اخبار مدیریت

پيشنهاد عضويت ايران در شوراي بين‌المللي دانشگاه‌هاي تركيه

 

قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل پيشنهاد عضويت ايران در شوراي بين‌المللي دانشگاه‌هاي تركيه را مطرح كرد.
به گزارش مدیریار به نقل از خبرگزاري فارس، در جريان ديدار ارسلان قرباني قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل با اورهان حكمت عزيز اوغلو عضو موسس و رئيس شوراي بين‌المللي دانشگاه‌هاي تركيه كه در معيت رئيس جمهور تركيه به جمهوري اسلامي ايران سفر كرده بود، دو طرف با توجه به سوابق و قرابت فرهنگي، اجتماعي، جغرافيايي، تاريخي و علمي جمهوري اسلامي ايران و تركيه، جايگاه ويژه اين دو كشور را در توسعه و ارتقاء جايگاه و سطح علمي كشورهاي منطقه و جهان مورد تاييد و تاكيد قرار دادند.
قرباني در اين ديدار با اشاره به لزوم تشكيل “كميته مشترك همكاري‌هاي علمي و فناوري ” بين دو كشور ايران و تركيه، رشد اخير همكاري‌هاي همه‌جانبه به ويژه همكاري‌هاي علمي بين‌المللي با جمهوري تركيه و توسعه روابط موجود بين دو كشور را قابل توجه دانست.
وي همچنين اهميت مقوله ديپلماسي علم، ايجاد ترافيك و تعامل علمي، عدم انحصاري بودن دانش و يافته‌هاي علمي، سطح بالاي توانمندي‌هاي دانشگاه‌ها و دانشجويان و استادان دو كشور ايران و تركيه و ضرورت همكاري با دانشگاه‌ها و شوراي بين‌الملل دانشگاه‌هاي تركيه را حائز اهميت و تاثيرگذار در منطقه و جهان قلمداد كرد.
همچنين در اين ديدار اورهان حكمت عزيز اوغلو نيز ضمن اذعان به جايگاه ويژه سياسي، اقتصادي و علمي جمهوري اسلامي ايران در منطقه و جهان، حضور ايران در سازمان‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي را يك واقعيت و يك امر غيرقابل انكار دانست.
وي در ادامه با اشاره به نقش و ويژگي‌هاي شوراي بين‌المللي دانشگاه‌هاي تركيه، ضمن پيشنهاد عضويت جمهوري اسلامي ايران و دانشگاه‌هاي كشورمان در شوراي بين‌المللي دانشگاه‌هاي تركيه از مشاركت ايران در فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي آن شورا استقبال كرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *