مدیریت تربیت بدنی

مدیریت ورزش

مدیریت ورزش یکى از رشته هاى تخصصى در حوزه تربیت بدنى است که این حوزه علمى مى تواند نقش مهم و کلیدى در رشد و توسعه ورزش ملى، محلى و خصوصى در ابعاد مختلف داشته باشد.
در سال هاى اخیر توجه نسبتاً خوبى به این گرایش علمى در حوزه تربیت بدنى شده است. راه اندازى گرایش مدیریت ورزشى در سطوح کارشناسى ارشد و کارشناسى دانشگاه هاى مختلف، نویدبخش این امر خواهد بود که در آینده اى نزدیک افراد زیادى به عنوان مدیر ورزشى به صورت علمى تربیت خواهند شد. هرچند توقع نمى رود که همه این گروه مدیر ورزشى باشند ولى تلاش و تفکر آنها مى تواند در بسیارى از تصمیم گیرى ها و تصمیم سازى ها نقش مهمى داشته باشد.
خوشبختانه در سال هاى اخیر، همایش هاى علمى تخصصى در حوزه مدیریت ورزشى نیز در کشور راه اندازى شده است. در همایش هاى تخصصى مدیریت ورزشى که درچند سال اخیر برگزار شده است به خوبى مى توان شاهد رشد این گرایش بود. زمانى براى برگزارکنندگان اولیه این همایش تخصصى، دغدغه اصلى ارائه مقاله هاى مرتبط با مدیریت ورزش به اندازه کافى بود اما در آخرین همایشى که چهارشنبه و پنج شنبه هفته گذشته در آکادمى ملى المپیک برگزار شد بنا به گزارش دبیر علمى این همایش آقاى دکتر حبیب هنرى از متخصصان این رشته، تعداد مقالات ارسال شده به قدرى زیاد بود که تا به حال سابقه نداشته است. گزارش دبیر اجرایى همایش دکتر علیرضا الهى نیز حاکى از استقبال کم نظیر حاضران در این همایش بود که در مقایسه با سایر همایش هاى مشابه، حضور برترى را نشان مى داد. در مجموع تمامى قراین حکایت از رشد کمى و کیفى جایگاه تخصصى مدیریت ورزشى به صورت علمى در کشور دارد که امید مى رود با تخصصى و کاربردى تر شدن مطالعات و برگزارى همایش هاى تخصصى تر در رشته ها و امور اجرایى ورزش، این گونه رویدادها به عنوان بسترساز، تصمیم گیرى هاى مناسب در امور اجرایى ورزش باشد. این مسأله پیشنهادى بود که حتى رییس سازمان ورزش در مراسم افتتاحیه و دبیرکل کمیته ملى المپیک در مراسم اختتامیه به عنوان متولى اصلى همایش به رییس آکادمى ملى المپیک کشورمان آقاى دکتر حمیدى پیشنهاد کردند.
به هر حال رویداد هفته گذشته گام بسیار امیدبخشى براى تمام کسانى است که با عشق و علاقه در رشته مدیریت ورزشى تحصیل مى کنند. نتایج این همایش این امید را تقویت کرد که به زودى رشته مدیریت ورزشى و تحصیلکردگان آن بتوانند نقش مؤثرى در توسعه ورزش کشور ایفا کنند.
*http://sport13.persianblog.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *