اخبار مدیریت

اقتصادهاي توسعه‌يافته در برف زانو زدند

 فلج شدن اقتصاد و زندگي مردم در برخي كشورهاي غربي به دليل كاهش دماي هوا و بارش باران و برف از ضعف مديريت بحران در اين كشورها به رغم توسعه يافتگي آن ها حكايت دارد.
تا چند روز پيش دماي هوا در برخي نقاط جهان به ويژه اروپا و امريكا به شدت كاهش يافته و حتي به كمتر از 33 درجه سانتيگراد زير صفر رسيده بود. اين سرما همراه با بارش شديد برف و باران و طوفان بود. 

در حالي كه انتظار مي رفت كشورهاي توسعه يافته با توجه به امكانات و پيشرفت علمي خود عملكرد بهتري در مديريت اجتماعي داشته باشند اما سرماي اخير نشان داد در اين كشورها نيز كاستي هاي بسياري هنگام مواجهه با پديده هاي غير عادي وجود دارد.
بسته شدن جاده ها و حتي بزرگراه ها به دليل يخبندان، افزايش تصادفات رانندگي، تعطيلي فرودگاه ها و لغو پروازها، قطع سراسري برق ، و مرگ و مير هاي ناشي از يخ زدگي از جمله تبعات ناشي از سرماي شديد در برخي كشورهاي توسعه يافته بود كه از ضعف مديريت بحران و آسيب پذيري آن ها در برابر پديده هاي پيش بيني نشده و غير عادي حكايت دارد.
شايد سرماي هوا بيشتر از همه امريكا را تحت تاثير خود قرار داده باشد تا حدي كه باراك اوباما كه از اجلاس كپنهاگ باز مي گشت به دليل شرايط بد جوي مجبور شد بجاي بالگرد با خودرو مسير فرودگاه تا كاخ سفيد را طي كند.
شبكه خبري فاكس نيوز اعلام كرد سرما و يخبندان در بخش هاي زيادي از امريكا ، موجب سرگرداني هزاران مسافر و اختلال در زندگي مردم شده است.
بر اساس اين گزارش زمستان سرد به ويژه در نيمه غربي امريكا باعث شد هزاران مسافر درآستانه تعطيلات سال نو ميلادي سرگردان شوند و حتي مراسم سال نو در برخي كليسا لغو شد. سازمان ملي هوانوردي امريكا اعلام كرد يخبندان و كولاك شديد باعث لغو دهها پرواز شد . پليس نيز از مسدود شدن راههاي ارتباطي در بخش هاي مركزي امريكا بخاطر پوشيده شدن از برف و لغزنده بودن جاده ها خبر داد.
بارش سنگين برف و بادهاي سهمگين در بخش هايي از امريكا 19 قرباني گرفت و خساراتي سنگين بر جاي گذاشت. در بخش هايي از مينه سوتا، ويسكانسين و ميشيگان وضعيت فوق العاده اعلام شد.
گزارش هاي موجود حاكي از آن است حوادث رانندگي اخير ناشي از يخبندان شش قرباني برجاي گذاشته است. خبرگزاري فرانسه اعلام كرد در ايالت اوكلاهاما به دليل يخبندان صدها خودرو با يكديگر برخورد كردند. فقط در يك مورد از تصادفات جاده اي پنجاه دستگاه خودرو با يكديگر برخورد كردند.
در شهر اوكلاهما بارش سي و پنج سانتيمتري برف گزارش شد كه در اين شهر بي سابقه است. يخبندان و سرما سبب بروز مشكلات بسياري براي مردم شد.
در ايالت تگزاس نيز طوفان سبب واژگون شدن چندين اصله درخت و وارد شدن خسارتهاي زيادي به خانه هاي مردم شد. در تگزاس بارش پانزده سانتيمتري باران ثبت شده است. سرما و يخبندان سبب شد در اين ايالت شماري از رانندگان در ميان جاده ها از حركت بازبمانند و در ميان سرما سرگردان باشند. ايالتهاي جنوبي امريكا از جمله آركانزاس و جورجيا با مشكل بارش سنگين باران مواجه شدند.
بر اساس اين گزارش طوفان و بارش شديد برف مناطق مركزي امريكا را فلج كرده و ميليون ها امريكايي را كه در تعطيلات كريسمس آماده مسافرت بودند در خانه ها محبوس كرد.
ديگر شبكه هاي تلويزيوني امريكا تصاوير شماري از فرودگاه هاي اين كشور را نشان دادند كه هزاران مسافر به علت لغو پروازها در فرودگاه ها سرگردان مانده اند و به دليل مسدود شدن اغلب جاده ها حتي نمي توانند به منازل خود بازگردند. در اثر سرما 500 پرواز داخلي لغو شد.170 پرواز فرودگاه بين المللي «اوهير» شيكاگو هم لغو شد.
در برخي ايالت هاي امريكا نيز از جمله كاروليناي شمالي و مينه سوتا درجه سرما به 30 درجه زير صفر رسيد.
بخش كشاورزي امريكا نيز از سرماي هوا در امان نماند و برخي باغ هاي مركبات ايالت فلوريدا در اثر سرما از بين برفتند. هواي سرد فلوريدا به عامل نگراني باغداران در اين ايالت تبديل شده بود.
پرورش دهندگان مركبات در فلوريدا بيش از هفتاد و پنج درصد از پرتقال هاي مورد نياز امريكا را توليد مي كنند. سرماي هوا با فصل برداشت محصول براي باغداران مركبات و پرورش دهندگان توت فرنگي مصادف شده بود.معمولا اگر دماي هوا براي چند ساعت زير صفر باشد، محصولات باغ هاي مركبات از بين مي رود.
گفته مي شود كاهش شديد دما در ايالت فلوريدا ميليونها دلار به مزارع توت فرنگي مركبات و سبزيجات اين ايالت خسارت وارد كرده است.سرماي شديد همچنين سبب آسيب ديدگي حيوانات باغ وحش پالم بيچ در اين ايالت شد.
بر اساس گزارش خبرگزاري فرانسه موج سرما در شمال غرب آمريكا موجب قطع برق هزاران خانه و اعلام حالت فوق العاده در ايالت هاي ماساچوست و نيوهمشاير شد.
مقامات ايالتي اعلام كردند موج سرما همه مناطق شمال شرقي اين كشور را فرا گرفته و به علت طوفان و سرما، دفاتر دولتي در مين تعطيل شده است.
جان ليوچ، فرماندار نيوهمشاير با انتشار بيانيه اي اعلام كرد ،طوفان در اين ايالت حدود 300 هزار نفر را از برق محروم كرده، تعداد زيادي از درختان را ريشه كن و كابل هاي برق را قطع كرده است.
فرماندار ماساچوست نيز همزمان با موج سرما در اين ايالت حالت فوق العاده اعلام كرد. در ايالت ماساچوست 350 هزار نفر از روشنايي محروم شدند.
برخي گزارش هاي خبري همچنين حاكي از قطع برق صدها خانه در مناطق شمالي و غربي شهر نيويورك بوده است. سرماي شديد همچنين سبب يخ زدگي سيستم خنك كننده نيروگاهها و تعطيلي آنها در نيوجرسي شد. 

 http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8810280443

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *