مهندسی فناوری اطلاعات

تحلیل و راهنمای سایت

 

مقدمه :
مستندی که در پیش رو دارید تحلیل سایت www.modiryar.com به مدیریت مهدی یاراحمدی خراسانی و پیاده سازی محمد جواد یاراحمدی خراسانی می باشد.امید است که با تحلیل به عمل آمده قدمی در نگاشت تفکر تحلیلی و مهندسی وب و رعایت اصول استاندارد در طراحی سایت در نزد پیمانکاران و کارفرماها برداشته باشیم.

ملاحضات مربوط به محتوا :
سایت مدیریار تمامی فعالیتهای خود رو معطوف به مدیریت و تمامی مشتقات آن و همچنان گرایش ها و مباحثی که در راستای این مقوله حرکت می کنند کرده است . تمامی اطلاعات این سایت به صورت طبقه بندی شده می باشد که در ذیل به آنها اشاره شده است.مطالب این سایت به صورت منسجم سیاست گزاری شده است و فقط چند موضوعی که دارای یکنواختی محتوی با هدف کلی سایت ندارند به صورت لینک هایی به صفحات مرتبط هدایت شده است.این وب سایت به صورت مداوم با حداقل 3 به روز رسانی در هر روز پویایی خود و احترام به بازدید کننده گان را ، به معرض نمایش گذاشته است.

 

طبقه بندی مطالب :
در راستای کاهش زمان لود شدن سایت و همچنین برای جلوگیری از سر در گمی بازدیدکننده گان از دو شیوه نمایش مطالب استفاده شده است.
1- طبقه بندی مطالب سایت به صورت شاخه و زیر شاخه ها و خود مطلب ، که این روند به صورت منوهای آبشاری و به صورت داینامیک به دور از لود شدن دوباره صفحه صورت می گیرد.
2- نمایش تمامی شاخه ها و زیر شاخه ها به صورت شکیل در یک نما که در پایین سایت با نام “مدیریار در یک نگاه” تعبیه شده است که به بازدید کنندگان سایت در اولین ورود خود، برای آشنایی با فعالیت های مجموعه و حرکت بین صفحات کمک شایانی را می نماید.
3-نوع دیگری از نحوه طبقه بندی مطالب ، نمایش زیر بخش ها و مطالب آن زیر بخش به صورت یکجا بر اساس فاکتور بخش می باشد. بر این پایه بازدید کنند در هر بخش می تواند با انتخاب منوی دیدن تمامی پستهای این بخش در یک نگاه ، تمامی مطالب آن بخش را به صورت طبقه بندی شده در هر زیر بخش به صورت بکجا ببیند.

 

ملاحضات مربوط به متن :
مطابق بر آمارهای جهانی ، این سایت هم نیز ، اصلی ترین رسانه آن را متن تشکیل می دهد . متن این سایت به دو زبان انگلیسی و فارسی می باشد. پس از نوشتن مقالات توسط کاربران داده ، مقالات در دو سری توسط editor و publisher بازنگری و اصلاح می گردد تا از هر گونه اشکال در دسته بندی و ایرادات املایی و نحویی خالی باشد.
برای جلوگیری از حجیم شدن و طولانی شدن متن از سه متد ، بقیه در ادامه مطلب ، index گذاری و مخفی شد متن در boxهای کشویی استفاده شده است.

بقیه در ادامه مطلب
مخفی شد متن در box های کشویی
با استفاده از همین تکنیک index گذاری متون طولانی در چند صفحه بر اساس موضوع دسته بندی می شود
فونت های این سایت به صورت استاندارد خود مرورگرها می باشد و لازم به نصب فونت نمی باشد پس سایت از لحاظ فونت در مرورگرهای متفاوت به یک گونه نمایش داده می شود(البته نباید از مشکلی که تقریبا تمامی صفحات وب از آن رنج می برند چشم پوشی کرد و آن نیز تفسیر های متفاوت کدهای یکسان صفحات وب در مرورگرهای مختلف است).حجم پارگرافها در حد توان به صورت استاندارد رعایت شده است و اندازه صفحات هم در همان اندازه 1.5 برابر صفحه اصلی می باشد.کلمات کلیدی هم با رنگ و فونت خاصی نمایش داده شده است.

 

ملاحضات مربوط به مخاطب شناسی :
بیشتر مخاطبین این سایت را گروه سنی بالای 18 سال تشکیل داده است و سطح تحصیلی این گروه در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری می باشد.در این سایت اطلاعات خاصی در زمینه اطلاعات شخصی افراد گرفته نمی شود و فقط اعضایی که تمایل دارند از طریق قسمت ثبت نام در سایت عضو این مجموعه می گردند که در آینده در نظر هست امکاناتی را فقط در اختیار افراد عضو شده در سایت گذاشته شود.
در این سایت سیستم نظر سنجی قوی به صورت نمایش میله ای و در صدی تعبیه شده است ، که این امکان را فراهم می آورد تا بازدید کندگان نظر خود را ، که در قالب گزینه های نظر سنجی درآمده است ، به مدیریت سایت اطلاع بدهند.
هم چنین در پایان هر پست قسمتی با تکنولوژِی آژاکس( برای راحتی و انعطاف بیشتر کار) پیاده سازی شده است ، که بازدید کننده ، پس از مطالعه مطلب در پایان این مطلب را ارزیابی می نماید که این ارزیابی به صورت خودکار در ارزش گذاری این پست تاثیر می گذارد.
در منوی اصلی و سمت راست سایت قسمت “تماس با ما” قرار دارد که اطلاعات مدیریت سایت و پست الکترنیکی آن و کادری برای تایپ و ارسال نظرات بازدیدکندگان برای ارتباط با تیم مدیریت در نظر گرفته شده است.
همچنین در قسمت پایین سایت هم نام مدیریت سایت و ایمیل ارتباطی آن به صورت ثابت قرار دارد.

 

ملاحضات مربوط به ساختار:

1- صفحه خانگی :
تمامی تلاش طراحان این سایت در این بوده است که از حجم لود شدن صفحه اول بکاهند به همین دلیل ، بیشتر المنت های صفحه اول به صورت لینک هایی به صفحات دیگر می باشد.همچنین در این سایت از به کارگیری آهنگ پس زمینه و استفاده نابجا و زیاد از حد گرافیک و انیمیشن به شدت جلوگیری شده است .

2- فریم ها :
در این سایت به دلیل استفاده بالای کاربران از متد چاپ از بکارگیری فریم ها صرف نظر شده است ، تا کاربران بتوانند به سادگی صفحات را توسط پرینتر چاپ نمایند.

3- اتطالات :
همانطور که قبلا اشاره شد بیشتر مکانیزم سایت به صورت اتصالات به صفحات بعدی پیاده شده است که در این اتصالات از عباراتی مانند “اینجا را کلیک نمایید” پرهیز شده است ، و برای هر لینکی توضیحی به صورت hint قرار داده شده است.رنگ اتصلات در این سایت سعی شده به صورت رنگ پیش فرض باشد و همچنین از صحت فعال بودن تمامی لینک ها اطمینان خاطر به عمل آمده است.

4- فایل ها :
هم در قبل از استفاده از فایل ها و هم در زمان استفاده از فایل ها به صورت دوره ای از سالم بودن فایل ها و صحت بارگذاری آنها اطمینان خاطر به عمل آمده است. همچنین در این سایت از سیستم های جدید کشینگ برای کاهش زمان لود شدن سایت استفاده شده است.

5- نسخه چاپگر دوستانه:
در قسمت بالا و سمت چپ هر مقاله سه آیکون قرار دارد که امکاناتی از نظیر : چاپ مقاله به صورت استاندارد ، ذخیره آن به صورت pdf و ارسال مقاله به دوستان قرار گرفته شده است.

6- صدا و ویدئو:
به دلیل افزایش حجم لود شدن صفحات و همچنین استفاده بالای صدا و تصویر از پهنای باند و ترافیک سایت از استفاده این دو مقوله در سایت خودداری شده است.

7- تبلیغات:
یکی از راههای شناسایی اعتبار یک وب سایت ، مراکز ، سازمان ها و شرکت هایی هستند که در این وب سایت در حال تبلیغات می باشند. در این سایت 3 حالت برای تبلیغات با فاکتور های مشخص در نظر گرفته شده است. بالا ، سمت راست و پایین که هر کدام از این موارد به صورت تفصیلی در قسمت تبلیغات در سایت قرار گرفته است .

8- ورود به سایت و درباره ما : در راستای اینکه بتوانیم از فضای کمتر بیشترین بهره برداری را بنمایم و همچنین مقدار کمی انعطاف پذیری و حق انتخاب برای دیدن پنل هایی را به بازدید کننده داده باشیم ، قسمت ورود به سایت و درباره سایت را بوسیله تکنولوژی های جدیدی به صورت کشویی طراحی نموده ایم ، که بازدید کننده کافی است بر روی لبه ینل کلیک نماید و پنل بدون لود شدن دوباره صفحه باز گردد.

9- تابلو اعلانات : در قسمت بالای سایت و در کنار لوگوی سایت قسمتی با نام تابلو اعلانات قرار گرفته است که اخبار و اعلامیه های سایت در این مکان قرار می گیرد.این مکان در هر بار بارگزاری سایت عوض می شود

10-شما اینجایید : در قسمت بالای هر پست نواری وجود دارد که مکان بازدید کننده را با توجه به نقشه سایت به بازدید کننده نشان می دهد.این ابزار بازدید کننده را از سرگردمی در میاورد و به آن اجازه می دهد که بتواند به راحتی در مطالب طبقه بندی شده سایت حرکت نماید.

11- صفحه بندی : در قسمت پایین قسمت محتوای سایت ، ابزرای وجود دارد که فقط پستهایی که در صفحه اول نمایش داده شده است را به صورت صفحه بندی شده در معرض نمایش می گذارد ، که این امکان را به بازدید کننده می دهد به راحتی در بین صفحات منتشر شده در صفحه اول سایت حرکت نماید.

12- بالا : در قسمت پایین سمت راست سایت گزینه ای را با نام top می بینیم که این امکان را برای بازدید کننده فراهم می آورد که در صفحاتی که مطالب طولانی است و هم اکنون در قسمت پایین سایت قرار دارد با کلیلک بر روی آن به صورت اتوماتیک به سمت بالای سایت هدایت شود.

 

ملاحضات مربوط به رنگ :
رنگهای به کار گرفته شده در این سایت رنگ آبی و مشتقات آن ، رنگ سبز ، رنگ سفید و رنگ مشکی برای متون می باشد .رنگ آبی یعنی : امنیت ، مسئولیت پذیری ، سرما ، ایمان ، وفاداری ، وابستگی ، جاه و جلال ، ضمانت مالی. رنگ آبی دومین رنگ مردم پسند بعد از رنگ سفید است.مردم ذاتا به سایت های آبی رنگ سریعتر اعتماد می کنند. متن های آبی رنگ بیشتر در ذهن مردم به یاد می ماند. ترکیب آبی و سفید و بنفش نجابت و اصالت را در ذهن می سازد.

بکارگیری تصاویر در طراحی صفحات وب :
در کنار متون در این سایت سعی شده از عکس های مرتبط در حجم های پایین استفاده شود تا هم فضای سایت را جلوه ببخشد و هم از یکنواختی در بیاورد. عکس های بکار گرفته شده در کنتراست پایین و همچنین دارای عرض و پهنای تعریف شده می باشند.
عکس های داغ : این قسمت که با تکنولوژِی های پیشترفته فلش و آژاکس پیادی سازی شده در هر ده روز عکس های جذابی را در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهد

ملاحضات مربوط به سخت افزار و مرورگر :
در بالای صفحه اول جمله ای به چشم می خورد که به بازدید کنده اعلام می کند که برای بهینه دیدن وب سایت از فایر فاکس 3 استفاده نماید.اندازه کار 800*600 می باشد و بعضی از جداول و اشیا در این سایت به صورت درصدی تعریف شده است که به صورت نسبی با توجه به مرورگر بازدید کننده عوض می شود.برای همین است که در این سایت اسکرول افقی دیده نمی شود. قسمت تمرکز طراحان سایت بر این مقوله معطوف بوده است که بیشتر بازدید کننده گان از سایت دارای خطوط کم سرعت اینترنت می باشند و بر همین اساس طراحی را انجام داده اند.

ملاحضات مربوط به رتبه بندی :

انتخاب نام سایت :
نام سایت ( www.modiryar.com ) بر اساس کلمات کلیدی ، موضوع و نام نویسنده سایت اتخاذ شده است. همچنین سعی شده است که نام سایت روان و کوتاه و الهام آور باشد تا خواننده آن را به راحتی به حافظه بسپارد.
صفحه اول این سایت به یک شاخه منتهی می شود که در آن فایل اصلی index.php قرار دارد که خود مرورگر آن را به صورت پیش فرض باز می نماید و همین مقوله به رتبه بندی سایت کمک شایانی می نماید.
همانگونه هم که خود ملاحضه می فرمایید پسوند این سایت به صورت .com انتخاب شده است که این نیز امتیازی بارزی در رتبه بندی این سایت می باشد.

تراکم کلمات کلیدی :
بر اساس تحقیق آماری به دست آماده از طریق سایت www.keyworddensity.com که در ذیل مشاهده می نمایید ، ملاحضه می فرمایید که این سایت با وجود اینکه فقط یک هفته از راه اندازی آن می گذرد از نظر تراکم کلمات کلیدی فاصله شایانی با سایت http://www.mgtsolution.com که خود یکی از مراجع سایت های مدیریت می باشد ندارد.

کلمات کلیدی در نام دامنه سایت:
هماگونه که اشاره شد در نام دامنه کلمه کلیدی modir وهم چنین yar که هم مبین نام خانوادگی نویسنده و هم یک پیشوند کلیدی در زبان فارسی است دیده می شود.

عنوان صفحه :
در بالا و عنوان صفحه اول این سایت این جمله “مدیریار سایت جامع مدیریت ” رو ملاحضه می فرماییم که هم کلمات کلیدی در آن به کارگرفته شده است و هم تعداد کلمات کم می باشد.

شناسه توصیف ، کلمات کلیدی ، توضیح و تصویر :
در قسمت تگهای description و keyword حدود 80 کلمه کلیدی که در حول محور مطالب سایت می چرخند قرار گرفته شده است که این امر کمک بسزایی را به موتورهای جستجوگر می کند.همچنین تگ header هم از دید طراح سایت به دور نمانده و تمامی سعی طراح به عمل آمده که کلمات کلیدی هم در این تگ به کار رود. برای تمامی تصاویر این سایت هم سعی شده تگهای comment و alt به کار گرفته شوند.

نقشه سایت :
این سایت داری قالبی به عنوان نقشه سایت نمی باشد ولی خوب در قسمت پایین سایت ما مجموعه مدیریار در یک نگاه را می توانیم مشاهده کنیم که خود نوعی نقشه سایت به عمل می آید.

محتوای کیفی :
همانگونه که در سایت آنالیزگر بالا ملاحضه فرمودید ، کلمات کلیدی به صورت فراوان در بین متون به صورت زیبا و غیرتعجب آور به کار گرفته شده است.

 

صفحه ارتباط سایت :
در منوی سمت راست سایت در قسمت پایین گزینه ای با عنوان ارتباط با ما مشاهده می شود که بازدید کننده گان می توانند به آسانی با مدیریت سایت ارتباط برقرار کنند . همچنین در قسمت پایین سایت ایمیل مدیریت سایت قرار دارد که با کلیک بر روی آن طرف مقابل راحت بوسیله outlook نامه خود رو به مدیریت سایت ارسال نماید.

بازسازی اتصالات شکسته :
این سایت هیچگونه اتصالات شکسته و غیر فعالی را ندارند و همه اتطالات آن چک و به روز رسانی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *