اخبار مدیریت

صفحه ای ازجنس مو

يک دانشجوي نپالي صفحه خورشيدي را با موي سر طراحي کرده است که از طريق آن انرژي خورشيدي توليد مي کند.
به‌ گزارش پايگاه اينترنتي ماکسي ساينس، اين دانشجوي نپالي مي گويد با روشي که وي کشف کرده است انرژي مورد نيازکشورهاي فقير و کشورهاي در حال توسعه تامين خواهد شد.صفحه خورشيدي که وي طراحي کرده است ، از موي هاي سر ساخته مي شود . او مي گويد با اين روش مي خواهد در مرحله اول برق خانه و روستايش را تامين کند ودر مرحله دوم در نظر دارد در ابعاد جهاني به اين مسئله فکر کند.

در طرحي که اين دانشجو ارائه کرده است موهاي سر جاي سيليسيوم را که در صفحات خورشيدي به کار مي رود ، خواهد گرفت. اين ماده اي بسيار گران قيمت است و يکي از دلايل گران قيمت بودن و عملي نشدن صفحات خورشيدي ساخته شده از سيليسيوم نيز، گران قيمت بودن اين ماده است .
محققان مي گويند اگر اين طرح تحقق يابد کشورهاي فقير جهان که از برق محرومند، از اين نعمت برخوردار خواهند شد. صفحه خورشيدي که با مو ساخته مي شود هجده وات برق توليد مي کند و ترکيبات ان سي يورو بيشتر هزينه نخواهد داشت و به سادگي هم قابل تعمير است.
راز اين کشف هم اين گونه است که در موها ، رنگريزه اي به نام ملانين وجود دارد و اين رنگريزه در برابر نور خورشيد بسيار حساس است و در نتيجه به عنوان يک رسانا خيلي خوب عمل مي کند . اين فکر هنگامي به ذهن اين دانشجو خطور کرد که کتابي از استفن هاوکينگ خواند . نويسنده اين کتاب ،روش هاي مختلف براي ايجاد برق استاتيک از طريق مو در کتابش توضيح داده است.

منبع: واحد مرکزی خبر