عمومی

جغرافيا و دانستنی های کشور کانادا

کانادا با وسعتي بيش از وسعت ايالات متحده امريکا و سي ميليون جمعيت دومين کشور پهناورجهان است. با اين حال نزديک به دو سوم مردم کانادا در منطقه اي به عرض صد و شصت کيلومتر در طول مرز جنوبي با آمريکا زندگي مي کنند کانادا از جنوب به امريکا، از غرب به اقيانوس آرام، از شمال غربي به آلاسکا، از شمال به خليج بافين و اقيانوس منجمد شمالي و بالاٌخره از شرق به اقيانوس کبير محدود شده است.

آب و هوا
تنوع آب وهواي کانادا به مردم اين کشور آموخته تا همواره شرايط اقليمي را براي انجام دادن کليه امور خود مد نظر داشته باشند. چرا که آب و هواي اين کشور در عين حال که مطبوع و خوشايند است امکان تغييرات سخت و ناخوشايند ناگهاني را نيزدارد. وضعيت آب وهواي کانادا تقريباً غير قابل پيش بيني است، به طوري که ممکن است در پي زمستان هاي گرم تابستان هاي سرد وجود داشته باشد و اين تنوع آب و هوايي به علت وسعت بسيار زياد کانادا است که تا نيمي از قاره امريکا گسترش يافته است.
آب و هواي کانادا ترکيبي است از سرما و يخبندان سيبري، گرما و رطوبت کارائيب و هواي معتدل و مرطوب مديترانه. جالب اين که شرايط آب و هوايي در اين سرزمين از ايالتي به ايالت ديگر به طور قابل ملاحظه اي متغير و متفاوت است. زماني که بعضي از مناطق داراي آب و هواي گرم و بارندگي است در منطقه اي ديگر خشکسالي، سرما، طوفان يا تگرگ وجود دارد.

تاریخ کانادا
طبق باورهاي بومي و قديمي انسانها از اول الزمان در کانادا اقامت داشته اند. تحقيقات باستان شناسان وجود انسان را 26500 سال قبل در شمال يوکان و 9500 سال قبل در جنوب اونتاريو به اثبات رسانده. اولين اروپائياني که به کانادا قدم گذاشتند وايکينگ ها در هزاره ي  اول بعد از ميلاد مسيح بودند. بعدها افرادي چون جان کابوت انگليسي در سال 1497 و ژاک کارتيه فرانسوي در 1534 از طريق سواحل اقيانوس اطلس به اين سرزمين گام نهادند. کاوشگر فرانسوي ساموئل دو چاپلين در سال 1603 وارد کانادا شد و اولين مجمع اروپائيان مقيم دائم را در بندر پادشاهي(1605) و شهر کبک(1608) بنا نهاد.
در سال 1535 دو جوان بومي از لغت هرن-ايروکسي “کاناتا” که به معني روستا مي باشد استفاده کردند تا راه “استاندالن” (قسمتي از شهر کبک امروزي) را به ژاک کارتيه نشان دهند. کارتيه از “کانادا” نه تنها براي ناميدن “استاندالن” بلکه براي تمامي مناطق تحت فرمان “استاندالن” استفاده کرد. اولين نقشه جهان براي نشان دادن اکتشافات ژاک کارتيه در دومين سفرش از کلمه “کانادا” براي مناطق شمالي خليج و رودخانه “سن لوران” استفاده کرده. در سال 1550 قسمتهاي جنوبي رودخانه نيز به اين نام خوانده شد. اولين استفاده از “کانادا” بعنوان اسم رسمي در سال 1791 بود، وقتيکه قوانين کانادا کبک را به دو قلمروي کاناداي بالايي که فرانسوي زبان و کاناداي پاييني که انگليسي زبان بود تقسيم کرد. در سال 1841 اين دو قلمرو متحد شده و کشور کانادا را تشکيل دادند.
کانادا مخالف اصلي جنگ بين پادشاهي بريتانيا و ايالات متحده در سال 1812 بود و از اتحاد بين بريتانيائيان آمريکاي شمالي دفاع مي کرد. در سال 1815 مهاجرت گسترده از بريتانيا و ايرلند به سوي کانادا آغاز شد.
در پي چند کنفرانس بنيادي، قوانين بريتانيائي ي  آمريکاي شمالي، اتحاديه اي را که “قلمروئي تحت نام کانادا” و مشتمل بر چهار استان: اونتاريو، کبک، نووا اسکوچيا و نيوبرونزويک بود به رسميت شناخت که در سال 1870 مانيتوبا نيز به آن پيوست. بعدها بريتيش کلمبيا و جزيره ونکوور (که در سال 1866 متحد شده بودند) و همچنين مستاءمره ي جزيره ي شاهزاده ادوارد در سالهاي 1871 و 1873 به اتحاديه پيوستند.سپس البرتا و ساسکاچووان در سال 1095 به عنوان استانهاي بعدي و در سال 1949 نيوفاندلند به عنوان دهمين استان به اين اتحاديه که کانادا بود پيوستند. هر ساله در اولين روز جولاي کاناداييها سالروز تشکيل اين اتحاديه را بعنوان روز ملي کانادا جشن مي گيرند.

کانادا اتوماتيکمان در سال 1914 با فراخوان بريتانيا وارد جنگ جهاني اول شد و نيروهاي داوطلب خود را بعنوان وابسطه ملي بريتانيا عازم جبهه هاي غربي کرد. در سال 1919 کانادا بطور مستقل از بريتانيا به اتحاديه ملتها پيوست و سپس در سال 1931 بر اساس قانون “وستمينستر” آزادي خود را اعلام کرد. در 17 آوريل 1982 کانادا بطور قانوني ملييت و استقلال خود از بريتانيا را اعلام کرد

گردشگري
كانادا كشوري وسيع با جاذبه هاي توريستي بسيار است. موزه ها، فستيوال هاي فصلي و آداب و رسوم ملل و فرهنگهاي مختلف در هر نقطه از كانادا به جاذبه هاي توريستي آن مي افزايد.
طبيعت كانادا نيز داراي زيبايي منحصر به فردي است و همين عامل موجب شده است که مردم كانادا علاقه بسياري به فعاليتهاي ورزشي(از قبيل كوهنوردي، دوچرخه سواري، اسكي و …) و گردش در طبيعت داشته باشند.
نتايج آماري تحقيق انجام شده بر ميزان توريسم در كانادا (سال 2001)
– در سال 2001، مجموع هزينه هاي توريسم در كانادا به 5406 ميليارد رسيد كه نسبت به سال 2000، رشدي 9 درصدي داشت.
– در سال 2001، با توجه به حضور توريست ها در مراكز تفريحي- گردشي،صنعت حمل و نقل راه آهن و بخش خدمات غذا و نوشيدني ها رشدي 4 تا 5 درصدي نسبت به سال گذشته داشت. – بين سال هاي 2000 و 2001، هزينه هاي توريسم داخلي %3/1 افزايش داشته و به 4/38 ميليارد دلار رسيد. اين در حالي است كه توريسم خارجي در كانادا %2/0 افزايش داشته و به ميزاني بالغ بر 2/16 ميليارد رسيده است.

درآمد دولت
– در سال 2001، كليه درآمدهاي دولت در تمامي سطوح 9/16 ميليارد دلار بوده است و هريک از بخشهاي دولت مبالغ زير را از اين ميزان را بخود اختصاص داده اند:
– دولت فدرال: 3/9 ميليارد دلار
– دولتهاي ايالتي: 5/6 ميليارد دلار
– دولتهاي شهري: 1/1 ميليارد دلار
اشتغال ايجاد شده توسط توريسم در كانادا
در سال 2001، 563500 نفر در صنعت توريسم مشغول به كار شدند كه اين تعداد نسبت به سال 2000 رشدي31 درصدي را نشان مي دهد.
رشد اشتغال در صنعت توريسم، %3/2 درصد نسبت به نرخ رشد در بخش سرمايه گذاري و اشتغال در مابقي سطوح افزايش داشته است.
سفر به كانادا
9/16 ميليون سفر به كانادا در طي سال 2001 انجام شده است كه اين ميزان نسبت به سال 2000 رشدي %03/0 داشته است. ميزان سفر آمريكايي ها به كانادا %4/2 (6/15 ميليون) افزايش داشته است.
رتبه بندي بين المللي سازمان تجارت جهاني (WTO)
بر اساس گزارش WTO، كانادا يكي از پرطرفدارترين كشورهاي كانادا در زمينه جذب توريست مي باشد. كانادا در سال 2001، مقام نهم و %8/2 از سهم توريسم جهاني را اختصاص داده است. همچنين كانادا بين 15 كشور جاذب توريست، در جايگاه نهم قرار گرفته است.
زبان و فرهنگ در کانادا
آمار و اعداد
محل سکونت : شمال، امریکای شمالی، هم مرز با اقیانوس آتلانتیک شمالی در شرق، اقیانوس آرام شمالی در غرب، و اقیانوس منجمد شمالی در شمال، هم مرز شمال ایالات متحده
پایتخت : اتاوا
آب و هوا : با درجه حرارت متفاوت از جنوب تا قطب منجمد شمالی
جمعیت :  33,212,696   (جولای 2008 تخمین)
آرایش قومی: ملیت بریتانیا 28 ٪ ، ملیت فرانسه 23 درصد، دیگر کشورهای اروپایی 15 ٪ ، امریندین 2 ٪، دیگر قومیتها عمدتا آسیایی، آفریقایی، عرب (6 ٪) ، بقیه قومیتها مختلط 26 ٪.
مذاهب: کاتولیک رم 42.6 ٪، پروتستان 23.3 ٪ (از جمله متحده کلیسای 9.5 ٪ ، 6.8 ٪ کلیسای آنگلیکان باپتیست ها 2.4 ٪، لوتری 2 ٪) ، دیگر مسیحی 4.4 ٪ ، مسلمان 1.9 ٪ ، غیره و نامشخص 11.8 درصد ، بدون مذهب 16 ٪  (سرشماری 2001 )
دولت : پادشاهی که مبتنی بر قانون اساسی ودموکراسی پارلمانی و فدرال می باشد.
زبان در کانادا
در کانادا به زبانهای مختلفی سخن گفته می شود.  با توجه به سرشماری سال 2006 ، انگلیسی و فرانسوی زبان رایج است که در خاته و اجتماع به ترتیب 67.1 و 21.5 کاربرد دارد.  زبان انگلیسی و فرانسه در قانون اساسی کانادا به عنوان “زبان رسمی” است به این معنی که همه قوانین دولت فدرال به دو زبان انگلیسی و فرانسه می باشد. خدمات دولت فدرال هم به هر دو زبان قابل دسترسی است.
پنج زبان غیر رسمی که به طور گسترده صحبت می شوند به ترتیب زبانهای چینی (2.6 درصد کانادایی ها) ، پنجابی (0.8 ٪) ، اسپانیایی (0.7 ٪) ، ایتالیایی (0.6 ٪) و عربی (0.5 ٪).
کانادا جزو 10 کشوری است که شادترین مردم را دارد
مجله اقتصادی «فوربس» مردم ‌10 کشور جهان را به عنوان شادترین ساکنان این کره خاکی اعلام کرد. یکی از معیارهای انتخاب این ‌10 کشور به عنوان شادترین کشورها در جهان ، میزان تولید ناخالص داخلی در این کشورها بوده است.
به گزارش ایسنا ، کارشناسان مجله اقتصادی «فوربس» طی تحقیقات خود اعلام کردند که ساکنان ‌10 کشور جهان ، جزو شادترین و خوشحال‌ترین مردم روی کره زمین به شمار رفته و با توجه به بحران اقتصادی روز به رشدی که جهان را در بر گرفته، مردم این ‌10 کشور باز هم شاد هستند.
بنا بر گزارش رسمی مجله «فوربس» ، کشورهای دانمارک، فنلاند و هلند در صدر این لیست قرار داشته و پس از آن سوئد، ایرلند، کانادا، سوئیس، نیوزلند، نروژ و بلژیک به ترتیب در رده‌های بعدی قرار دارند.
این در حالیست که بر اساس گزارش مجله فوربس ، میزان رضایتمندی مردم از زندگی در دانمارک 90.1 درصد ، فنلاند 85.9 درصد ، هلند 85.1 درصد ، سوئد 82.7 درصد ، ایرلند 81.1 درصد ،‌ کانادا ‌78 درصد ، سوئیس 77.4 درصد ، نیوزلند 76.7 درصد ، نروژ 76.5 درصد و در بلژیک 76.3 درصد است.
علاوه بر این، در گزارش سال ‌2005 میلادی مجله اقتصادی «فوربس» ، کشورهای مکزیک، غنا، سوئد، انگلستان و چین جزو شادترین کشورهای جهان به شمار می‌رفتند اما به دلیل بروز مشکلات ناشی از بحران اقتصادی و افزایش خودکشی و دیگرکشی و از همه مهم‌تر، افسردگی شدید در میان مردمان این کشورها، کارشناسان فوربس این پنج کشور را از فهرست خود به عنوان شادترین مناطق زمین حذف کردند.
گفتنی است، یکی از معیارهای انتخاب این ‌10 کشور به عنوان شادترین کشورها در جهان، میزان تولید ناخالص داخلی در این کشورها بوده است، چرا که به عنوان مثال دانمارک با داشتن ‌68 هزار دلار تولید ناخالص داخلی در سال ‌2009 میلادی به عنوان اولین کشور در صدر قرار گرفته است.
یکی دیگر از معیارها، میزان ساعت کاری در هفته است، به طوری که در کشورهای اسکاندیناوی مردم کمتر از ‌37 ساعت در هفته کار می‌کنند، ولی در کشورهایی نظیر چین مردم بیش از ‌47 ساعت در هفته کار می‌کنند، اما همچنان از زندگی می‌نالند و از نوع زندگی خود ناراضی هستند.
علاوه بر این ، میزان بیکاری در کشورهایی نظیر دانمارک دو درصد، در نروژ 2.6 درصد و در هلند 4.5 درصد است اما این میزان در کانادا ۸ و آمریکا ‌9 درصد تخمین زده شده است.
به همین دلیل گفته می‌شود که این ‌10 کشور جزو بهترین و شادترین مناطق روزی زمین به شمار می‌روند و میزان طول عمر مردم در این ‌10 کشورها ، ‌85 تا ‌90 سال است.

جامعه و فرهنگ کانادایی
تنوع فرهنگی
کانادا از نظر فرهنگی متنوع است. این تفاوت فرهنگی به سال  1890  که از مردم سراسر جهان جهت زندگی و مهاجرت و کمک به رشد و  توسعه کانادا دعوت شدند بر می گردد. دربهای کانادا بسوی مهاجرین با اعمال سیاست مهاجرت با اصل مساوات بین همه بصورت تاریخی بازشد. همه ملتها با عقائد و فرهنگهای و زبانهای متفاوت تشویق شدند تا با حفظ هویت فرهنگی شان، آداب و رسوم خود به کانادا عزیمت بنمایند.
ارتباط افراد با جامعه
کانادایی ها به طور کلی مردمی صبور ، بسیار مودب و اجتماعی هستند. اگر چه آنها به لحاظ فرهنگی فردگرا هستند ، ولی در عین حال در مسائل اجتماعی بسیار مسئولیت پذیر و همراه جامعه هستند. این تعادل موجب کیفیت بالای زندگی در کانادا است.
استقبال و خوش آمد گویی
دست دادن رایج ترین نوع احترام و خوش آمد گویی در کاناداست.
خوش آمد گویی شفاف و همراه با نگاه مستقیم چشم و لبخند با محبت است.
صبر کنید تا شما را دعوت کنند بعد فرد را به اسم کوچک صدا کنید، هر چند بلافاصله کانادایی ها تمایل به بکاربردن اسم کوچک فرد دارند.
دوستان فرانسوی کانادایی درهنگام خوش آمد گویی با آرامی روی گونه های یکدیگررا بوسه می زنند. (یک بار بر روی گونه سمت چپ و یک بار در سمت راست)
اگر در کبک هنگامی که از زبان فرانسه استفاده می کنید همیشه ضمیر رسمی “vous” به معنی (شما) را در سخن گفتن با افراد بکار ببرید  و هرگز اصطلاح غیر رسمی “TU” بکار نبرید مگر اینکه از شما دعوت به انجام این کارشود.
هدیه دادن
کانادایی ها به مناسبت تولد و یا کریسمس هدیه می دهند.
اگر به خانه کسی برای شام دعوت شدید، بهمراه خود  یک جعبه شکلات خوب، گل و یا یک بطری شراب هدیه ببرید.
در کبک ، ارسال گل قبل از مهمانی شام، یک امر پسندیده است.
گل نیلوفر سفید را به عنوان هدیه استفاده نکنید زیرا در مجالس ترحیم استفاده می شود.
پول و یا پول نقد هدیه ندهید.
معمولا هدایا توسط میزبان باز پس از دریافت می شود.
آداب و معاشرت غذا خوردن.
آداب غذا خوردن در کانادا غیر رسمی و راحت است.
در کبک کمی بیشتر تشریفاتی هستند.
هنگام غذا خوردن چنگال در دست چپ و چاقو در سمت راست نگه داشته می شود.
صبر کنید تا صندلی تان را نشان دهند.
تا میزبان شروع به غذا خوردن نکرده شما غذا را شروع نکنید
برای استراحت آرنج خود را روی میز نگذارید.
هنگامی که غذا یا نوشیدنی به شما تعارف می شود برای رد تعارف احتیاج به توضیح نیست.
مرسوم است در پایان غذا، کمی در ظرف باقی بماند.
پروتکل و آداب کسب و کار.
ملاقات و تبریک
غالبا تجار کانادایی در روابط خود ارتباطی تعیین شده و رسمی با طرف مقابل دارند و زمانی بصورت غیر فرمال و دوستانه رفتار می کنند که شناختی از یکدیگر پیدا کنند و ارتباط دوستی پیدا کنند.
کانادایی ها در روابط با یکدیگر بسیار اهل رعایت ادب هستند و انتظار دارند دیگران هم در شرائط مختلف به این آداب پایبند باشند.
دست دادن با همه درجلسات در هنگام ورود و خروج مرسوم است.
هنگام دست دادن به چشم طرف مقابل نگاه می کنند.
مردان هنگام دست دادن پیشی می گیرند و منتظر خانمها نمی شوند تا دستشان را دراز کنند.
در صدا کردن یکدیگر، از عناوین تجلیلی و رسمی و اسم فامیل استفاده نمی کنند.
در کبک عناوین تجلیلی و مناصب علمی مهم هستند و مورد استفاده قرار مگیرند مانند موسیو یا مادام.
بیزینس کارت پس از معرفی اولیه رد و بدل شده است.
در کبک ، یک طرف بیزینس کارت به زبان فرانسه است و از طرف فرانسه آن به طرف مقابل داده می شود.
بررسی هر یک از کارتهای تجاری افراد قبل از قرار دادن آن در کیف رایج است.
رمضان در کانادا
با وجود آنکه مسلمانان در کشور کانادا در اقلیت قرار دارند و از آزادی کمی برخوردار هستند اما هنگام با خبر شدن از ثبوت رویت هلال ماه، حلول این ماه را به یکدیگر تبریک می گویند.
اقلیت های مسلمان در کانادا مانند دیگر کشورهای جهان به انتظار رویت هلال ماه نمی نشینند بلکه در این امر به رسانه های اطلاع رسانی خود اعتماد و ماه مبارک رمضان را آغاز می کنند.
مسلمانان در زمان افطار روزه خود را با شیر، خرما و یا آب باز می کنند و برای برپایی نماز تراویح به مسجد می روند. در تمامی روزهای ماه مبارک رمضان در این کشور محافل قرآن کریم برگزار می شود.
البته سنت اعتکاف در این کشور میان مسلمانان زیاد رواج ندارد گاهی فقط یک نفر در مسجد دیده می شود که معتکف است اما با وجود آن در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان و شب هاي قدر، مساجد کانادا مملو از جمعیت می شود و در آن شب مسلمانان به دعا و عبادت مي پردازند و از درگاه الهی طلب مغفرت می کنند .
آداب ارتباط در کانادایی
آداب معاشرت وارتباط در کانادا به دلیل منطقه گرایی و تنوع فرهنگی یگسان نیست با این حال ، برخی از آداب وروشهای ارتباطی نسبتا استانداردی در سراسر کشور وجود دارد. به عنوان مثال ، تجار به طور کلی مودب ، راحت و تا حدودی غیر رسمی هستند.
به طور کلی ارتباطات بصورت غیر مستقیم است و نوعی بازتاب تلفیق تمایلات آمریکای شمالی و بریتانیا در آن نهفته است. اکثر کانادایی ها با رعایت تدبیر و دیپلماسی مخالفت خود را آشکارا ابراز می کنند و در ارتباط با یکدگر بسیار عمل گرا و متکی بر عقل عمومی هستند. اگر شما دارای صراحت لهجه هستید شاید لازم باشد رفتار و لحن خود را به گونه ای تنظیم کنید که  احساس تندی و یا درشتی در فرد مقابل ایجاد نکتد.
کانادایی ها در برقراری ارتباط، ازکلمات بیشتر از اشارات غیر کلامی استفاده می کنند. از اشارات غیر کلامی در ارتباطات  شخصی و یا برای برای تاکید استفاده می شود.
کانادایی ها هنگام سخن گفتن ترجیح می دهند فاصله خود را با دیگری به اندازه طول بازو حفظ کنند. کانادایی ها در مورد زندگی شخصی خود  با همکاران تجاری خود صحبت نمی کنند. آنها انتظار دارند مردم صریح و بی مقدمه صحبت کنند و ادعای خود را با مثال ارائه نمایند. آنها در مطالب خود اغراق نمی کنند و از چیزی که بیش از حد خوب به نظر برسد به دیده شک و تردید نگاه می کنند.

جلسات کاری
جلسات با صحبت مختصر یک طرف کفتگو شروع و چند دقیقه صرف تبادل اطلاعات مورد علاقه می شود. البته در کبک زمان بیشتری صرف تعارفات و ایجاد رابطه می شود.
جلسات سازمان یافته و با برنامه و زمان است. شیوه ارتباط و تماس در جلسات، گرایش به فضای آرام و غیررسمی دارد حتی اگر بحث و موضوع جلسه بسیار جدی باشد.
شرکت های کانادائی در جلسات به مرور و بررسی موضوع پیشنهادی، برنامه ریزی و توجیح یکدیگر می پردازند. از شرکت کنندگان انتظار می رود با توجه به میزان تجارب، نظرات خود را بیان نمایند.
در هنگام ارائه اطلاعات، ارئه اعداد و ارقام صحیح و اثبات ادعاها مهم است و اساسا بکارگیری احساسات ، شور و هیجان درمتقاعد کردن طرف مقابل کارائی ندارد.
آب و هوا، مناظر طبیعی و مجموعه شرائط در کانادا موجب شده تا شیوه زندگی مردم با کشورهای دیگر متمایز گردد. ملیتهای مختلف با آداب و رسوم متفاوت، در کنار هم بصورت مسالمت آمیز زندگی می کنند و ضمن برخورداری از ارزش و احترام یکسان بدون حق تعرض و تحقیر یکدیگر، جامعه ای آرام و شکوفا را تجربه می نمایند. فرصتهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی برای همه یکسان و برابر است و زنان، مردان، کودکان، و سالمندان به صورت مساوی در قوانین کانادا مورد احترام و پاسخگو می باشند.  این شرائط ارزشی موجب شده تا زندگی مردم در کانادا از امنیت و آرامش خاصی برخوردار باشد.

آداب و رسوم اجتماعی در کانادا
رفتار کانادائی ها:
بسیاری از شیوه های رفتاری و اجتماعی حاکم بر جامعه در کانادا بصورت قانون نیستند لیکن بصورت سنت های تثبیت شده، در رفتار مردم از متجلی است بعنوان مثال :
صف کشیدن و یا صف بندی: مردم معمولا در مواردی که باید به نوبت بایستند، صف می کشند و در رعایت این نظم همه به آن متعهد هستند. 
هر کس اول می رسد موقعیت اول را دارد و یا به عبارت دیگر سر صف قرار می گیرد.
افراد بعدی و یا تازه واردان در پشت صف با نظم قرار می گیرند.
در صورت عدم رعایت نظم و پیشی از نظم حاکم توسط دیگری، موجب ناراحتی و عصبانیت دیگران می شود.
در منازل شخصی از مصرف سیگار خوداری می کنند.
برای مصرف سیگار در خانه دیگران، باید اجازه گرفت.
جای تعجب نیست اگر صاحب خانه از شما بخواهد در بیرون از منزل سیگار بکشید.
رعایت زمان: همیشه در قرار ملاقاتها باید در زمان تعیین شده و یا کمی زودتر حاضر بود.
تاخیر و عدم رعایت زمان برای انجام کار و یا حضور در مدرسه، موجب از دست دادن شغل و یا تعلیق از مدرسه می گردد.
در قرار ملاقات تجاری و کسب و کار در صورت تاخیر یک طرف، بیش از 10 تا 15 دقیقه صبر ضرورت ندارد.
در مراسم اجتماعی و گردهمائی ها مردم انتظار دارند شما حد اکثر با تاخیر نیم ساعت از زمان تعیین شده حاضر شوید.
تخفیف گرفتن و چانه زنی: چانه زنی و تخفیف هنگام خرید در کانادا رایج نیست از اینرو قیمت روی کالاها، قیمت قطعی خرید می باشد.
از معدود مواردی که امکان چانه زنی و تخفیف در معاملات وجود دارد در مواقع خرید ماشین، منزل، مبلمان و یا سایر اقلام گران قیمت می باشد .
از اینرو در هنگام خرید و فروش های شخصی و یا خصوصی چانه زنی و سعی در دریافت تخفیف رایج است.
رفتار کانادائی ها در برخورد با غریبه:  بسیاری از کانادائی ها وقتی در خیابان با شما برخورد می کنند لبخند می زنند و به شما سلام می کنند (Hi)  و یا حال شما را می پرسند مانند: ‘How’s it going? و در  کانادا شما هم کوتاه پاسخ می دهید “I’m good” یعنی خوبم و در کشور انگلیس از این جمله استفاده می شود من خوب هستم .”I’m fine”       
در کمپانی و یا شرکت: در کمپانی و یا شرکت وقتی کسی به شما غذا،  نوشیدنی یا مشابه آن تعارف می کند، اگر شما تمایلی به پذیرش تعارف ایشان نداشته باشید صرفا در پاسخ می گوئید – “I’m good” ” در اینجا یعنی میل ندارم. در واقع با کاربرد این کلمه ضمن تشکر از او به می گوئید به اندزه کافی صرف شد. کانادائی ها اصرار و تعارف بیش از تمایل  شما به غذا خوردن نمی کنند.
در رستوران: بعد از غذا در رستوران بشقاب شما بلافاصله جمع می شود. اگر مقدار زیادی غذا هنوز در بشقاب شما وجود داشته باشد، گارسن معمولا از شما سئوال می کند ‘Are you still working on this’ و یا  ‘Is this done with’  یعنی صرف غذای شما تمام شده؟ اگر شما هنوز مشغول غذا باشید به او می گوئید “I am still working on it” یعنی هنوز مشغول غذا خوردن هستم.
در مغازه ها و سوپر مارکت ها: هنگامی که شما به یک مغازه و یا فروشگاه میروید ، کارکنان از شما می پرسند how you are  و یا can I help you  howیعنی چگونه می تواند به شما کمک کند، از این راه به دنبال ایجاد ارتباط دوستانه و گفتگو با مشتریان است. اگر شما نمی خواهید مزاحم تان بشود به او می گوئید ‘just browsing’ یعنی صرفا مشغول نگاه و براندازی هستید.
رفتن میهمانی به منزل کسی: کانادایی ها زود شام می خورند و به منزل خود بر می گردند.  هنگامی که شما به منزل یک کانادایی دعوت می شوید ممکن است خواسته شود در ساعت 17:30 و یا 06:00 تشریف بیاورید. این ساعت با استاندارد اروپایی متفاوت است و انتظار است در اروپا ساعت بین 7:30 یا 8:00. به میهمانی تشریف ببرید. مهم ترین موضوعی که باید به خاطر داشت این است که شما کفش خود را هنگام ورود به منزل درآورید بدون اینکه از شما خواسته شود.
به منزل کسی می روید وقتی از شما درخواست می کند کفش خود را درآورید ناراحت نشوید. این یک رسم مذهبی و یا اعتقادی نیست، بلکه بنا به شرائط زندگی در کانادا  جنبه عملی دارد.  برف،  یخ، گل و گردو خاک در کفش باعث آلودگی منزل می شود. کانادایی ها تمایل به فرش رنگی و روشن دارند و یا کف خانه ها، کف پوش چوبی است. این سئوال ساده ترین تقاضا برای میزبان است.
وقتی به میهمانی می روید هدیه ای مانند شکلات و یا نوشیدنی با خود ببرید. در زمان تعیین شده تشریف ببرید و تا ساعت 10 شب بیشتر نمانید. زیرا بعد از ساعت 10 واقعا دیر است.