مدیریت بانکداری

تعريف ATM

ماشيني خودکار، بسيار دقيق و كارآمد

تعربف:
ATM) Automated Teller Machine) ماشيني خودکار، بسيار دقيق و كارآمد جهت ارائه خدماتي همچون دريافت، پرداخت و انتقال وجوه به صورت اتوماتيك در هر ساعت از شبانه ‌روز به مشتريان مي باشد.

دستگاه هاي خودپرداز از لحاظ کاربري به دو کلاس دروني و بيروني تقسيم مي شوند ، کلاس دروني كه اصطلاحا Lobby ناميده مي شود و بطور کلي در سالنها ، فرودگاهها ، ترمينالها و مراکز فروش نصب مي شوند. کلاس بيروني که در پشت ديوار نصب ميگردد و نماي بيروني آن براي مشتريان قابل رويت است .
نماي بيروني يک دستگاه ATM داراي 5 خروجي و 3 ورودي مي باشد که بشرح ذيل است :

قسمتهاي خروجي عبارتند از :
1 – صفحه نمايشگر ( Monitor)
2- دريچه رسيد مشتري ( Receipt Slot)
3- دريچه پرداخت وجه ( Dispenser Slot)
4- دريچه پاکت ( Diposit Slot)
5- بلندگو ( Speaker)

قسمتهاي ورودي دستگاه عبارتند از:
1- کارت خوان ( Card Reader )
2- کليد هاي منو ( Menu Key )
3- صفحه کليد مشتري ( Key Pad )

هنگامي که يک مشتري کارت خود را وارد دستگاه مي نمايد اطلاعات مربوط به مشتري توسط کارت خوان از روي کارت ( مغناطيسي يا Chip ) خوانده مي شود در اين هنگام دستگاه خودپردازTrackها و کدهاي کارت وارد شده را با استانداردهاي تعريف شده براي ترمينالهاي خودپرداز بر روي Serverمطابقت مي دهد و در صورت معتبر بودن کارت و رمز عبور ( PIN )، مشتري مي تواند از خدمات کارت استفاده نمايد.
رمز عبور يا PIN يک بخش سري بين مشتري و خودپرداز مي باشد. PIN ها اغلب 4 رقم ديجيتال در رنج 0000-9999 مي باشند که در نهايت 10000 رمز عبور را ممکن مي سازد . زماني که خودپرداز رمز عبور را دريافت و پس از بررسي تصديق نمايد به مشتري اجازه دسترسي داده مي شود و اعتبار کاربر تصديق مي شود ، در غير اينصورت به کاربر اجازه دسترسي داده نمي شود . حال اگر شماره رمز وارد شده بطور غلط چند مرتبه (معمولا 3 مرتبه) به صورت متوالي وارد شود ، براي مرتبه چهارم دستگاه کارت مشتري را ضبط (Capture) مي کند تا به منظور پيش بيني امنيتي از کشف PIN بوسيله کار حدسي جلوگيري شود. در نتيجه تنها 1/3000 شانس براي کشف رمز صحيح وجود دارد.

*http://www.daraje1.com/W.PHP?U=HTTP://NOVINBANK.BLOGFA.COM/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *