته است نظریه ی سازمان های یادگیرنده است. نظریه ای که در دهه 90 نظریه مسلط و مطرح در سازمان های کسب و کار محسوب می شدو او در تبیین نظریه های یادگیری، موانع یادگیری،  الگو های رشد، عوامل تقویت کننده و چالش های محدود کننده ی رشد ، تلفیق استراتژی های رهبری و یادگیری ، تشریح مدل های ذهنی و تفکر سیستمی در سال های اخیر بسیار کوشیده است. به همه جای دنیا سفر کرده و سخنرانی های بسیاری درباره این موضوع ها انجام داده است. در این مدت او با رهبران کسب و کار، آموزش، بهداشت و حکومتی زیادی کار کرده است. سنگه با کمک شرکت های برتر نظیر  AT&T ، فورد، IBM مرکز یادگیری سازمانی و سپس انجمن یادگیری سازمانی (SOL) را در MIT بنیان گذاری کرد و در آن طی کارگاه های متعدد آموزشی، مفاهیم و روش های یادگیری سازمانی را به طور وسیع به کارشناسان و مدیران انتقال داده است.علاقه ی ویژه ی او تمرکززدایی از نقش رهبری در سازمان ها به منظور افزایش ظرفیت و استعداد افراد در جهت انجام کار بهره ور است. کتاب پنجمین فرمان او یکی از پنج کتاب مؤثر مدیریتی در دو دهه ی اخیر قلمداد شده است. او مفاهیم انتزاعی نظریه ی سیستم ها را به ابزارهایی برای فهم بهتر تغییر اقتصادی و سازمانی تبدیل کرده است. کتاب معروف او رقص تغییر است که نگاهی متفاوت به تغییر دارد و به تعبیر خود او در صدد یافتن راهی برای عبور از اسطوره ها رهبر قهرمان است. مجله ی بیزنس استراتژِی پیتر سنگه را یکی از 24 نفری می داند که بیشترین تأثیر را در استراتژی کسب وکار در 100 سال اخیر داشته است.

مجله معروف هاروارد بیزینس ریویو کتاب پرفروش پنجمین فرمان او را بعنوان کتاب بنیانی مدیریت در 70 سال اخیر عنوان داده است.گری همل کتاب رقص تغییر او را مجموعه ای از توصیه هایی می داند که سازمان را به محیطی دوست داشتنی برای کار تبدیل می کند. کن بلانچارد کتاب او را برای تمام کسانی که به دنبال تغییر پایدار در سازمان هستند مفید می داند.

مهمترین ویژگی کتاب های سنگه، تبیین کل نگری و تفکر سیستمی و فهم الگوی تغییرات و روابط درونی پدیده ها و پرهیز دادن از نگرش مکانیکی و خطی به پدیده هاست.او خود را ایده آلیست عمل گرا می خواند. شاید به همین دلیل است که در صدد تلفیق مجدد و مؤثر عقل و شهود وذهن و عین در افراد و سازمان ها بر آمده است وسعی در یکپارچه سازی مجدد آن ها و القای هنر دیدن توامان جنگل و درختان دارد.محور توجه او به انسان است, انسانی که ظرفیت و توانایی یادگیری او مرزی ندارد و همین ویژگی می تواند امید دست یابی به سازمانهای یاد گیرنده را همواره زنده نگه دارد.

 

 

Pitter Senge

 

 

 

Peter Senge (born 1947) is a Senior Lecturer at the Massachusetts Institute of Technology and Chairperson of the Society for Organizational Learning (SoL) . He is also a founding partner of the training and consulting company, Innovation Associates, now part of Arthur D. Little. Senge graduated in engineering from Stanford before doing a PhD on social systems modeling at MIT.

Senge argues that learning is the best form of competitive advantage and popularized the term “learning organization” thanks to his 1990 bestseller The Fifth Discipline. His subsequent co-authored books include The Fifth Discipline Fieldbook: Strategies and Tools for Building a Learning Organization (1994), Schools That Learn (2000) and The Dance of Change (1999).

 

{endslide}

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *