مدیریت تربیت بدنی

برنامه پنجم توسعه و يكپارچگي نظام مديريت ورزش كشور

دبير كارگروه تدوين برنامه پنجم توسعه در سازمان تربيت بدني با بيان اينكه كار تدوين برنامه پنجم در اين سازمان به پايان رسيده است، اعلام كرد : اين برنامه، نظام مديريت ورزش كشور را يكپارچه خواهد كرد.
محمد جوادي پور روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: در تدوين برنامه پنجم تلاش شده است هماهنگي و انسجامي بين سازمان تربيت بدني، تربيت بدني وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش، نيروهاي مسلح ، كارگران و … ايجاد شود.
وي افزود: با عملي شدن چنين برنامه‌اي نه تنها نظام مديريت ورزش كشور يكپارچه خواهد شد بلكه دغدغه مشترك تمام مسوولان ورزش كشور در بخش‌هاي مختلف رفع مي‌شود.
وي با بيان اينكه در تدوين برنامه پنجم توسعه تلاش شده است كه سازمان‌ها و نهادهاي مختلف در جهت تحقق سند چشم انداز كشور حركت كنند، اظهار داشت: 
در اين برنامه همه دستگاه‌هاي ورزشي داراي برنامه جامع ارتقا ورزش در دستگاه خود خواهند شد چرا كه برنامه پنجم توسعه همه دستگاه‌ها را مكلف مي كند كه برنامه‌اي جامع براي خود ترسيم كنند.
جوادي پور يكي ديگر از دغدغه‌هاي مسوولان ورزش كشور را مسائل فرهنگي در ورزش عنوان كرد و گفت: در قسمت‌هاي مختلف برنامه ، لزوم توجه به مسائل فرهنگي و اقدامات مورد نياز در اين زمينه در نظر گرفته شده است.
وي با بيان اينكه مباحث فرهنگي در ورزش در برنامه پنجم به عنوان يكي از اولويت‌هاي كاري مسوولان در آمده است، اظهار داشت: تلاش شده مشكلات و كاستي‌هاي فرهنگي در پايان برنامه پنجم توسعه به حداقل خود برسد.
جوادي پور با بيان اينكه در برنامه تلاش شده است به ورزش وزارت آموزش و پرورش، نيروهاي مسلح، وزارت علوم، بانوان و بخش خصوصي در اجراي اصل ‪۴۴‬ قانوني اساسي، كمبود منابع و اعتبارات ، امكانات و … توجه ويژه شود ، اظهار داشت: تلاش شده نحوه نگاه به دستگاه‌ها به شكلي باشد كه بتوان در راستاي اجراي برنامه پنجم مشكلات را رفع كرد.
مديركل دفتر ملي مديريت و توسعه ورزش كشور اظهار داشت: كميته تدوين تلاش كرده است كه در اين برنامه منابع مورد نياز ورزش نيز ديده شود به طوري كه همه بخش‌ها بتوانند به نحوي به ورزش در اين حوزه كمك كنند.
جوادي پور گفت: كمك به بخش خصوصي، ارايه زمين رايگان و تسهيلات كم بهره و يا بدون بهره در قالب اجراي اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسي از جمله اهداف برنامه پنجم است.
وي گفت: زمينه‌هاي خوبي براي توسعه ورزش در برنامه ايجاد شده است تا بخش اعظم فعاليت‌ها در برنامه به بخش خصوصي واگذار شود.
مديركل دفتر ملي مديريت و توسعه ورزش كشور به ورزش طلاب و مد نظر قرار دادن آن در برنامه پنجم توسعه نيز اشاره كرد و گفت: براي نخستين بار در برنامه توسعه بخشي همانند ورزش داشجويان به ورزش طلاب اختصاص يافته است كه در آن منابع، احكام و امكانات مورد نياز اين قشر در ورزش نيز مشخص شده است.
جوادي پور به برنامه‌هاي ترسيم شده در ورزش همگاني نيز اشاره كرد و گفت: 
تلاش شده در اين بخش الزاماتي براي سازمان‌ها و نهادهاي مختلف ورزشي ايجاد شود تا در اين زمينه گام‌هاي بلندي بردارند.
وي به ورزش در وزارت آموزش و پرورش نيز اشاره كرد و گفت: افزايش كلاس‌هاي ورزش در مدارس از دو ساعت به چهار ساعت كه هنوز به اجرا در نيامده، يكي ديگر از اهداف تعيين شده در برنامه پنجم است.
جوادي پور اظهار داشت: بررسي‌ها بيانگر آن است كه به دليل كمبود منابع هنوز اين امر ميسر نشده است و در برنامه تلاش شده است كه به نوعي اين كمبود برطرف شود.
وي افزود: البته در كنار تزريق منابع تلاش شده است الزاماتي نيز ايجاد شود تا منابع تزريق شده در اين جهت در آموزش و پرورش هزينه شود.
دبير كارگروه تدوين برنامه پنجم توسعه در سازمان تربيت بدني افزود: 
آموزش و پرورش در اين حوزه دغدغه‌هايي همچون كمبود سالن ورزشي و مربي ورزش نيز دارد كه براساس برنامه تدوين شده ساير دستگاه‌ها و سازمان ها بايد با در اختيار قرار دادن سالن‌هاي ورزشي خود و حتي مربيان مورد نياز به اين وزارتخانه كمك كنند.
وي گفت: در شاخص، اهداف و احكام تلاش شده است كه نگاه ويژه‌اي به فرهنگ ورزش شود به طوري كه مشكلات و مسائل فرهنگي در ورزش كاهش يابد.
جوادي پور در ادامه يادآور شد: براي تحقق برنامه پنجم، تمهيداتي نيز صورت خواهد گرفت، بطوري كه در هر سال از برنامه بايد يك تقويم اجرايي تدوين شود تا مسوولان بتوانند ميزان تحقق برنامه‌ها در هر سال را سنجيده و در رفع موانع و مشكلات تدابير لازم را اتخاذ كنند.
وي در ادامه با بيان اينكه از مهر ماه سال جاري عمليات تدوين برنامه پنجم توسعه در سازمان تربيت بدين آغاز و در اسفندماه سال جاري به پايان رسيد، اظهار داشت: كميته تدوين تلاش خود را كرده است كه اشكالات موجود در برنامه چهارم در تمام بخش‌هاي ورزش را استخراج كرده و در قالب چارچوب مشخصي براي آنها چاره انديشي كند.
جوادي پور با بيان اينكه در تدوين برنامه پنجم توسعه از نظرات صاحبنظران و دست اندركاران در بخش‌ها و سازمان‌هاي مختلف بهره گرفته شده است، گفت: 
گمان مي‌رود همگرايي و همراهي خوبي در برنامه پنجم بوجود آمده است و اين برنامه توانسته نيازهاي همه بخش‌هاي ورزش را در نظر بگيرد.
*http://www1.irna.ir/fa/news/view/menu-154/8712238741172051.htm

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *