تجارت الکترونیکی

تجارت الکترونیکی کارت اعتباری

و چگونه می توان آن ها را تهیه و مورد استفاده قرار داد . اگرچه در ایران هنوز یک نوع کارت اعتباری استاندارد که در سراسر کشور و در تمام بانک ها معتبر باشد و قابلیت استفاده در شبکه اینترنت را ( دست کم برای مبادلات داخلی ) داشته باشد معرفی نشده است ، ولی اغلب افراد آشنایی با این کارت ها و امکان استفاده از آن ها را مقدمه و پیش زمینه ای برای ورود به دنیای خرید و فروش الکترونیکی می دانند . در این قسمت از مجموعه مقالات الفبای تجارت الکترونیک نگاهی مختصر به تاریخچه ، ساختار و انواع کارت اعتباری خواهیم داشت .

● کارت اعتباری چیست ؟
کارت اعتباری یک کارت پلاستیکی است که روی آن نام صاحب کارت و شماره آن به صورت برجسته وجود دارد و پشت کارت یک نوار مغناطیسی دیده می شود که درون خود برخی اطلاعات مهم مثل هویت و آدرس دارنده کارت را ذخیره کرده است . سیستم های مالی کامپیوتری مانند دستگاه های خودپرداز ATM از این اطلاعات هنگام احراز هویت فرد به منظور برداشت پول استفاده می کنند . یک کارت اعتباری استاندارد شامل یک عدد 16 رقمی نیز هست که حاوی اطلاعات مهمی درباره نوع کارت ، بانک صادرکننده آن و اطلاعات دیگر است . این شماره برای دارنده هر کارت منحصر به فرد است . از این شماره برای شناسایی دارنده کارت هنگام انجام معاملات الکترونیکی روی اینترنت نیز استفاده می شود .

● تاریخچه
آن طور که در دائره المعارف های بریتانیکا و انکارتا آمده است ، استفاده از این نوع کارت برای انجام نقل و انتقال پول ابتدا در دهه 1920 و در کشور آمریکا رواج یافت . در آن زمان برخی شرکت های خصوصی مانند بعضی از هتل های زنجیره ای و تعدادی از شرکت های نفتی مشتریان خود را به استفاده از این کارت ها برای سهولت در پرداخت تشویق می کردند . استفاده از این کارت ها پس از جنگ جهانی دوم و خروج از رکود اقتصادی شدت گرفت .
اولین کارت اعتباری از نوع امروزی آن ، یعنی کارتی که بتوان با استفاده از آن در طیف وسیعی از فروشگاه ها و کسب و کار ها پول مبادله کرد ، در 1950 توسط Diners Club Inc معرفی شد و هنوز هم یکی از کارت های اعتباری شناخته شده از این نوع به شمار می رود . در 1958 نیز کارت اعتباری دیگری در همین رده توسط شرکت American Express معرفی شد که در حال حاضر یکی از معروف ترین نوع کارت های اعتباری است . مشخصه اصلی این دسته از کارت ها این است که شرکت صادرکننده کارت از دارنده آن یک مبلغ عضویت سالانه دریافت می کند و سپس به صورت ماهانه یا سالیانه و یا در دوره های زمانی دیگر برای او صورت حساب می فرستد و معادل مبلغ این صورت حساب از موجودی دارنده کارت نزد شرکت صادرکننده آن کسر می شود .
مدتی بعد سیستم کارت اعتباری بانکی رواج یافت . در این سیستم که امروزه نیز مورد استفاده است ، صادرکننده کارت در اصل یک بانک است و هریک از دارندگان کارت اعتباری نزد بانک یک حساب دارند . هنگامی که کالا یا خدماتی توسط دارنده کارت ( مشتری ) خریداری می شود ، این پول بلافاصله به حساب فروشنده ( که خود نزد بانک حسابی دارد ) واریز می شود .
بانک نیز به نوبه خود این هزینه را به صورت ماهانه و یا در دوره های زمانی معین دیگری به حساب مشتری منظور می کند و صورت حساب برایش صادر می کند و در صورتی که به میزان کافی در حساب مشتری پول نباشد ، طی مهلت معینی از مشتری می خواهد که حساب خود را تکمیل کند . مشتری می تواند مبلغ مورد نظر را یک جا و یا با اقساطی که بهره به آن تعلق می گیرد ، به بانک بپردازد .
اولین سیستم بانکی از این نوع در سال 1959 و از سوی Bank of America در کالیفرنیا معرفی شد و BankAmericard نام داشت . این سیستم تنها در همان ایالت کار می کرد . اما بعدا در سال 1966 در ایالت های دیگر نیز راه اندازی شد و صورت سراسری به خود گرفت . در سال 1976 این سیستم بانکی به VISA تغییر نام داد . ویزا امروزه یک کنسرسیوم بین المللی است که سیستم بانکی اغلب کشورهای دنیا در آن مشارکت دارند .
در همان سال 1966 اتحادیه کارت بین بانکی یا Interbank Card Association شکل گرفت و بعدا به MasterCard تغییر نام داد . ویژگی مسترکارت این بود که هیچ بانک خاصی در آن نقش محوری نداشت ، بلکه هر کدام از بانک هایی که به صورت محلی اقدام به صدور کارت اعتباری برای مشتریان خود می کردند مایل بودند روشی برای متصل کردن سیستم های مالی خود به یکدیگر پیدا کنند . چنین سیستمی می توانست در میان مشتریان کوچک بانک ها که مایل بودند از کارت خود برای کارهایی مثل خرید مایحتاج روزانه و یا خرید اتومبیل و مسکن استفاده کنند علاقه مندان زیادی داشته باشد .

● چرا کارت اعتباری ؟
ممکن است این سوال در ذهن کسانی که با این کارت ها آشنایی ندارند به وجود آید که اصولا فلسفه حضور این کارت ها چیست و مزیت اصلی آن ها کدام است . کارت های اعتباری چنانکه از نامشان پیداست مقدار معینی اعتبار مالی در اختیار صاحب کارت قرار می دهند . هنگامی که شما با حساب بانکی خودتان کار می کنید ، سابقه مبادلات مالی شما نزد بانک محفوظ می ماند . بانک با استناد به این سابقه می تواند تخمین بزند که اصولا میزان گردش مالی حساب شما در طول یک دوره زمانی خاص چقدر است . در واقع میانگین مانده حساب شما در هر دوره نشان دهنده حداقل میزان درآمد شما یا به تعبیر صحیح تر میزان توانایی مالی شما در هر دوره زمانی معین است . بانک یا هر موسسه مالی و اعتباری مشابه آن می تواند براساس آن مانده به شما اعتبار بدهد . اعتبار معمولا مقدار نقدینگی یا پولی است که برابر یا بیشتر از میزان مانده حساب شما است . مقداری که می توانید در هریک از آن دوره های زمانی از موسسه یا بانک قرض بگیرید . فرض موسسه مالی مذکور این است که شما قادر خواهید بود در اولین فرصت این قرض را برگردانید . به این ترتیب انجام قطعی معاملات و مبادلات مالی شما با دیگران موکول به میزان نقدینگی واقعی در دست شما نخواهد بود بلکه به میزان اعتبار شما نزد موسسه مالی متکی خواهد بود .

● انواع کارت اعتباری
کارت های اعتباری را اساسا می توان به دو دسته کارت های بانکی و غیربانکی تقسیم کرد . کارت های اعتباری بانکی مثل ویزا و مسترکارت از سیستم اعتباری بانک ها استفاده می کنند . در حالی که کارت های غیر بانکی را شرکت ها و موسسات دولتی و خصوصی به مقاصد مختلفی عرضه می کنند . آمریکن اکسپرس و دینرکلاب نمونه کارت های اعتباری غیر بانکی هستند . همچنین در برخی کشورها شرکت های مخابرات و تلفن و یا شرکت های توزیع کننده نفت ، گاز و بنزین و نیز فروشگاه های زنجیره ای و باشگاه های تفریحی اقدام به صدور کارت اعتباری می کنند . دامنه کاربرد این کارت ها بستگی به دامنه فعالیت شرکت مربوطه و یا اهداف مالی آن ها دارد . در هر صورت فعالیت تمام این موسسات صادر کننده کارت باید زیر نظر نهاد مالی رسمی آن کشور و دارای مجوز فعالیت باشد .
کارت های بانکی نیز دارای تنوع زیادی هستند . کارت های اعتباری تنها یک دسته از کارت های بانکی هستند و خود به انواع مختلفی تقسیم می شوند . انواع فرعی کارت های اعتباری بانکی معمولا بر اساس نحوه محاسبه بهره ، سقف میزان اعتبار منتسب به کارت و حداقل موجودی دارنده حساب ، نرخ حق اشتراک سالیانه و فاکتور های مالی دیگر محاسبه می شود . بانک های صادرکننده کارت و یا شرکت های غیر بانکی معمولا علاقه دارند که انواع کارت های خود را برحسب امتیازات متفاوتی که در اختیار صاحب آن قرار می دهد به گروه هایی با نام طلایی ، نقره ای و از این قبیل تقسیم کنند .
یک دسته دیگر از کارت های بانکی مشابه آنچه که این روزها در کشور ما رایج است تنها به ارائه خدمات بانکی محدود از طریق باجه های خودپرداز اختصاص دارند و فاقد برخی از ویژگی های مهم یک کارت اعتباری استاندارد هستند .
دسته دیگری از کارت های اعتباری بانکی نیز وجود دارند که در بسیاری از کشورهای دنیا که سیستم های بین المللی مانند ویزا و مسترکارت در آن ها به رسمیت پذیرفته شده ، به کارگرفته می شوند . این کارت ها معمولا نام یک سازمان و یا شرکت را برخود دارند . سازمان یا شرکت مذکور لزوما یک موسسه یا نهاد مالی نیست بلکه ممکن است به قصد ارائه خدمات مالی به گروهی از اعضای وابسته به خود پدید آمده باشد . مثلا برخی از فروشگاه های اینترنتی مثل آمازون یا Barnes-Nobel یا حتی پورتال یاهو خدمات مالی از این دست را به اعضای خود ارائه می کنند . مشترکین یک ISP ، اعضای یک باشگاه و یا مشتریان یک فروشگاه ممکن است این شانس را داشته باشند که با تهیه یک کارت اعتباری از این نوع ، ضمن بهره مندی از مزایای عمومی یک کارت اعتباری بانکی ، از خدمات ویژه شرکت یا سازمان مذکور نیز استفاده کنند .
مدل های مختلفی برای تعامل میان این سازمان ها از یک سو و بانک های صادر کننده کارت های بانکی و نیز کنسرسیوم های ویزا و مسترکارت وجود دارد . گاهی این سازمان ها مستقیما با ویزا یا مسترکارت وارد معامله می شوند و خود یک واحد اعتباری مالی راه اندازی می کنند . گاهی نیز با یک بانک معتبر طرف قرارداد با هریک از این کنسرسیوم های بین المللی وارد مذاکره می شوند . شکل اخیر رایج تر است زیرا معمولا بانک های محلی شناخت بهتری از سابقه مالی نهاد های محلی دارند . همچنین سازمان یا شرکت واسطه ممکن است بسته به نوع تعامل مالی خود با بانک صادر کننده اصلی کارت یا خود کنسرسیوم بین المللی ویزا و مسترکارت ، درصد اندکی از بهای هر معامله را ( به عنوان پورسانت ) دریافت کند . به هرحال کاربران می توانند با تهیه کارت هایی از این نوع بدون مراجعه مستقیم به یک بانک معتبر و با واسطه یک شرکت تجاری به شبکه مالی مسترکارت یا ویزا بپیوندند .
یک دسته مهم دیگر نیز از کارت های بانکی هستند که البته اعتباری نیستند ولی بیشتر قابلیت های آن مشابه کارت اعتباری است . به این کارت ها اصطلاحاً Debit Card یا کارت بدهی می گویند . برخلاف کارت اعتباری که به دارنده آن اجازه خرج کردن بیشتر از موجودی مانده در حساب می دهد ، این کارت ها فقط به اندازه موجودی مانده در حساب مرتبط با آن ها اعتبار دارند و پس از به پایان رسیدن اعتبار یا باید مجددا شارژ شوند و یا از درجه اعتبار ساقط می شوند .
میزان حداقل و حداکثر موجودی در حساب این کارت ها نیز محدود است . مثلاً اگر سقف موجودی یک کارت بدهی 1000 دلار باشد به معنی آن است که دارنده آن نمی تواند بهای یک کالای 1100 دلاری را یک جا بپردازد . همچنین اگر کف موجودی یک کارت 100 دلار باشد به معنی آن است که صاحب آن اگر در کارت خود 110 دلار داشته باشد تنها قادر است 10 دلار آن را واقعا هزینه کند و مابقی نزد بانک سپرده خواهد بود . همچنین بسیاری از کارت های بدهی فاقد قابلیت استفاده در دستگاه های خودپرداز ( ATM ) هستند .

● سیستم شماره گذاری
اگرچه سیستم کارت اعتباری به عنوان یک مدل اقتصادی در مبادلات مالی در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد اما این به معنای آن نیست که شرکت های صادر کننده این کارت ها همگی از سیستم و روش واحدی برای ذخیره اطلاعات و شماره گذاری کارت ها استفاده می کنند . اما امروزه تمام کارت های اعتباری استاندارد و مشهور بین المللی از سیستم شماره گذاری ANSI Standard X4.13-1983 برای این منظور استفاده می کنند . در این سیستم از یک عدد 16 رقمی استفاده می شود . این عدد برای سهولت هنگام خواندن یا به خاطر سپردن به صورت چهار مجموعه چهار رقمی نوشته می شود اما این تقسیم بندی چهارتایی هیچ ارزش و معنای خاصی ندارد .

مثلا ً شماره گذاری یک کارت استاندارد مانند مسترکارت یا ویزا به این صورت انجام می شود :
از سمت چپ ، اولین رقم مشخص کننده سیستم کارت اعتباری است . عدد 3 مشخص کننده یک کارت از خانواده کارت های باشگاه های تفریحی و سیر و سفر است . مثلا 37 به معنی American Express و 38 به معنی Diners Club است . عدد 4 برای Visa ، عدد 5 برای MasterCard و عدد 6 برای Discover Card استفاده می شود .
در مورد MasterCard رقم دوم تعداد ارقام بعدی که باید به عنوان شماره شناسایی بانک تفسیر شود را مشخص می کند . مثلا عدد یک به معنی این است که رقم سوم شماره بانک است یا عدد 2 یعنی رقم های سوم و چهارم شماره بانک است . ارقامی که پس از شماره بانک می آیند ، حداکثر تا رقم پانزدهم مشخص کننده شماره حساب دارنده کارت است و رقم شانزدهم یک رقم کنترلی ( Check Digit ) می باشد .
در مورد Visa ارقام دوم تا ششم شماره بانک و ارقام هفتم تا دوازدم یا هفتم تا پانزدهم شماره حساب و ارقام سیزدهم یا شانزدهم رقم کنترلی هستند .
اطلاعات این نوار بر روی سه تراک که عرض هر کدام به اندازه یک دهم اینچ است ذخیره می شود . تراک های اول و سوم می توانند 210 بیت بر اینچ ( bpi ) و تراک دوم می تواند 75 بیت بر اینچ ذخیره کند . جزئیات نحوه ذخیره سازی اطلاعات روی این تراک ها در استاندارد ISO / IEC7811 آمده است .
متناظر با هر کارت اعتباری بانکی مشخصات مهمی از دارنده کارت نزد بانک صادرکننده کارت ثبت می شود . این اطلاعات حداقل شامل نام و نام خانوادگی دقیق دارنده کارت ، آدرس صحیح وی و شهر و کشور محل سکونت است . علاوه بر اطلاعات فوق ، تاریخ انقضای اعتبار کارت نیز ثبت می شود . به طور معمول ، پیش از سررسیدن تاریخ انقضای کارت ، صادرکننده آن با صاحب کارت تماس می گیرد و او را برای جایگزین کردن کارت فعلی با کارت جدید تشویق می کند . کارت جدید ممکن است دارای شماره متفاوتی باشد یا از همان شماره قبلی برای مدت معین دیگری مجدداً استفاده شود .

● استفاده از کارت اعتباری
اطلاعاتی که همراه هر کارت اعتباری بانکی بین المللی ثبت می شود توسط کنسرسیوم مربوطه ، بانک اصلی صادرکننده ، واسطه احتمالی صدور کارت ، و نیز خود دارنده آن قابل دسترسی است . اما هنگامی که یک معامله الکترونیکی از این طریق صورت می گیرد ، فروشنده کالا یا خدمات تنها به اطلاعات ناچیزی از این مجموعه دسترسی دارد که آن نیز فقط برای انجام الکترونیکی معامله مورد نیاز است و در سیستم های امن و استاندارد شبکه مبادلات الکترونیکی پول هرگز مشخصات کامل دارنده کارت در اختیار فروشنده قرار نمی گیرد .
اگر یک کارت اعتباری یا بدهی از نوع ویزا و مسترکارت توسط یک بانک معتبر صادر شود ، به احتمال زیاد دارنده آن کارت خواهد توانست از طریق شبکه اینترنت و با مراجعه به سایت بانک مربوطه ، به حساب مرتبط با کارتش دسترسی پیدا کند و علاوه بر اطلاعات هویت و آدرس خود ، سابقه گردش مالی حسابش را ببیند و از دیگر خدمات آنلاین بانک مذکور استفاده کند .
همچنین صاحب کارت می تواند با مراجعه به یکی از هزاران سایت فروشنده آنلاین کالا و خدمات در اینترنت ، کالایی سفارش دهد . هنگام ثبت سفارش خرید ، همان اطلاعاتی که در کارت اعتباری درج شده است از خریدار تقاضا می شود . اگر سایت مذکور قبلاً یک گواهی معتبر ( Certificate ) از یکی از شرکت های صادر کننده گواهی دیجیتالی دریافت کرده باشد ، به معنی آن است که این اطلاعات مستقیماً و از طریق یک پروتکل امن برای بانک صادرکننده کارت ارسال و صحت اطلاعات ارسال شده و میزان موجود حساب کارت کنترل و نتیجه آن به سایت فروشنده اطلاع داده می شود . هنگام ثبت سفارش دو آدرس توسط فروشنده از خریدار تقاضا می شود . اگر خریدار هنگام ثبت سفارش قصد داشته باشد کالا را به آدرس دیگری به غیر از آدرس ثبت شده در کارت اعتباری خود بفرستد ( اصطلاحا اگر آدرس Billing یا صورت حساب متفاوت از آدرس Shipping یا ارسال کالای خریداری شده باشد ) آدرس دومی نیز ضروری است در غیر این صورت کالا به آدرس پیش فرض در کارت اعتباری ارسال می گردد . توجه به این نکته ضروری است ، که برخی از سایت های اینترنتی برای خریداران خود یک پروفایل ایجاد می کنند و نام خریدار ، آدرس ثبت شده در کارت اعتباری و شماره 16 رقمی کارت را به همراه نوع آن ( مثلا مسترکارت ) روی بانک اطلاعاتی خود ثبت می کنند تا خریدار در مراجعه بعدی نیازمند پرکردن مجدد این مشخصات ( هنگام ثبت سفارش ) نباشد . در این صورت باید خریدار اطمینان حاصل کند که اطلاعات کارت اعتباری او از سوی سایت فروشنده مورد سوء استفاده قرار نخواهد گرفت .

● برخی اصطلاحات مهم مرتبط با کارت اعتباری
در مقالات آینده به تفصیل نحوه استفاده از کارت های اعتباری بین المللی و مکانیزم گردش الکترونیکی پول در شبکه اینترنت را توضیح خواهیم داد . اما قبل از این که بخواهید از این کارت ها استفاده کنید و احتمالا کالایی را به صورت الکترونیکی بخرید ، بد نیست با بعضی از اصطلاحات رایج بین المللی در این زمینه آشنا شوید 
▪ Annual Fee : حق عضویت سالانه که برخی شرکت ها هنگام صدور کارت یا تمدید عضویت دریافت می کنند . این روزها بسیاری از صادرکنندگان کارت شعار را تبلیغ می کنند و احتمال آن هایی هم که اکنون این مبالغ را دریافت می کنند در آینده از آن چشم پوشی خواهند کرد تا مشتریان خود را حفظ کنند .
▪ Finance Charge : شارژ مالی . عبارت است از پولی که شما بابت استفاده از کارت اعتباری می پردازید . به زبان ساده ، این همان پولی است که شما هنگام خریدن کالا و خدمات از حساب خود خارج می کنید . این مقدار علاوه بر هزینه های مربوط به بهره ممکن است شامل کارمزد های دیگری مانند cacheadvance fees نیز باشد . کارمزد اخیر هنگامی از دارنده کارت اخذ می شود که شما بیش از موجودی مانده در حساب خود هزینه کنید .
▪ Interest Rate : نرخ سود . شیوه های مختلفی برای محاسبه نرخ سود وجود دارد . اغلب کارت های اعتباری از شیوه های مختلف محاسبه APR استفاده می کنند . اما کارت های بدهی ممکن است از شیوه های دیگری مثل کسر مقدار ناچیز و ثابتی از پول به ازای هر بار خرید استفاده کنند .
▪ (Annual Percentage Rate (APR : درصدی از میزان شارژ مالی شما در طول یک سال . این عدد به زبان ساده همان سود سالانه ای است که بابت ارائه خدمات الکترونیکی از شما کسر می شود .
▪ Fixed Rate : اگر APR بر مبنای نرخ سود ثابت سالانه محاسبه شود به آن نرخ ثابت می گویند .
▪ Variable Rate : اگر نرخ سود سالانه متغیر و وابسته به دیگر انواع نرخ بهره بانکی باشد ، به آن نرخ شناور یا متغیر می گویند . این نرخ معمولا از مجموع دو عدد دیگر یعنی نرخ پایه ای بهره ( که قابل تغییر توسط مدیریت امور بانکی کشور است ) و درصدی از همین عدد که توسط موسسه مالی مربوطه تعیین می شود به دست می آید .

atalebi.com