اخبار مدیریت

هنوز عده‌اي در وجود ركود اقتصادي در كشور ترديد دارند

 
رييس اتاق بازرگاني صنايع و معادن ايران با بيان اينكه متاسفانه هنوز عده‌اي در وجود ركود اقتصادي دركشورمان ترديد دارند گفت: موضوع ركود در اقتصاد ايران جدي است و همه بايد براي ايجاد رونق اقتصادي به طور جدي تلاش كنند.
به گزارش خبرنگار بازرگاني ايسنا، محمد نهاونديان در جمع اعضاي هيات نمايندگان اتاق‌هاي بازرگاني صنايع و معادن سراسر كشور با تاكيد بر اينكه جامعه و اقتصاد ايران امروز بيش از هر چيز به اميدواري نياز دارد و بايد با موج‌هاي نااميدي مقابله شود افزود: نسل جوان بايد احساس كنند اقتصاد در حال ايجاد شغل است اگر گزارش‌ها نشان دهد كه واحدهاي توليدي در حال تعطيلي‌اند اين اميد نمي‌آورد.
وي با بيان اينكه در اكثر مناطق صنعتي كشور حدود 50 درصد واحدهاي توليدي در حال تعطيل شدن هستند افزود: تحقيق‌هاي اتاق بازرگاني نشان مي‌دهد اكثر واحدهاي توليدي مخصوصا واحدهاي صنعتي بزرگ با كمتر از 30 درصد ظرفيت اسمي مشغول به كارند. اين به معناي تضييع منابع در سرمايه‌گذاري و نيروي انساني كشور است.
نهاونديان با اشاره به اينكه عدم جذب نيرو يا تعديل نيرو توسط واحدهاي توليدي خبر خوبي براي فضاي عمومي جامعه نيست تاكيد كرد: واقعيت ركود را بايد جدي گرفت و ضمن اينكه بايد از مديران خواست با بالا بردن كارايي وكاهش قيمت تمام شده رقابت را جدي بگيرند.
او افزود: ركود جهاني در اغلب نقاط دنيا باعث كاهش قيمت‌ها شد و حتي در برخي كشورها نرخ تورم به صفر يا زير صفر رسيد ولي توليدكننده ايراني همچنان با تورم 20 درصدي رو به رو است و در چنين شرايطي انتظار رقابت داشتن از او بي معناست.
او تثبيت نرخ ارز در شرايط تورمي را باعث تحميل فشار به توليدكننده داخلي دانست و با تاكيد بر اينكه تجديدنظر در سياست‌هاي ارزي در شرايط كنوني به صورت بسيار فوري مورد نياز است افزود: اميدوارم هر چه زودتر درباره‌ تامين نقدينگي براي واحدهاي توليدي بدون منانع تراشي غير اقتصادي تصميم گيري شود.او به ضرورت تحريك تقاضا براي رونق توليد اشاره و خاطرنشان كرد: اصلاح الگوي مصرف به معناي مصرف نكردن نيست بلكه به معناي ارتقاي بهره‌وري است.
وي با بيان اينكه عمده‌ تضييع منابع در فرآيند توليد و توزيع است و عمده‌ اين هدر رفت نيز در واحدهاي دولتي صورت مي‌گيرد گفت: اگر براي ركود اقتصادي كنوني فكري نكنيم بايد نگران عواقب اجتماعي آن باشيم.
نهاونديان همچنين به برگزاري اجلاس گروه 20 و تصميم گيري درباره‌ نظام جديد ماليه بين‌الملل در اجلاس اين گروه اشاره و خاطرنشان كرد: جاي خالي ايران در اين اجلاس هويدا است در حالي كه بانكداري اسلامي از ركود و بحران اقتصادي جهاني كمترين آسيب را ديد به نظر مي‌رسد بهترين ظرفيت براي ايران ايجاد شده كه در مسير اصلاح ماليه بين‌المللي نظرات اقتصاد اسلامي را ابراز كند. 

 

http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1409272&Lang=P