تجارت الکترونیکی, مدیریت بازاریابی

کارایی بازاریابی پست الکترونیک

بر اساس تازه ترین نظرسنجی که در تعطیلات سال نو انجام شد، مردم درباره کارایی بازاریابی پست الکترونیک نظرات متفاوتی را عنوان کردند.
این تحقیق ، بر روی 723 مصرف کننده بین سنین 18 تا 54 سال در 28 دسامبر 2004 انجام گرفت. از شرکت کنندگان خواسته شد که عکس العمل خود را درباره بازاریابی پست الکترونیک که فروشندگان کالاها در ایام تعطیل انجام دادند بگویند.
در ابتدا یک خبر بد: حدود 60% از شرکت کنندگان پاسخ دادند که بدون اینکه نامه الکترونیکی را بخوانند آنرا پاک کردند. 27% گفتند که خودشان را از لیست های نامه الکترونیکی که زیاد نامه می فرستند حذف کرده اند و 23% بقیه گفتند که از گزینه “این یک هرزنامه است” در نرم افزار نامه الکترونیک خود بعضی وقتها برای سد کردن راه این نامه ها استفاده کرده اند.
بزرگترین اخطار درباره تعداد زیاد افرادی است که فقط نامه را پاک کرده اند.
بسیاری از بازاریاب ها هنوز بوسیله روش سنتی و قدیمی بازاریابی پست الکترونیک برای اهداف خود استفاده می کنند. در واقع در امروز باید گفت که فرستادن زیاد این نامه ها به برنامه های بازاریابی شما لطمه می زند.
بدون توجه به عکس العمل بد درباره بازاریابی پست الکترونیک، تقریبا 75% از افراد گفته اند که بازاریابی پست الکترونیکی هیچ تاثیری در خرید آنها نگذاشته است، 35% افراد گفته اند که نامه الکترونیکی تا حدودی تاثیر در خرید آنها گذاشته است و 30% گفته اند که بازاریابی پست الکترونیکی کادو های خوبی را به آنها معرفی کرده است. و 8% عجیبا گفته اند که فقط از ایمیل هایی که به آنها می شود خرید می کنند.
اما چه چیزی تاثیر بر این می گذارد که یک مشتری یک نامه الکترونیک را باز کند و بخواند؟
مهمترین فاکتور که 59% افراد به آن اشاره کرده اند این است که شرکتی که نامه الکترونیک را برایشان فرستاده بشناسند و به آن اطمینان داشته باشند. فاکتور بعدی که 41% افراد انتخاب کرده اند این بوده که عنوان نامه الکترونیکی، یک عنوان قابل توجه باشد. تقریبا یک سوم افراد گفته اند که نامه الکترونیکی هایی را باز می کنند که سابقه قبلی ارتباط با آن شرکت را داشته باشند. 19% هم گفته اند که آن قسمتی از نامه الکترنیکی که بدون باز کردن از داخل نرم افزار مشخص است اگر که جالب باشد آن نامه را باز می کنند.
کارایی بازاریابی پست الکترونیک
فاکتورهایی که مشتریان را برای باز کردن نامه الکترونیک ترغیب می کند
Influencing Factors Percentage
مانند کاتالوگی که در خانه دارم 9.4
این شرکت برای من زیاد نامه نمی فرستد 10.9
پیشنهاد حمل مجانی کالا 15.1
تخفیف 17.5
نگاه اولیه به نامه توجهم را جلب کرد 19.0
قبلا نامه را باز کردم و می دانم 30.1
فقط نامه هایی را باز می کنم که قبلا می خواندم 33.6
عنوان نامه 41.1
شناختن و اعتماد به فرستنده 59.2
نکته: پاسخ دهندگان می توانستند بیش از یک جواب انتخاب کنند
Source: Return Path, Inc.
در واقع افزایش بیش از حد هرزنامه ها باعث شده است که 44% شرکت کنندگان در این نظر سنجی عنوان کنند که در طی 12 ماه گذشته کارایی بسیار کمی در استفاده از ایمیل خود داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *