اخبار مدیریت

زيرساخت‌هاي كشور تقويت شوند

چهارمين گردهمايي «دانشجويان فعال ايراني خارج از كشور» با شعار «دانشجوي ايراني، هويت اسلامي » عصر چهارشنبه آغاز شد.
ابتداي اين همايش كه تا دوشنبه هفته آتي در مشهد مقدس ادامه خواهد داشت، در ابتدا حجت‌الاسلام والمسلمين عابدي دبير گردهمايي به ارائه گزارشي از چگونگي برگزاري آن پرداخت.
وي با بيان اين‌كه «اين گردهمايي به صورت سالانه و با مشاركت نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، وزارت بهداشت و درمان و علوم پزشكي و سازمان ملي جوانان برگزار مي‌شود» گفت: در اولين دوره اين سري از گردهمايي‌ها كه در سال 1386 برگزار شد، حدود 150 نفر از دانشجويان فعال در عرصه‌هاي علمي و فرهنگي از 16 كشور جهان شركت داشتند.
وي افزود: در سال 87 دومين گردهمايي با شعار «راه روشن» كه برگرفته از صحبت‌هاي مقام معظم رهبري خطاب به دانشگاهيان و حوزويان بود، با حضور 240 نفر از دانشجويان از 23 كشور برگزار شد.
عابدي ادامه داد: گردهمايي سوم نيز در سال گذشته با حضور 180 نفر دانشجو از 22 كشور برگزار شد و اكنون گردهمايي چهارم با حضور 250 نفر از دانشجويان از 26 كشور برگزار مي‌شود.
وي با بيان اين‌كه « شعار اين دوره از گردهمايي «دانشجوي ايراني، هويت اسلامي» است» افزود: ما معتقديم دانشجويان بايد اخلاق و آداب اسلامي را رعايت كنند و در حفظ هويت اسلامي و ايراني خود مصمم باشند.
دبير گردهم‌آيي با بيان اين‌كه « در گردهمايي امسال رايزنان علمي ايران در كشورهاي مختلف حضور دارند» افزود:‌ علاوه بر اين نماينده ولي فقيه در امور دانشجويان آسيا و اقيانوسيه و هم‌چنين نماينده ولي فقيه در امور دانشجويان اروپا نيز در اين همايش حضور دارند و دانشجويان مي‌توانند ديدگاه‌ها و نظراتشان را مستقيما اعلام كنند.
عابدي همچنين گفت: در اين گردهمايي تعدادي از وزيران و معاونان رييس‌جمهور، دبيران اتحاديه‌ي انجمن‌هاي اسلامي در اروپا، شبه قاره هند و اتحاديه تازه تاسيس مالزي و جنوب شرق آسيا نيز حضور دارند.
وي از دانشجويان شركت‌كننده در اين گردهمايي خواست در جلسات آن حضوري فعال و جدي داشته باشند.
عابدي گفت: بيشتر برنامه‌هاي اين همايش با رويكرد اخلاقي و فرهنگي و قرآني برنامه‌ريزي و تبيين شده است.
پس از سخنراني عابدي مراسم افتتاحيه با حضور اعضاي شوراي سياست‌گذاري نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور از جمله حجت‌الاسلام والمسلمين دعاگو، حجت‌الاسلام والمسلمين اژه‌اي، حجت‌الاسلام والمسلمين نظام‌زاده و دكتر مصطفوي ( رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي) آغاز شد.
در اين مراسم حجت‌الاسلام والمسلمين اژه‌اي نماينده ولي فقيه در امور دانشجويان در اروپا به دانشجويان خوش‌آمد گفت و ابراز اميدواري كرد كه اين گردهمايي در ارتقاي علمي،‌ فرهنگي و اخلاقي دانشجويان موثر باشد.
همچنين حجت‌الاسلام والمسلمين نظام‌زاده نماينده ولي فقيه در امور دانشجويان آسيا و اقيانوسيه با بيان اين‌كه « دانشجوي ايراني هر كجا باشد باعث سرافرازي ميهن اسلامي ايران است» گفت: جمهوري اسلامي ايران بر خود فرض مي‌داند از اتباعش در كشورهاي مختلف حمايت كند؛ به ويژه دانشجويان؛ چه دانشجوياني كه بورسيه‌اند و چه دانشجوياني كه با هزينه‌ي خود مشغول به تحصيل هستند.
وي افزود: در واقع اين دانشجويان سرمايه بزرگ نيروي انساني ما هستند.
نظام‌زاده ادامه داد: شايد برخي دانشجويان به دلايل گوناگوني بعد از اتمام تحصيل به كشور بازنگردند ولي آنها در همان جا نيز مي‌توانند منشاء افتخار براي ايران باشند.
وي با بيان اين‌كه « اميدواريم روزي به جايي برسيم كه يك دانشجوي ايراني مجبور نباشد به خاطر كمبود ظرفيت آموزشي در داخل كشور براي ادامه تحصيل به خارج سفر كند» گفت: اين امر شدني است و ان‌شاءالله ظرفيت آموزشي در كشورمان روز به روز افزايش پيدا كند.
نظام‌زاده به رويكرد قرآني و اخلاقي همايش اخير نيز اشاره كرد و گفت: اميدواريم بتوانيم از دستاوردهاي اين همايش به نحو احسن استفاده كنيم.
وي در پايان ياد دانشجويان كشته‌شده ايراني در سانحه تصادف در فيليپين را گرامي داشت.
در ادامه اين مراسم مصطفوي عضو شوراي سياست‌گذاري نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي به ايراد سخنراني پرداخت.
وي به اهميت كسب علم اشاره كرد و گفت: كسب علم بايد همراه با ايمان باشد.
مصطفوي خطاب به دانشجويان اظهار كرد: شما عاملان فرهنگ غني ايران اسلامي در خارج از كشور و در واقع عامل اصلي اقتدار نظام اسلامي ما هستيد.
وي افزود: شما بايد فرهنگ ايراني – اسلامي را در بيرون از مرزها معرفي كنيد.
مصطفوي هم‌چنين با بيان اين‌كه « امروز بسياري از حركت‌هاي آزادي‌بخش در سطح جهان الهام‌گرفته از انقلاب اسلامي است» گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در خدمت دانشجويان خارج از كشور است.
در اين مراسم هم‌چنين حجت‌الاسلام والمسلمين دعاگو امام جمعه شميرانات و عضو شوراي سياست‌گذاري نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور با اشاره به اهميت اخلاص در كارها گفت: بايد هر كاري كه انجام مي‌دهيم توجه‌مان به خدا و انگيزه‌مان براي خدا باشد.
وي گفت: براي تكامل راهي جز عبادت خداوند وجود ندارد.
دعاگو در بخش ديگري از سخنانش با بيان اين‌كه « با تمام قدرتي كه كسب كرده‌ايم باز هم دشمنان قدرتمندي پيرامون ما هستند» گفت:‌ ما بايد زيرساخت‌ها را در كشورمان تقويت كنيم و در زمينه‌هاي مختلف به خودكفايي برسيم و نيازهايمان را خودمان تامين و در واقع براي آباداني كشورمان تلاش كنيم كه اين خود يك عمل صالح است.
وي در ادامه با اشاره به پرونده هسته‌يي كشورمان و تاكيد بر دفاع از حق ايران در اين زمينه گفت: به خاطر اين موضوع ممكن است تحريم‌هاي شديدتري عليه ما اعمال شود ولي ما بايد بر حق خودمان پافشاري و از طرف ديگر بايد زيرساخت‌هايمان را به گونه‌اي بسازيم كه بتوانيم نيازهايمان را در داخل كشور خودمان تامين كنيم تا در صورت تحريم شديدتر دچار مشكل نشويم.
وي در پايان گفت: حفظ وحدت و امنيت ملي كشور در راستاي حفظ منافع ملي بسيار مهم و ضروري است.
بر اساس اين گزارش در اين مراسم تعدادي از دانشجويان نيز از سخنرانان پرسش‌هايي پرسيدند.
يكي از دانشجويان از مصطفوي به عنوان رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي خواست سازمان متبوع وي و رايزنان فرهنگي در خارج از كشور توجه بيشتري به دانشجويان ايراني و مشكلات فرهنگي آن‌ها داشته باشند.
مصطفوي در پاسخ گفت: نياز فرهنگي دانشجويان ما در خارج از كشور بسيار گسترده است و رايزنان فرهنگي و مبلغان ما در خارج از كشور در اين زمينه فعال هستند، ولي طبيعتا پاسخگوي تمام نيازهاي دانشجويان نيستند.
وي افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همكاري شوراي عالي ايرانيان خارج از كشور و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در امور دانشجويان خارج از كشور درصدد است ميزان حمايت‌هاي خود را از فعاليت‌هاي فرهنگي دانشجويان خارج از كشور افزايش دهد.
پس از مراسم افتتاحيه دكتر كي‌نژاد عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز به ارائه گزارشي از ساختار اين شورا پرداخت.
كي‌نژاد كه عضو هيات عالي جذب در شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز هست، گزارشي از روند چگونگي جذب اعضاي هيات علمي هم ارائه داد.
سپس پس از سخنان كي‌نژاد، تريبون آزاد صنفي و آموزشي با حضور مسئولان مربوطه برگزار شد که در  آن دانشجويان برخي از مشكلات صنفي خود را مطرح كردند.
http://www.isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1574584&Lang=P