مدیریت منابع انسانی

چگونه کارمند خود را اخراج کنيم

 

هنگام دادن خبر بد سعي کنيد خيلي سريع، واضح و مختصر به اصل موضوع بپردازيد.اکثر مديران به جز دونالد ترامپ (يکي از موفق‌ترين مديران آمريکايي) معتقدند اخراج کارمندان يکي از دشوارترين کارهايي است که همواره با آن درگير هستند. براي اينکه بتوانيم راهکارهايي هم به مديران و هم به کارمندان از کار بر کنار شده ارائه دهيم، با متخصصان حوزه‌هاي استخدامي و درماني صحبت کرديم.
اولين دستور: هنگام دادن خبر بد سعي کنيد خيلي سريع، واضح و مختصر به اصل موضوع بپردازيد. جفري گاربر موسس يک سايت خدمات شغلي مي‌گويد: يادم مي‌آيد يک بار يک طراح گرافيکي را اخراج کردم و چون متوجه موضوع نمي‌شد مي‌گفت: من مي‌توانم خودم را تغيير دهم، تقريبا نيم ساعت طول کشيد تا توانستم او را متوجه اين موضوع کنم که اخراج او تصميم نهايي است.
ديويد نوئر مدير اجرايي، مشاور Greensboro،NC و نويسنده کتاب «التيام زخم: غلبه بر ضربه روحي اخراج و احياي سازمان‌هاي تعديل نيرو شده» توصيه مي‌کند اگر لازم مي‌بينيد از بيان برخي مطالب پرهيز کنيد اين کار را انجام دهيد، اما نقش بازي نکنيد. بيشتر مديران جوان با متوسل شدن به ليست‌هاي موجود در بخش منابع انساني يا کمک گرفتن از شرکت‌هايي که وظيفه اخراج افراد را به عهده دارند، سعي مي‌کنند استرس ناشي از عزل کارکنان را از بين ببرند. وي خاطرنشان کرد: استفاده از چنين شيوه‌هايي در برقراري ارتباط با کارکنان اين خطر را به همراه دارد که مديران مانند شخصيت آقاي اسپاک (محبوب‌ترين شخصيت فيلم پيشتازان فضا که واکنش‌هاي احساسي اطرافيان را درک نمي‌کرد) از انتقال پيام خود به ديگران ناتوان بمانند.
جين پراگر مدير رسانه در نيويورک مي‌گويد: همدلي با کارمند اخراجي امري ضروري است. وي همچنين افزود: به اين فکر کنيد که مخاطب شما به چه چيزي نياز دارد و سعي کنيد در کمال آرامش و سکوت و به جاي توجيه قضيه و سعي در بي‌اهميت جلوه دادن آن، با وي همدردي کنيد. آنچه مردم در مکالمات بيش از هر چيز نياز دارند ياد بگيرند در واقع خوب گوش کردن است. پل براد روانپزشک منهتني مي‌گويد: کنار آمدن با خشم کارمندان از هنرهاي يک مدير موفق است و براي کارمند اخراجي خيلي مهم است که با آرامش و تحمل درکش کنند. براد پس از صحبت با مديران و کارمندان اخراجي مي‌گويد: اخراج شدگان اغلب پس از شنيدن اين خبر ناگوار هيچ گونه نگراني از اينکه به رييس‌شان بگويند چقدر مبهوت و مستاصل هستند، ندارند. همچنين يک مدير بايد ياد بگيرد که بدون تجزيه و تحليل طرف مقابل، خوب گوش کند وبايد رفتارش بيشتر شبيه پزشکي باشد که خبر بدي را مي‌دهد و احساس دلسوزي داشته باشد حتي اگر آن را بيان نکند.
اما اگر مديري مجبور باشد تعدادي از کارمندان را يک‌جا اخراج کند، چه بايد کرد ؟ براد مي‌گويد لازم است که مدير، گروه را دور هم جمع کند تا بتواند تک‌تک کارمندان را زير نظر داشته باشد و بهتر است براي کمک گرفتن با يک دوست دلسوز، راز دار و قابل اعتماد، خارج از سازمان تماس فوري بگيرد.
هنگامي که تعداد اندکي از کارمندان را اخراج مي‌کنيد سعي کنيد نظريه بديع ايلين ولکستين مشاور شغلي منهتن را نيز در نظر بگيريد که معتقد است، بايد از جلسه تشکيل شده براي دادن حکم اخراج به عنوان فرصتي براي يادآوري توانايي‌هاي فرد استفاده کنيد. ولکستين مي‌گويد: افرادي را مي‌شناسم که پس از اخراجشان تشکر هم مي‌کنند. در شرايطي که فرد سابقه کاري خوبي داشته و اخراج وي صرفا به‌دليل کاهش هزينه‌ها باشد مي‌توانيد از او تعريف کرده و حتي موقعيت‌هاي ديگري را پيشنهاد دهيد.
اما ملاحظات قانوني را چگونه بايد لحاظ کرد؟ کاترين پارکر که وکيل در امور مربوط به استخدام بخش مديريت است، مي‌گويد: مهم‌ترين نکته‌اي که مدير بايد در نظر بگيرد داشتن دلايل اقتصادي قانع‌کننده براي اخراج است. احتياجي نيست آن را مفصلا در زمان اخراج بيان کنيد، اما بايد بتوانيد در صورت بروز شرايط خاص و چالش‌هاي قانوني دلايل خود را ارائه دهيد. طبق قانون فدرال هر گونه تبعيض بر اساس سن، نژاد، جنسيت، معلوليت يا مذهب ممنوع است. دلايل قانوني اخراج طيف وسيعي را از نارضايتي از عملکرد گرفته تا نياز به کاهش هزينه‌ها يا ايجاد تغيير در ساختار مديريتي شرکت شامل مي‌شود. به هر حال همه ما اميدواريم که در آينده نزديک و با حل تدريجي مشکل بيکاري، نياز به چنين توصيه‌هايي کمتر شود. 

تابناك

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *