معرفی کتب مدیریت

21 راز موفقیت در لحظه های بحرانی

را کم کنید.اندیشه های شما بسیار نیرومند هستند و سبب می شوند که غمگین یا شاد;مثبت یا منفی; هیجان زده یا آرام باشید.

مشخصات کتاب
————————————————–

21 راز موفقیت در لحظه های بحرانی

مولف: برایان تریسی
مترجم: سیما فرجی
صفحه ارا: الهه ایمنی
طراح جلد: مهناز صبور
ناشر: نسل نواندیش
شمارگان: 3000جلد
نوبت چاپ: دوم

سال چاپ:1388
شابک     3_287_412_964_978

ISBN: 978_964_412_287

تلخیص:علی مودب

آرامش خود را حفظ کنید
کسی که قرار است برعوامل خارجی مسلط شود در ابتدا باید بر احساسات درونی اش مسلط باشد.
از غمگین شدن یا عصبانی شدن بپرهیزید,با مطرح کردن سوال,گوش سپردن به پاسخ دیگران و اندیشیدن به راه حل های ممکن,حساسیتهای عاطفی خود را کم کنید.اندیشه های شما بسیار نیرومند هستند و سبب می شوند که غمگین یا شاد;مثبت یا منفی; هیجان زده یا آرام باشید.
اندیشه های شما تعیین کننده ی احساسات شما هستند.وقتی خودتان را در موقعیتی بحرانی می بینید, وقتی با بدبیاری یا شکستی ناگهانی مواجه می شوید,نخستین وظیفه شما این است که اندیشه ها و احساسات خود را مهار کنید تا اطمینان یابید که در آن موقعیت به بهترین شیوه عمل خواهید کرد.
دو احساس  منفی بسیار مهم که به هنگام بروز بحران یا شکست به وجود می آید ترس  از شکست و ترس از طرد شدن است.این احتمال وجود دارد که هر یک از آن ها به بروز خشم,افسردگی یا بی تفاوتی منجر شود.ترس از شکست را زمانی احساس می کنید که در حال از دست دادن سرمایه,مشتری ها,شغل یا اعتبار خود هستید.ترس از طرد شدن ارتباط نزدیکی با ترس از انتقال یا عدم تایید دارد.
به توانمندی های خود اعتماد کنید
شهامت همچون ارزشی است که زندگی ان را از انسان دریافت می کند تا به او آرامش بخشد.(اميليا ارهات)
به خودتان یاد آوری کنید که در گذشته با موفقیت به همه ی مشکلات رسیدگی کرده اید و اکنون نیز می توانید به خوبی به مشکل فعلی رسیدگی کنید.
شهامت پیشروی کردن داشته باشید
شهامت ودلیری امری مسری است.وقتی یک انسان شجاع ازجای خود بر می خیزد‍‍‍‍،اغلب اوقات،ستون فقرات دیگران صاف و محکم می شود.(بيلي گرام)
بدبیاری ها و شکست های غیر منتظره.اغلب اوقات شما را  بهت زده می کنند و سبب می شوند واکنش جنگیدن یا فرار کردن را بر گزینید.به جای این که تسلیم چنین احساساتی شوید به کارهایی ویژه بیندیشید که می توانید آنها را انجام دهید و موقعیت را بهبود ببخشید.
وقتی در حیطه ی شغلی با موقعیتی بحرانی مواجه می شوید.باید بقا و ماندگاری سازمان خود را در اولویت قرار دهید.موقعیت های ناامید کننده اغلب اوقات به اقدام هایی ناامید کننده منجر می شود.شما باید آماده باشید تا اقدامات لازم را برای برطرف  کردن بحران و رهایی یافتن از آن موقعیت انجام دهید.
شهامت دارای دو شاخه است.نخستین شاخه به اقدام کردن,دست به کار شدن و با اطمینان گام برداشتن مربوط می شود, بی آن که تضمینی برای موفقیت وجود داشته باشد.این شاخه از شهامت بسیار مهم و بنیادین است و با تمرین کردن می توانید آن را در خودتان پرورش دهید.
دومین شاخه ی شهامت به استقامت ورزیدن و پشتکار داشتن در رویارویی با ناکامی ها و شکست های موقتی مربوط می شود.
حقیقت این است که همه ی انسانها می ترسند. همه ی ما ترسهای گوناگونی به صورت کوچک و بزرگ یا نهان و اشکار داریم. “شهامت داشتن به معنی نترسیدن نیست بلکه به معنی مهار ترس یا تسلط بر ترس است.”
شما ،در لحظه های بحرانی،باید همه ی شهامت خود را به کار بگیرید تا تصمیم هایی دشوار اتخاذ کنید و اقدامات لازم را انجام دهید وبه این ترتیب سلامتی و ماندگاری انسانها و سازمانی را تضمین کنید که به شما وابسته هستند.
حقایق را بیابید
بهترین معیار سنجش شهامت این است که شکست را تحمل کنیم،بی آنکه دلسرد شویم.(رابرت اينگرسول)
قبل از تصمیم گیری زمانی را در نظر بگیرید تا دقیقا پی ببرید که چه اتفاقی افتاده است.شاید دلیل اصلی دستیابی به موفقیت در زندگی این است که به وضوح روشن کنید ماهیت واقعی شما چیست,چه خواسته ای دارید و جزئیات موقعیتی که با آن روبه رو می شوید چگونه است.هرچه درباره ی ماهیت دقیق بحرانی که با آن سر و کار دارید اطلاعات بیشتر و بهتری داشته باشید, آرامش بیشتری خواهید داشت و تصمیم های بهتری اتخاذ خواهید کرد.
اختیار همه ی امور را دردست بگیرید
شهامت همچون نردبانی است که همه ی فضیلتهای دیگر روی آن رشد می کند.(كلربوث لوس)
مسئولیت رسیدگی کردن به مشکل یا بحران را به طور کامل بپذیرید. از بهانه آوردن یا سرزنش کردن دیگران بپرهیزید به گذشته متمرکز نشوید زیرا گذشته را نمی توان تغییر داد بر کارهایی متمرکز شوید که می توانید آن ها را در آینده انجام دهید.
اگر می خواهید در تغییر موضوع دادن مهارت پیدا کنید و در موقعیت های بحرانی اختیار همه ی امور مربوط به سازمان یا شغل خود را به عهده بگیرید,نخست باید مسئولیت کامل خودتان و همه ی رویدادهایی  را بپذیرید که از این دقیقه به بعد اتفاق می افتد.
مدیران موفق مسئولیت را می پذیرند و اقدام می کنند.انسان های دنباله رو از پذیرش مسئولیت پرهیز می کنند و آن را به دیگران می سپارند.
هرچه زودتر جلوی ضرر را بگیرید
آماده ی فاصله گرفتن از موقعیت ها یی باشید که نمی توانید آن ها را اصلاح کرد.(ساموئل جانسون).
اشتیاق شما برای اتخاذ تصمیم های ضروری و دشوار در لحظه ی بحرانی و متوقف کردن هر چه سریع تر خسارت ها, به طور کلی, میزان موفقیت یا شکست شما را, هم در کوتاه مدت هم در بلند مدت تعیین میکند.
بحران را مهار  کنید
شهامت داشتن به این معنی است که باوجود ترسیدن باز هم گام کوچکی به سوی جلو برداریم.(بورلي اسميت).
این زمان در حقیقت زمان آزمایش است.چنین آزمایشی در مسیر مدیران,  بزرگسالان و همه ی افرادی قرار میگیرد که به نوعی دارای مسئولیت هستند.مسئولیت را بر عهده بگیرید, برنامه ریزی کنید و سرگرم برطرف کردن مشکل شوید.
بحران در حقیقت یک مشکل یا شکستی  بزرگ است که کاملا به صورت غیر منتظره اتفاق می افتد,آرامش تان را بر هم می زند و نسبت به هر کاری که  در آن لحظه انجام می دهید در اولویت قرار می گیرد.بحران در حقیقت لحظه ای مهم است و زمان آزمایش ما محسوب میشود.هر آنچه را تصمیم می گیرید انجام دهید  یا در انجام دادن آن شکست می خورید بسیار حائز اهمیت است و پیامدهای مثبت و منفی مهمی در آینده ی زندگی شغلی و شخصی شما دارد.
پیوسته با دیگران ارتباط برقرار کنید
بهترین معیارسنجش شهامت ما ترسی است که برآن غلبه کردیم.(نورمن اف. ديكسون).
با همه ی افرادی صحبت کنید که بحران شما نیز بر آن ها تاثیر گذار است. برای آن ها توضیح دهید که چه اتفاقی می افتد,  موقعیت خود را برای افرادی  در داخل و خارج سازمان تان توضیح دهید و از آن ها تقاضای کمک کنید.
هشتاد و پنج درصد مشکلات شما, در زندگی شخصی و شغلی, به این دلیل به وجود می آیند که  نمی توانید با انسانهای مهم پیرامون تان به شیوه ای موثر ارتباط برقرار کنید. در زمان بحران باید به انسان های مهمی که در حیطه ی شغلی شما یا خارج از آن قرار دارند خبر دهید که چه بحرانی اتفاق افتاده است.چنین اقدامی تمایز بین موفقیت و شکست را به وجود می آورد.
موانع خودرا تعیین کنید
بزرگ یا کوچک به نظر رسیدن موانع سر راه تان براساس بزرگ یا کوچک بودن خودتان تعیین می شود.(اوريسون سوئت ماردن).
چنین مانعی عامل محدود کننده است که سرعت شما را در دستیابی به هدف تان تعیین می کند به از بین بردن این مانع متمرکز شوید.
بین جایگاهی که هم اکنون در آن قرار دارید و جایگاهی که قصد دارید در آینده به آن برسید همیشه عامل یا غالب اوقات عواملی وجود دارند که مانع پیشروی شما می شوند.برای این که بحران فعلی را به خوبی پشت سر بگذارید و به اهداف شخصی و شغلی خود برسید باید موانع تان را تعیین کنید.  این موانع همان عواملی هستند که شما را از پیشروی کردن باز می دارند.
نیروی خلاق وجودتان را آزاد کنید
دعا نکنید که مسؤلیت های همسان باقدرت تان به شما اعطا شود دعا کنبد قدرتی همسان با مسؤلیتهایی که بر دوش دارید به شما اعطا شود.(فيليپس بروکس).
شما می توانید برای هر مشکلی که با ان روبه رو می شوید راه حل پیدا کنید. اندیشه های خود را روی کاغذ بیاورید. تا آنجا که میتوانید راه حل های احتمالی بسیاری را برای  مشکل تان بیابید و سپس اقدام کنید.
خلاقیت به عضله های بدن شباهت دارد. هر چه بیشتر از خلاقیت خود استفاده کنید،نیروی خلاق وجودتان قوی تر میشود هر چه راه حلهای بیشتری را برای حل مشکلات و بهبود وضع زندگی خود پیدا کنید، در اینده راه حلهای بیشتری به ذهنتان خواهد رسید. با استفاده از نیروهای خلاق وجودتان به معنای واقعی توانایی پیدا می کنید تا وضعیت کار وزندگی خود را به شیوه های گوناگون بهبود بخشید.
بر بخشهای پربازده تمرکز کنید
این موقعیت ها نیستند که انسان را می سازد بلکه این انسان است که موقعیت زندگی اش را می سازد.(فردریک. رابتسون).
در هر شغل یا در هر سازمان فقط  پنج تا هفت بخش پربازده وجود دارد. این بخشها شامل کارهایی می شوند که برای موفقیت شغلی خود باید آن ها را به خوبی انجام دهیم.
بر اولویتها متمرکز شوید
ذهن ضعیف در رویارویی با بدبیاری ها مغلوب می شود،اما ذهن قدرتمند برآنه غلبه میکند.(واشنگتون ایروینگ).
قانون 20/80 را در همه ی کارها ی خود به کار ببرید. به خاطر داشته باشید 80 درصد پیامها از 20 درصد فعالیت های شما نشات می گیرد. تعیین کنید که چگونه می توانید از هر لحظه ی خود بهترین بهره ها را ببرید و بی درنگ بر انجام دادن آن کار مهم  متمرکز شوید.
توانایی شما برای متمرکز ماندن و مسلط عمل کردن در لحظه ها ی بحرانی , میزان موفقیت یا شکست تان را تعیین می کند. شما نمی توانید همه ی کارها را انجام دهید , اما می توانید یک یا دو تا از مهمترین کارها بپردازید و به آن ها ادامه دهید تا به  شیوه ای رضایت بخش کامل شوند.چنین اقدامی برای عبور از لحظه های بحرانی ضروری است.   
چند مرحله وجود دارد که با دنبال کردن آنها میتوانید بر برترین اولویتهای خود متمرکز بمانید.
نخست اینکه اندیشه هایتان را روی کاغذ بیاورید. واجب است که نکته های مهم را یادداشت کنید تا بتوانید به هنگام ضرورت یا در لحظه ی بحرانی اختیار همه ی امور را در دست بگیرید.
قبل از هر اقدامی،فهرستی از کارهایی تهیه کنید که برای حل مشکلات و عبور از بحران باید انها را انجام دهید.
دست به ضد حمله بزنیدما دیگر عروسکهای خیمه شب بازی نیستیم که با نیروی قدرتمند بیرونی مهار شویم،ما خودمان،همان نیروی قدرتمند هستیم.(لیوبوسکالیا).وقتی موقعیت را ارزیابی کردید , اطلاعات لازم را بدست آورید و  برنامه ریزی های لازم را انجام دادید, زمان آن فرا می رسد که پیشروی کنید و دست به ضد حمله بزنید.
هدفی را تعیین کنید که برای برطرف کردن وپشت سر گذاشتن بحران باید به ان برسید و معمولا هدفی مالی محسوب می شود.
اطمینان پیدا کنید که این هدف برای همه افراد گروه واضح و روشن است.خودتان را عادت بدهید که در ابتا قاطعانه بر هدف اصلی متمرکز شوید و از وسوسه شدن برای اصلاح امور جزیی بپرهیزید.
جریان نقدینگی سازمان تان راحفظ کنید
بشر آفریده ی موقعیت ها نیست،موقعیت ها آفریده بشر هستند.مامخلوقاتی با اراده آزاد هستیم وبشر بسیارقدرتمندتراز ماده است.(بنجامین دیسراییلی).
بسیاری از بحران های شخصی و شغلی به نحوی مسائل مالی مربوط می شود نقدینگی برای هر سازمان مانند خون برای مغز است.
اغلب اوقات , بحران به دلیل ایجاد وقفه در جریان نقدینگی به وقوع می پیوندد.این امر بقای سازمان    را به مخاطره می اندازد.علت اصلی کاهش نقدینگی را معمولا باید در بخش فروش جستجوکرد. گاهی , بعضی از کالاهایی که باید بقا و رشد سازمان تان فروخته شوند به دلایلی فروش نمی روند.
به مشتریان خود احترام بگذارید
هیچ کار در برابر پشتکار ومهارت انسان غیر ممکن نیست.کارهای شگرف ثمره ی نیرو و قدرت انسان نیستند بلکه ثمره عزم راسخ وپشتکاراو محسوب می شوند.(بروس بارتون).
هدف از کسب و کاری این است که مشتریانی کافی را جذب و حفظ کنیم تا ماندگاری و موفقیت سازمان مان تضمین شود.
بسیاری از مردم تصور می کنند که هدف ازهر کسب و کاری دستیابی به منفعت مالی است ,اما فقط در نتیجه ی جذب مشتری به شیوه ای سود آور می توان به منفعت رسید. مهم ترین معیار موفقیت در کسب و کار میزان رضایت مشتری است. هر چی  بیشتر و بهتر در جلب رضایت مشتری بکوشید , آن ها نیز بیشتر از شما خرید می کنند و به دوستان شان هم توصیه می کنند که برای خرید نزد شما بیایند. بنابراین , جلب رضایت مشتری باید مهمترین بخش فعالیت ها ی شما را تشکیل دهد.
معامله های بیشتری را جوش بدهید
فقط دراین مکان که همان تماشا خانه ی ذهن تان است به پیروزی در جنگ دست خواهید یافت.(مارکوس مالتوز).
باید فعالانه از مشتریان تان در خواست کنید که کالاها و خدمات شما را بخرند و بابت  آن ها پول بپردازند تا بتوانید بحران مالی خود را پشت سر بگذارید.
همه ی امور را ساده کنید
پیچیده کردن امور کارآسان است،اما ساده کردن آنها کار پیچیده ای محسوب می شود.(قانون مایر).
آن دسته از کارهایی را تعیین کنید که قصد ندارید آن ها را انجام بدهید این کار عاملی مهمی در ساده کردن امور محسوب می شود.  
انرژی خود را حفظ کنید
برای دستیابی به عالی ترین وشکوهمندترین موفقیتها باید از آرامش ذهنی وخرسندی ونشاط برخوردار باشیم.(ناپلؤن هیل).
لحظه های بحرانی , اغلب اوقات , انرژی عاطفی شما را از بین می برد و شما را خسته و فرسوده می کند ; به گونه ای که دیگر نمی توانید عملکرد عالی داشته باشید. میتوان گفت که سطح انرژی عاطفی شما با میزان انرژی یک باتری برابر است.
هر چه بیشتر با بدبیاری های عاطفی  روبه رو شوید , انرژی عاطفی شما بیشتر تحلیل می رود ; تا این که  سرانجام توانایی خود را برای اتخاذ تصمیم های مناسب از دست می دهید. اجازه ندهید چنین اتفاقی برای شما  بیفتد.
ارتباط خود را باخالق هستی حفظ کنید
هرکس به هویت راستین خود وبه یگانگی اش با آن قادر مطلق ودانای مطلق پی برده است،درحقیقت،این امکان را فراهم می کند تا قانون هایی بر اواشکارشوند که فراتر از قدرت درک ذهن بشری درحالت عادی هستند.(رالف والدو ترین).
وقتی به این نیروی عظیم  پناه می برید , همه ی مشکلات موجود در مسیر هدف تان به طور پیوسته و طبیعی از بین می روند ; فقط باید هدف تان واضح و روشن باشد .شاید اهداف بلند مدت شما در موقعیت های آشفته و نابسامان, مانند لحظه های بحرانی , مبهم و متناقض به نظر برسند. به همین دلیل , برای کمک گرفتن از آن نیروی بیکران , در ابتدا باید به آرامش ذهنی برسید و سپس در جستجوی راه حل هایی برای مشکلات خود باشید.
با دعا کردن، تفکر و تدبر می توانید قانون جذب را فعال کنید. در این وضعیت، ذهنتان را به آهنربایی تبدیل می کنید که فقط نگرشها ، انسانها،اطلاعات و منابع لازم را برای کمک به شما جذب می کند تا مشکلات تان را حل کنید و به اهدافتان برسید.
با هربار کمک گرفتن از این نیروی بیکران و همیشه در دسترس، در حقیقت،برقراری ارتباط بعدی شما آسان تر می شود واین نیرو نیز سریعتر به شما کمک می کند.
منش نیکو بسیارتاثیر گذار است
با آرامش ونشاط کار کنید وبدانید که اندیشه های درست و تلاشهای مناسب،بی تردید،به پیامد های درست منجر می شود.(جیمز الن).
ارزشمندترین سرمایه شما در حیطه شغلی و شخصی نام نیک و اعتبار شما خواهد بود.نام نیک شما به این موضوع مرتبط می شود که،وقتی حضور ندارید، دیگران در مورد شما چگونه می اندیشند وچه می گویند.اعتبارتان در حقیقت ارزیابی کلی مردم درباره ی ویژگی ها وشخصیت شما خواهد بود.
همه ی راهکارها را گرد آوری کنید
قاطعانه تصمیم بگیرید با پشتکار به کارتان ادامه دهید تا موفق شوید. تصمیم شما برای تسلیم نشدن , به معنای واقعی , تضمین کننده ی موفقیت نهایی شما خواهد بود.در سراسر زندگی , پیوسته , با مشکلات و موانع بسیاری مواجه خواهید شد. اما اگر هر بار که با مشکلی مواجه شدید , بر آن غلبه کنید ; به انسانی تبدیل می شوید که شایستگی اش را دارید. در این وضعیت , بی گمان رشد خواهید کرد و اوج خواهید گرفت.