عمومی, مدیریت تطبیقی

نظام اداری سوئد

نویسنده: نازنین فلاح
جغرافیا کشور: کوه های نورلنددر امتداد مرز نروژ و در شمال سوئد، دو سوم مساحت این کشور را پوشانده است .  در مرکزشمار زیاد دریاچه هاست . در جنوب کوه های کم ارتفاع اسمالند و زمینهای پس و حاصلخیز اسکونا قرار دارد . رودهای مهم سوئد عبارتند از: اومه ، تورنه ، اونگرمان ، دال. بلندترین

نقطه : قله‌ی کبنکایزه ، 2123 متر .
سوئد زمستانهای سرد و طولانی و تابستانهای گرم دارد ، هر چند در شمال – جایی که برف روی کوه ها هشت ماه دوام دارد – این وضع شدیدتر از جنب است . ناحیه‌ی اسکانه در جنوب ، زمستان نسبتاً ملایمی دارد .
شهرهای مهم: گوته بورگ, مالمو, اوپسالا, لینکوپینگ, وستاروس, یونکوپینگ, هلسینگبورگ, بوروس, سوندسوال, لوند
خط ساحلی: 3,218کیلومتر
موقعیت جغرافیایی:مختصات جغرافیایی: 62 درجه شمالی و 15 درجه شرقی
در شمال این کشور همانند مناطق قطبی 6 ماه از سال روز است و 6 ماه شب. در مناطق جنوبی‌تر چهار فصل سال را می‌توان دید اما تابستان‌های آن به گرمی تابستان‌های ایران نیست و دمای هوا بین 18 تا 25 درجه سانتیگراد در نوسان است.

همسایگان سوئد
سوئد از غرب با کشور نروژ ، از شمال شرق با کشور فنلاند از شرق با خلیجی به نام بوتنیا و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است.
مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد.سوئدی‌ها جزو شهروندانی در جهان هستند که از کیفیت بالای زندگی برخوردارند. نرخ بیکاری آن پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.
زبان سوئدی از خانواده زبان‌های هندواروپایی شاخه ژرمنی است و با زبان‌های نروژی و دانمارکی نزدیکی دارد. این سه زبان بسیار به هم نزدیک بوده و اغلب گویشوران آن‌ها می‌توانند هر کدام به زبان خود با هم ارتباط زبانی برقرار کنند. زبان سوئدی، زبان رسمی کشور سوئد می‌باشد. در برخی نواحی شمالی کشور، به زبان فنلاندی نیز تکلم می‌گردد. تعداد ۴ زبان اقلیمی اعم از فنلاندی، تورندال، رومانی (زبان کولی‌ها) و ییدیش (زبان یهیودیان) در کشور سوئد تکلم می‌گردد. شهروندان سوئدی تا حدود معینی در تعامل با دستگاه‌های دولتی از حق استفاده از این زبان‌ها برخوردار بوده و هم چنین درخصوص مراقبت‌های کودکان و بزرگسالان از حق استفاده از زبان‌های فنلاندی و سامی نیز برخوردارمی‌باشند.
ملاحظات تاريخي
كشورسوئد كشوري با وسعت450 هزاركيلومتر مربع و 7/8 ميليون نفر سكنه با زبان ملي سوئدي مي‌باشد.كشورسوئد به استثناي جمعيت ساكن ناحيه فنلاندي زبان شمال شرق و اقوام سامي از لحاظ قومي و زباني كشوري كاملاً يكدست محسوب مي‌گردد. امروزه درحدود يك ميليون نفر از تعدادكل جمعيت سوئد مهاجر بوده ويا دست كم يكي از والدين آنان از ساير كشورها به ويژه كشورهاي اسكانديناوي به كشور سوئد مهاجرت نموده اند.كشور سوئد از نوع حكومت مشروطه برخوردار بوده و دولت به شكل پارلماني اداره ميگردد. پادشاه تنها وظايف تشريفاتي از قبيل فرديت نخست كشور و برخورداري از قدرت صوري در تصميم گيريهاي دولتي را بر عهده دارد .پارلمان اصلي ترين بدنه تصميم گيري كشور سوئد محسوب شده و از سال1971 با تعداد 349 عضو به فعاليت مبادرت مي‌نمايد. از سال 1994 انتخابات مجلس هرساله صورت مي‌گيرد. به جز دوره60 ساله غير سوسياليستي( سالهاي 1932 تا 1991) حزب سوسيال دمكرات در راس قدرت قرار داشته است و اين در حالي‌است كه طي انتخابات سال1991 احزاب غيرسوسياليستي نيز از اكثريت آرا برخوردار گرديده و به مدت3سال حكومت نمودند.گفتني است در انتخابات سال1994سوسيال دمكراتها مجددا به صحنه قدرت بازگشتند .حكومتهاي محلي نيز بصورت 24 انجمن بخشي و286 واحد شهرداري فعاليت داشته و درحدود 95% جمعيت به كليساي رسمي ايالت لوتران وابستگي دارند. جنگ آزادي بخشي سوئد كه در آغاز قرن 16 ميلادي ( 1560-1532) توسط گوستاو واسا صورت گرفت، به نقض « اتحاد كالمار » ميان3 كشور نورديك – سوئد، دانمارك و نروژ- منجر گرديد. از اين روي گوستاو واسا اولين نائب السطلنه كشور بود كه در سال1532 به عنوان پادشاه دولت متحد و متمركز سوئد معرفي گرديد. وي هم چنين استحكاماتي بنا نموده و كنترل كليساها ي كشور را در دست گرفت. بعدها اين امر منجر به اين گرديد كه كليسا‌هاي كشور كه طي قرن11 شاخه‌اي از كليساي بين المللي كاتوليك محسوب مي‌گرديد به كليساي دولتي لوتريسم و پروتستانيزم تغيير وضعيت دهد.پس از گذشت يك قرن كشور سوئد به قدرت اصلي اروپاي شمالي مبدل گرديد. ملّت سوئد در جنگ‌هاي30 ساله به سود پروتستان‌هاي شمالي آلمان مبارزه مي‌كردند. موقعيت قلمرو سوئد از لحاظ موفقيتهاي نظامي درميادين نبرد، متفاوت  بود. سوئد، در اوج توفق نظامي خود، نه تنها قلمرو كنوني خود، بلكه فنلاند، قسمتي از روسيه، كشورهاي بالتيك، لهستان ، آلمان و نروژ را نيز شامل مي‌گرديد. سوئد هم چنين از مستعمره‌اي در كشور سوئد (نوتادلاوار) برخوردارمي‌بود. فنلاند قسمتي از قلمرو سوئد محسوب مي‌گرديد، تا اين كه در سال 1809 مغلوب روسيه گرديد. از سال 1814 كشور سوئد در صلح به سر برده و ما بين دو جنگ جهاني از آنجائي كه كشوري بي طرف بود مورد حمله واقع نگرديد. از لحاظ فرهنگي، كشور سوئد تحت تاثير اخلاق كاري پروتستان و برخورداري حسي هم بستگي همه جانبه ميان گروه‌هاي مختلف قرار دارد. طي سالهاي اخير، استخدام نيرو ،  سواد آموزي همگاني، توزيع درآمد و امنيت ملّي در سياست ملّي كشور از جايگاهي مهم و اساسي برخوردار بوده است. دولت‌هاي اجتماعي دموكراتيك بر دورة پس از جنگ مسلط بوده اند. مردان سوئدي در سال 1909 و زنان سوئدي در سال 1921 از حق رأي برخوردار گرديدند.كشور سوئد از اول ژانويه 1995 به عضويت اتحاديه اروپا در آمده است.
تاریخ معاصر
بنیان گذار خاندان سلطنتی فعلی سوئد ، مارشال فرانسوی ژان باتیست برنادوت در 1810 به ولیعهدی پادشاه بی فرزند انتخاب ، و در 1818 جانشین وی شد . 1814 سوئد فنلاند و آخرین متصرفات جنوب دریای بالتیک را از دست داد ، ولی در عوض نروژ را از دانمارک به دست آورد . در 1905 زمانی که اسکار دوم (سلطنت از 1872 تا 1907) پس از رأی نروژ به جدایی از تاج و تخت آن کشور کناره گرفت ، اتحاد نروژ و سوئد فسخ شد . در قرن بیستم کشور بی طرف سوئد تحت حکومت دولتهای سوسیال دموکرات برنامه‌ی رفاه عمومی جامعی را به اجرا گذاشته است . این کشور نقش رهبری اخلاقی مسائل جهانی را به خود گرفت ولی از ترور اولاف پالمه نخست وزیر (1986) به شدّت ضربه خورد . در دهه‌ی 1990 ضرورت اقتصادی سوئد را مجبور کرده است تا جنبه هایی از نظام رفاه عمومی را بر چیند . این کشور نامزد عضویت در جامعه‌ی اروپاست .
شاخص‌هاي جمعيتي
از اواخر قرن 17، كشور سوئد از سيستم منسجمي جهت ثبت جمعيت خود برخوردار بوده و از سال 1860، آمارگيري‌هاي جمعيتي به طور مرتب در فواصل 10-5 به عمل مي‌آيد.
در نتيجه پيگيري چنين آمارهايي، بر آورد تغييرات جمعيتي طي300 سال اخير به آساني امكان پذير است. در فاصله قرن 19 تا سال 1914، تقريباً به ازاي هر 5 شهروند سوئدي حضور1 مهاجر در جمعيت 5 ميليوني سوئد، مشهود مي‌باشد. در آن اثنا، فرآيند انقلاب صنعتي به صورت واقعاً پيگيري با تأثيرات آن بر روي شهرنشيني پي گيري مي‌شد. نرخ زاد و ولد درميان كارگران صنعتي كاهش يافته و نرخ مرگ و مير در نتيجه افزايش خدمات بهداشتي از روند نزولي برخوردار گرديد.
طي دهه‌هاي اخير نرخ مرگ و مير بسيار متغير بوده است. به نحو يكه در پايان دهه 1980 افزايش ميزان تولد و در طول دهه1990 كاهش نرخ مواليد مشهور مي‌باشد. روند مهاجرت طي دورة پس از جنگ بسيار متغير بوده و در برخي سال‌ها از نرخ تولد نيز فراتر رفته است.
در سال 2000 تقريباً از هر10 شهروند سوئدي1 نفر در خارج از قلمرو سوئد تولد يافته است. جمعيت كشور به طور بسيار نا هماهنگي در سرزمين‌هاي وسيعي در طول مرز شمالي در نتيجة تغييرات عمدة و شرايط اكولوژيكي پراكنده شده است. تعداد افراد ساكن مناطق جمعيتي پرتراكم ، به طور صعودي در حال افزايش بوده و فرصت‌هاي شغلي كمي درمناطق مذكور  براي افراد در دسترس مي‌باشد.
كشور سوئد از قلمرو زميني در حدود 450 هزار كيلومتر مربع با بيش ترين فاصله در نقاط شمالي و جنوبي در حدود1600 كيلومتر برخوردارمي‌باشد. از لحاظ جغرافيائي ، كشور سوئد از جنگل‌ها، درياچه‌ها و رودخانه‌هاي متعددي برخوردار مي‌باشد. مرز اين كشور با فنلاند در امتداد رشته كوه‌ها امتداد يافته است. هزاران جزيره در طول ساحل2700 كيلومتري وجود داشته و مناطق زير كشت حدود 10 در صد از سطح خشكي را شامل مي‌گردد. كشور سوئد از 9/8 ميليون سكنه برخوردار مي‌باشد كه در حدود يك هفدهم از آنان در نورلند (قسمت شمالي) كشور به سر مي‌برند. بالغ بر60 در صد اكثريت جمعيت كشور در دو قسمت جنوبي كشور ( گوتالند و سويلند)‌ ، پايتخت كشور( استكهلم)‌ و در شهرهاي گوته برگ و مالمو تمركز يافته‌اند.
شاخص‌هاي اقتصادي
طي دهه‌هاي 1950 و 1960،  اقتصاد سوئد عمدتاً در اثر افزايش نرخ تقاضاي بين المللي از اقتصاد سوئد جهت خريد مواد خام و اوليه از پيشرفت چشمگيري برخوردار گرديد. رشد مذكور، شاخص عمومي اقتصاد را افزايش داده و به اعمال تغييرات اجتماعي عمده‌اي منتهي گرديد.اين درحاليست كه طي دهه 1970 ميزان رشد اقتصادي به طور فاحشي كاهش يافته، در نتيجة بحران بين المللي  و عدم رشد هماهنگ در توليد، توان اقتصادي سوئد در جهت وفق دادن خود با ساير مجامع تضعيف گرديده، سرمايه گذاري صنعتي كاهش يافته، بازار كرونا دچار ركورد شده و كسر بودجه هنگفتي در تراز پرداختها بوجود آمد. رقابت به طور موقت به واسطة كاهش ارزش پول ، بهبود يافته اما اعمال اين سياست نيز تورم بالا و هزينه‌هاي كار بالاتر را به بار آورده است. از نقطه نظر تاريخي،كشور سوئد از نرخ بي كاري پاييني برخوردار بوده است. به عبارت ديگر در طول دوره‌هاي زماني معين، در ابتداي دهه‌هاي1970، 1980 و دهه 1990، بي كاري بر 2-1 در صد بالغ گرديد. در نيمه دوم دهه 1980، بازار بورس شناور شده و نرخ بدهي به طور عمده‌ افزايش يافت.بروز معضل افزايش نرخ بيكاري به افزايش تورم اقتصادي و نرخ بهره منجر گرديد. در بحران اقتصادي كه در ابتداي دهه1990 بوقوع پيوست، مؤسسات مالي سوئد با كسري اعتبار بالايي مواجه گرديدند. اين موضوع اتخاذ سياست كاهش پرداخت وام دولتي به اشخاص و شركت‌ها را بدنبال آورده و بر رشد اقتصادي تأثير منفي گذاشت. بي‌كاري به طور گسترده‌اي افزايش يافته و مصارف خانگي به طور عمده‌اي كاهش يافت مصارف عمومي نيز در نتيجه كاهش مخارج حوزه‌اي شهرداري و كشوري،كاهش يافت. در ابتداي دهه1990، هدف اصلي سياست اقتصادي كشور بر مبارزه با تورم و حفظ نرخ ارز ثابت استوار بوده است. در نتيجه اعمال سياست مذكور نرخ تورم كاهش يافته ودر مقابل نرخ بي كاري از افزايش برخوردار بود. تلاش‌هاي به عمل آمده در جهت حفظ نرخ تورم به جائي نرسيده از اين روي كشور سوئد از نظام پولي اروپا خارج شد كه اين خود به طور غير مستقيم به كاهش شديد ارزش كرونا در سپتامبر 1992 منجر گرديد. نرخ ارزش پايين كرونا فرصت مناسبي براي شركت‌هاي صادراتي فراهم نموده و نرخ پايين تورم در سوئد و تحرك رو به رشد كشور در اقتصاد جهاني به بهبود تدريجي كشور منتهي گرديد. علي رغم صعود نسبي توان اقتصادي كشور نرخ بي كاري از افزايش نسبي برخوردار بود.
در اين راستا دولت سوئد به طراحي اهداف عمده‌اي در جهت كاهش بيكاري و تشويق استخدام تا آغاز سال 2000 مبادرت نمود كه اين خود به افزايش نرخ استخدام در پايان دهة 1990 منجر گرديد. در پايان دهه 1990 نرخ بهره‌هاي ظاهري و واقعي كاهش يافته و اقتصاد سوئد از رشد و افزايش استخدام در حوزة گسترده‌اي برخوردار گرديد. در حال حاضر رشد اقتصادي كشور ثابت بوده، نرخ تورم كاهش يافته و دارائي‌هاي عمومي و تراز تجاري از افزايش چشمگيري برخوردار مي‌باشد. اقتصاد كشور سوئد اقتصادي كوچك و بازمي‌باشد كه در مقايسه با اقتصاد بين المللي تضعيف نگرديده و از جايگاه قدرتمندي در نتيجة ميانگين بالاي رشد اقتصادي در سطحي بالاتر از قبل قرار گرفته است. افزايش دارائي‌هاي  عمومي كشور به برنامه‌ها و تغييرات اجتماعي خاصي در جهت ارتقاي رشد اقتصادي كشور منجر گرديده است. طي دهه 1990 سرمايه گذاري‌هاي عمده‌اي در حوزة آموزش، افزايش امكانات آموزشي مقطع آموزشي پيش دبستاني، گسترش آموزش عالي و آموزش بزرگسالان با هدف افزايش قابليت بزرگ سالان با سطح پايين آموزش صورت گرفت.سرمايه گذاري‌هايي نيز در حوزه بهداشت و  خدمات مراقبتي مراكز آموزشي سراسر كشور صورت گرفته است. درحال حاضر بازارهاي مالي كشور سوئد از ثبات برخودار بوده و به كاهش نرخ حداقل بهره وام مبادرت مي‌نمايند. افزايش ثبات اقتصادي و كاهش نرخ بيكاري به افزايش اعتماد كشورهاي عضو اتحاديه اروپا به ويژه كشورهاي پيرامون سوئد منجر گرديده است. كشور سوئد با وجود اجراي معيارهاي الحاق به اتحادية مالي اروپا، تا كنون،تصميم به الحاق به آن نگرفته است.
در سال 2001 تراكم فردي جمعيت 22 نفر در هر كيلومتر مربع بوده است. اين رقم از منطقه‌اي به منطقه ديگر متغير مي‌باشد. متراكم ترين منطقة جمعيتي كشور استان استكهلم بر آورد شده است كه تعداد 281 نفر در هر كيلومتر مربع از آن ساكن مي‌باشند. در استان اسكان 102 نفر در هر كيلومتر مربع، در حالي كه در استان‌هاي شمالي ( يايلند و نورپوتن) تنها 3 نفر در هر كيلومتر مربع ساكن مي‌باشند نرخ تولد در سوئد، پس از سير صعودي آن در پايان دهه 1980 در آغاز دهه 1990، از كاهش چشمگيري برخوردار بوده است. طبق آخرين آمار بدست آمده طي سال2000 به نسبت هر زن يك و نيم تولد وجود داشته است. ميانگين اميد به زندگي از حدود40 سال طي دهة 1850 به 55 سال در دهه 1900 و 77 سال براي مردان و 82 سال براي زنان طي دهه 2000 افزايش يافته است.
سوئد از منابع معدني متعدي از قبيل آهن، مس، روي، سرب، طلا، نقره، ذغال سنگ، گوگرد و منيزيم برخوردار مي‌باشد.
سیستم سیاسی سوئد
سوئدیککشوردموکراسیاست ومردمسوئدنمایندگانکشوررا  انتخابمیکنند. انتخاباتهرچهارسال یکبارانجاممیگیرد.
سوئددرسهسطحمختلفادارهمیشود:
۱. درسطحملی ، مجلسادارهکنندهاست.
2. درسطحمنطقهای؛سوئدبه۲۱ استانتقسیممیشودو شورایلندستینگتصمیمگیرندهاست.
3. درسطحمحلیشورایهرکمونیبرایکمونخودتصمیممیگیرد.
کسانیکهتبعهسوئدو ۱۸ سالشانتمامشدهباشد میتواننددررایدادنبهمجلسولندستینگوکمونشرکتداشتهباشند.
آنهائیکهدرسوئدزندگیمیکنند ولیتبعهسوئدنمیباشندمیتواننددر انتخاباتکمونشرکتکنند. برایشرکتدرانتخاباتکمونبایدحداقلازسهسالپیش ، اسمتاندرسوئدثبتشده باشد.
درسطحملیمجلسوهیئتدولتتصمیمگیرندهمیباشند.

پول و اقتصاد سوئد (Sweden Economy)
در گذشته نه چندان دور، تا اواخر قرن هجدهم میلادی، سوئد یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، اما بعدها دوران رشد اقتصادی سوئد آغاز شد. بعد از جنگ جهانی دوم این رشد اقتصادی شتاب بیشتری به خود گرفت، درآمد خالص ملی کشور بالا رفت و شکوفائی رشد اقتصادی به وجود آمد. نرخ بیکاری این کشور هم اكنون5.6 درصد است. آماری از جمعیت زیر خط فقر این کشور در دسترس نیست، اما به نظر می‌رسد این آمار نباید چندان بالا باشد. تورم در این کشور 1.4 درصد است.
درآمد کشور سوئد مثل دیگر کشورهای نسبتا کوچک صنعتی، وابسته به صادرات تولیدات صنعتی است. اروپا مهم ترين بازار صادراتي کشور است. 60 درصد توليدات کشور سوئد به ديگر کشورهاي عضو بازار مشترک اروپا صادر مي شود. آمريکاي شمالي و کشورهاي آسياي جنوب شرقي از ديگر بازارهاي مهم صادراتي سوئد هستند. 35 درصد از محصولات صادراتی این کشور را ماشین‌آلات تشکیل می‌دهد و بقیه شامل وسایل نقلیه موتوری، کاغذ و مشتقات آن، چوب، محصولات آهنی و فولادی و مواد شیمیایی است که به کشورهای آلمان (9.8 درصد)، آمریکا (9.3 درصد)، انگلستان (7.1 درصد)، دانمارک (6.9 درصد)، فنلاند (6 درصد)، فرانسه (4.9 درصد)، هلند (4.7 درصد) و بلژیک (4.5 درصد) صادر می‌شود.
محصولات وارداتی به این کشور شامل ماشین‌آلات، نفت و مشتقات آن، مواد شیمیایی، وسایل نقلیه موتوری، آهن و فولاد، مواد غذایی و البسه است. مهمترین شرکای واردات سوئد را کشورهای آلمان (17.3 درصد)، دانمارک (9.1 درصد)، نروژ (8.2 درصد)، انگلیس (6 درصد)، هلند (5.8 درصد)، فنلاند (5.7 درصد)، فرانسه (4.6 درصد) و بلژیک (4.1 درصد) تشکیل می‌دهند.

بررسی رشد اقتصادی و کارآفرینی در سوئد
کشور سوئد با داشتن ۸۸۵۰۰۰۰ نفرجمعیت در شمال قاره اروپا قرار دارد و جزو کشورهای پیشرفته صنعتی می باشد. سرانه تولید ناخالص داخلی در این کشور۲۳۰۰۰ دلار و میزان بیکاری حدود ۷% می باشد.
بعضی از شاخصهای اقتصادی این کشور در مقایسه با ۴۷ کشور توسعه یافته صنعتی و در حال توسعه به قرار ذیل است:
سرانه تولید ناخالص داخلی به ازای هر فرد شاغل حدود ۴۸۰۰۰ دلار آمـریکا می باشد. )رتبه ۱۹(
توانایی سرمایه گذاری مخاطره آمیز برای توسعه کسب و کار در این کشور دارای مقیاس حدود ۳/۷ است.)رتبه ۵ (
میزان درک مدیران این کشور از کارآفرینی ، دارای مقیاس حدود ۶/۶ است. )رتبه ۱۶(
هزینه کل تحقیقات در این کشور حدود ۸ میلیارد دلار آمریکا می باشد. )رتبه ۸ (

مجلس و دولت
مجلس سوئد از تعداد 349 نماينده با دورة نمايندگي4ساله ، متشكل مي‌گردد. به هنگام تشكيل دولت جديد، مجلس ملي سوئد از نقش تعيين كننده‌اي برخوردار مي‌باشد. وظيفه « سخن‌گو» به عنوان عاليترين نمايندة ريكسدگ، معرفي نخست وزيركابينه مي‌باشد. « سخن گو» با رهبران احزاب سياسي مجلس به بحث و گفتگو پرداخته و تلاش مي‌نمايد كه مشخص كند چه فردي از بيش ترين اقبال جهت تشكيل « دولت » برخوردارمي‌باشد.ازجمله ديگروظايف مهم ريكسدگ، اطمينان يافتن از اجراي تصميمات و قوانين مأخوذه توسط دولت و مراجع قدرت مي‌باشد. ريكسدگ همچنين به وضع قوانين و تصميماتي درخصوص ترازها و توزيع درآمد و مخارج نظام مبادرت مي‌نمايد. اين بدان معناست كه دركنار مسائل ديگر، دولت ابتدا پيشنهاداتي به صورت لوايح به ريكسدگ ارائه نموده و سپس درخصوص قوانيني كه براي به اجرا گذاردن تصميمات ريكسدگ لازم مي‌باشند، تصميم گيري مي‌نمايد. به علاوه ، دولت درخصوص بودجة مصوب ريكسدگ به تخصيص منابع مالي اختصاصي مبادرت نموده، با كشورهاي ديگر موافقت نامه‌هائي منعقد نموده، فعاليت‌هاي داخلي را هدايت نموده، فعاليت‌هاي مراجع مديريتي را رهبري نموده و در موارد خاصي به استيناف‌هاي مخالف تصميمات مراجع رسيدگي مي‌نمايد. دولت از نخست وزير و هيئت وزيران متشكل مي‌گردد. اعضاي دولت و نخست وزير نيز در جهت تحقق برنامه‌هاي ملّي سياسي فعاليت مي‌نمايند. اگر اعضاي پارلمان به عنوان وزير انتخاب گردند از  جانشيني جهت انجام فعاليتهاي پارلماني خود برخوردار مي‌گردند. اعضاي دولت از ميان كارمندان دولتي تحت عنوان كابينة دولت انتخاب مي‌گردند. اين كارمندان بدون احتساب افرادي كه در خارج از كشور فعاليت دارند( افرادي در مشاغل وزارتي و اعضاي « دفتر نخست وزيري» يا  « كابينه نخست وزير») بر3000 نفر بالغ مي‌گردد. تعداد كارمندان مشاغل وزارتي و تمركز فعاليت آنان در طول زمان، عمدتاً بدليل تغيير اولويت‌هاي سياسي، متغيرمي‌باشد. از جمله وزارتخانه‌هائي كه درخصوص مسائل آموزشي فعاليت مي‌نمايند مي‌توان به وزارت آموزش و علوم، وزارت صنايع، وزارت استخدام و ارتباطات و وزارت كشاورزي سوئد اشاره نمود.وزارتخانه‌ها در سطح وسيعي، به عنوان هيئت‌هاي مقدماتي دولت با يكديگر همكاري مي‌نمايند. به اجرا در آوردن تصميمات مأخوذه بر عهدة مراجع قدرت و عوامل مديريتي اصلي مي‌باشد. در اين حالت وزارت خارجه سوئد استثناء است، چرا كه هم به‌عنوان بخشي از دفتر دولت و هم به‌عنوان مرجع مركزي نظارت برسفارت‌خانه و كنسول‌گري‌هاي سوئد فعاليت مي‌نمايند. كميته يا كميسيون‌هاي دولتي متعددي جهت مشاركت با دولت در جهت اجراي امور مملكتي تشكيل مي‌يابد.كميسون‌ها ممكن است از متخصصان يا نمايندگان سازمان‌هاي مختلف ، اعضاي پارلمان يا مأمورين برخوردار از دانش تخصصي در حيطه مربوطه تشكيل يابد. دولت در خصوص فعاليت كميسيون‌ها حيطه‌اي را معين نموده،كميسيون نيز وظيفة خود را انجام داده و سپس طرح‌هاي پيشنهادي را به دولت ارائه مي‌نمايد. طبق تخمين‌هاي به عمل آمده ، تعداد 200 كميسيون به طور همزمان تشكيل مي‌گردد كه اغلب اين كميسيون‌ها تا مدت زمان 2 سال فعال مي‌باشند. دولت نيز گزارشي ساليانه در خصوص نوع فعاليت و درجه پيشرفت فعاليت كميسيون‌هاي مذكور به ريكسدگ ارائه مي‌دهد. اين در حالي‌است كه دولت نيز به تشكيل كميسيون‌هايي مبادرت مي‌نمايد.كميسيون‌هاي مذكور در محدودة زماني معيني به طور مداوم و سريع فعاليت نموده و طرح‌هائي در خصوص چگونگي حل مسائل مهم ارائه مي‌نمايند.

مراجع تصميم گيرنده
تصميمات دولت و ريكسدگ توسط نهادهاي مركزي مديريتي كه به صورت مستقل از وزارتخانه‌هاي مختلف فعاليت مي‌نمايند، به مرحلة اجرا در مي‌آيد. نهادهاي مذكور به اتخاذ تصميمات منطبق با اصول كلي دولت كه نه تنها در دستورات كلّي به مراجع اجرائي بلكه در متن بودجة سالانه دولت و نيز در جهت اعطاي وظايف معين به مراجع اجرائي مشخص گرديده ، مبادرت مي‌نمايند.

دادگاه‌ها
آزادي عمل و استقلال دادگاه‌ها در قانون اساسي كشور سوئد تضمين شده است. دادگاه‌ها نيز به اجراي قوانين حقوقي قابل اجراء مبادرت مي‌نمايند. مجلس ملي سوئد‌(ريكسدگ) ، دولت و هيچ يك از نهادهاي ديگر از حق تصميم گيري درخصوص نحوه فعاليت و عملكرد دادگاه‌هاي كشور برخوردار نمي باشند. نقش دادگاه‌ها و مراجع اجرائي كشور بي طرفانه و در جهت برخورد قانوني برابر تعيين گرديده است..
شهرداري‌ها و شوراهاي استاني
كشور سوئد از 289 منطقة شهرداري،21 استان و 21 شوراي استاني، متشكل مي‌گردد. شهرداري گاتلند نيز كه از شوراي استاني برخوردار نمي باشد در تقسيم بندي فوق لحاظ گرديده است.  اجراي سياستهاي خود مختاري شهرداري‌ها در كشور سوئد بخشي مهمي از سيستم دموكراتيك كشور را به نمايش مي‌گذارد. شهرداري‌ها و شوراهاي استاني درجهت اجراي تعهدات خود به وضع ماليات بر ساكنين مناطق مختلف مبادرت مي‌نمايند. عالي ترين هيأت‌هاي تصميم‌گيري، شهرداري‌ها، شوراهاي محلي و هيأت‌هاي سازماني شوراهاي استاني مي‌باشند.كليه شهرداري‌هاي كشور از واحد يا منطقة مديريتي با محدودة جغرافيائي معين برخودارمي‌باشند.از جمله مهم‌ترين حيطه‌هاي مسئوليتي شهرداري‌هاي كشور مي‌توان به نظارت بر فعاليت مدارس پيش دبستاني،مراكزمراقبتي كودكان دبستاني، ارائه آموزشهاي پيش نياز آموزش مهارتهاي بدني و آموزش بزرگسالان، فراهم نمودن خدمات اجتماعي اعم از بهداشت كودكان و نوجوانان، اعطاي كمك‌هاي اجتماعي، مراقبت و حمايت از سالمندان ، حفاظت ازمحيط زيست و رعايت بهداشت، رسيدگي بر بهداشت خيابان‌ها،جاده‌ها، پارك‌ها ، طراحي و ساخت شهري اشاره نمود. انتخابات شهرداري‌ها هر4 سال يكبار و به طور همزمان با انتخابات عمومي برگزارمي‌گردد. از جمله افرادي كه مجاز به شركت در انتخابات شهرداري‌ها مي‌باشند مي‌توان به ساكنين حوزة شهرداري مربوطه من جمله شهروندان خارجي با سابقه سكونت 3 ساله متوالي در كشور و شهروندان كشورهاي عضو اتحاديه اروپا به علاوة شهروندان كشورهاي ايسلند و نروژ اشاره نمود. شوراهاي استاني حداقل از يك شهرداري متشكل مي‌گردند. از جمله مهم ترين وظايف شوراهاي استاني مي‌توان به رسيدگي بر امور و مسائل عمومي اعم از بهداشت و سلامت، آموزش ، مراقبت‌هاي اجتماعي و علوم كشاورزي و صنايع اشاره نمود.مشاورين شوراهاي استاني هر4 سال يكبار و طبق قوانين شهرداري انتخاب مي‌گردند.

هیئت دولت
حزب یا احزابی که بیشترین آراء را در انتخابات مجلس به دست آورده اند هیئت دولت را تشکیل میدهند.هیئت دولت اداره کننده کشور می باشد.
مجلس رئیس هیئت دولت را انتخاب میکند که نخست وزیر خواهد شد.نخست وزیر سپس به نوبه خود وزرای خود را انتخاب میکند. وزرا هرکدام رئیس وزارت خانه مربوط به خود میباشند. برای مثال وزیر امور خارجه رئیس وزارت خارجه و وزیر دارائی رئیس وزارت دارائی می باشد.هیئت دولت است که لایحه هائی برای وضع قوانین جدید به مجلس ارائه میکند. مجلس یا آنها را قبول و یا رد خواهد کرد.اگر لایحه ای با اکثریت آراء اعضای مجلس تصویب شود در این صورت وزارت خانه ها و همه مقامات دولتی کوشش خواهند کرد تا همه از این قوانین پیروی کنند.
استانداری و شورای لندستینگ در سطح منطقه ای تصمیم گیرنده می باشند.سوئد دارای بیست و یک استان می باشد که هر کدام از آنها دارای استانداری خود میباشد و برای دولت کار میکند.
هیئت دولت استان دار انتخاب میکند که محدوده استانداری خود را اداره نماید.
هر استانی دارای یک لندستینگ میباشد. وظیفه لندستینگ ترتیب دادن امور درمانی در استان می باشد. اتباع سوئدی اعضای شورای لندستینگ را انتخاب می کنند.شورای لندستینگ هیئتی را انتخاب میکند که تعیین کننده نحوه کار لندستینگ خواهد بود.
در سطح محلی شورای کمون تصمیم گیرنده می باشد . در سوئد دویست و نود کمون وجود دارد.کسانی که سکنه آن کمون میباشند اعضای شورای کمون را انتخاب می کنند. شورای کمون امور مربوط به کمون را اداره کرده و هیئت مدیره کمون را انتخاب میکند. آن حزبی که نفراتش در شورای کمون بیشتر باشد نماینده های بیشتری نیز در هیئت مدیره کمون خواهد داشت.

قوانین اساسی سوئد PUT
سوئد برای اداره کشور و حفظ حق و حقوق شهروندان خود دارای چهار قانون اساسی می باشد.
آن چهار قانون اساسی یکی در مورد نوع حکومت است؛ دیگری راجع به تسلسل سلطنت.
آزادی مطبوعات و آزادی بیان دو قانون اساسی دیگرسوئد را تشکیل میدهند.
1- درقانون اساسی نوع حکومت نوشته شده و توضیح داده می شود که سوئد چگونه باید اداره شود. در آن نوشته شده که تمام قدرت از مردم می آید و اینکه در سوئد انتخابات عمومی و حق رأی مساوی است.
2- قانون وراثت سلطنت؛ قانونی است که تعیین می کند چه کسی میتواند پادشاه یا ملکه شود.
3- قانون اساسی آزادی بیان را به تلویزیون و فیلم و روزنامه ها می دهد که بدون مانع و سانسور اخباررا پخش کنند.
4- شهروندان بدون سانسور اجازه چاپ و انتشار نوشته جات را دارند. این در قانون آزادی مطبوعات قید شده است.
سوئد چگونه باید اداره شود ؟
درقانون اساسی نوع حکومت نوشته شده و توضیح داده می شود که سوئد چگونه باید اداره شود. در آن نوشته شده که تمام قدرت از مردم می آید و اینکه در سوئد انتخابات عمومی و حق رأی مساوی است.
این قانون آزادی ها و حق و حقوق شهروندان را نیز تعیین می کند.
اتباع سوئد دارای آزادی بیان می باشند به این معنی که نظرشان هرچه باشد میتوانند آن را بیان کنند.
آنها آزادی کسب اطلاعات را دارند یعنی حق دارند از مقامات بخواهند که اطلاعاتی را که می خواهند در اختیارشان گزارند. آنها آزادی انعقاد جلسات یعنی حق تشکیل جلسه دارند که در آنجا عقاید خود را هر چه باشد ابراز دارند.
شهروندان سوئد آزادی تظاهرات نیز دارند. یعنی شرکت کردن در تظاهرات و یا سازمان بندی آن. آنها در رابطه با انجمن نیز داری آزادی می باشند یعنی آزاد هستند که انجمن تشکیل داده و یا عضو هر انجمنی بشوند.
درسوئد آزادی دین نیزوجود دارد یعنی هر کس آزاد است که دین خود را داشته باشد و یا بی دین باشد.
چه کسی میتواند پادشاه یا ملکه شود
قانون وراثت سلطنت
قانونی است که تعیین می کند چه کسی میتواند پادشاه یا ملکه شود.

آزادی مطبوعات
شهروندان بدون سانسور اجازه چاپ و انتشار نوشته جات را دارند. این در قانون آزادی مطبوعات قید شده است.
سانسور مقرراتی است در مورد اینکه چه چیزهائی نباید نوشته و یا گقته شود. مردم حتی اجازه دارند که مدارک عمومی مقامات را نیز مطالعه کنند.

آزادی بیان
قانون اساسی آزادی بیان را به تلویزیون و فیلم و روزنامه ها می دهد که بدون مانع و سانسور اخباررا پخش کنند.
اتحادیه مشترک اروپا (EU)
سوئد عضو اتحادیه اروپا می باشد. بیست و هفت کشورعضو اتحادیه اروپا می باشند که در مورد اجناس و خدمات و محیط زیست و کشاورزی و پذیرش پناهجویان همکاری دارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد کارهائی که سوئد دراتحادیه اروپا انجام می دهد می توانید به سایت اتحادیه اروپا به آدرس ذیل مراجعه نمائید.
در سوئد معمول است که همه اعضای بالغ خانواده برای امرار معاش خانواده از خود درآمدی داشته باشند.

بازار کار سوئد
تشکیل شده از شرکت ها و کسانی که در آن شرکت ها کار می کنند. هرفردی میتواند صاحب شرکتهائی باشد؛ دولت میتواند صاحب شرکتهائی باشد؛ کمون ها نیزمیتوانند صاحب شرکتهائی باشد.
شرکت ها کارفرما هستند و کسانی که در آنجا کارمی کنند کارکنان آن.
کارفرمایان و کارکنان هرکدام جداگانه برای خود سازمانهائی دارند که برای منافع اعضایشان کار می کنند.
کارکنان دارای اتحادیه های صنفی می باشند وکارفرمایان دارای سازمانهای کارفرمایان.
این سازمانها و اتحادیه ها در مورد دستمزدها و در مورد محیط کار همکاری دارند.
    سازمان های کارفرمایان
    انجمن تجاری سوئد
این انجمن برای شرکت های کوچک و نیمه بزرگ می باشد. کمون ها و لندستینگ های سوئد را تشکیل می دهدSKL که کارفرمای دویست و نود کمون وهیجده لندستینگ در سوئد می باشد.
    سازمان شرکت داران
این سازمان برای هفتصد هزار نفر صاحبان شرکت در سوئد کار می کند.
    سندیکای شرکت داران
برای شرکت های کوچکی است که تعداد کارکنان آن از نه نفر تجاوز نمی کند.
    سازمانهای کارمندان
    سازمان مرکزی کارگران Lo
شامل همکاری است بین پانزده اتحادیه کارگری که اعضای آن از مشاغل مختلف چون بهیاران؛ کارگران صنایع دستی؛ کارگران صنایع تولیدی و کارگران معادن تشکیل شده و تعداد آن به یک میلیون و هفتصد هزار نفر میرسد.
    سازمان مرکزی کارمندان TCO
متشکل از شانزده اتحادیه صنفی مختلف می باشد که برای منافع کارمندانی چون مهندسین؛مامورین پلیس؛ اقتصاد دانان؛ دبیران و نرس ها تلاش می کند. تعداد اعضای این سازمان تقریبا به یک میلیون و دویست هزار نفر میرسد.
    سازمان مرکزی فارغ التحصیلان دانشگاهی SACO
این سازمان از بیست و چهار اتحادیه صنفی تشکیل شده است و نزدیک به ششصد هزارنفرعضو دارد که همه آنها دارای تحصیلات عالیه می باشند مانند دکتر ها؛ وکلا و روانشناسان.
قوانین کار
قوانین و قراردادهاست که در بازار کار سوئد حکم فرماست.مهمترین قوانین به قرار ذیل است:
1.    قانون حق مشارکت درتصمیم گیری MBL
میگوید که سندیکا ها همیشه حق دارند که با کارفرمایان در مورد مسائلی که به کار مربوط میشود مذاکره نمایند.
2.    قانون امنیت استخدامیLAS
این قانون مقررات استخدام و و اخراج را تعیین می کند.
3.    قانون طول کار
این قانون تعیین می کند که شما درعرض یکروز چند ساعت و در عرض یک هفته چقدر حق کارکردن دارید.
تمام وقت چهل ساعت در هفته می باشد.
4.    قانون محیط کار
برای حفظ شما در سر کار می باشد و مواظب آن است که محیط کار شما خوب باشد.
5.    قانون جلوگیری از تبعیضا ت
برای این است که حقوق همه در مقابل  تقاضای کار و کار کردن یکی باشد.
انواع استخدام
دو طریق استخدام درسوئد وجود دارد:
الف ) یکی استخدام نا محدود
ب )  دیگری محدود.
•    استخدام نا محدود استخدام رسمی نیز نامیده می شود و  معمولی ترین نوع استخدام می باشد.
•    استخدام محدود می تواند به قرار ذیل باشد:
استخدام موقت برای مدت محدود
در این رابطه ؛ شما و کارفرما قراردادی امضاء می کنید  که در آن قید می شود که قراراست برای مدت محدودی کار کنید.
هر محل کاری می تواند شما را تا حد اکثر شش ماه  بطور آزمایشی استخدام کند تا ببیند که برای آن کار مناسب هستید یا نه.

اداره کاریابی
اداره کاریابی یک مقام دولتی است که رابطی می باشد  بینکسانیکهدنبالکارمی گردند و کسانی که دنبال کارمند می گردند.
اداره کاریابی به کسانی بیشتر کمک می کند کهکارفرمایان به آسانی به آنها کار نمی دهند

داستان موفقيت بازار آزاد
تجربه عملكرد اقتصاد سوئد به ندرت به عنوان نمونه يي از قدرت بازارهاي آزاد ياد مي شود. با اين حال كشورهاي معدود ديگري به وضوح بيانگر پديده رشد اقتصادي هستند كه ناشي از اتخاذ سياست هاي اقتصادي بازار آزاد است. سوئد پيش از دهه 1870 كشوري فقير بود كه با مهاجرت گسترده مردمانش به ايالات متحده در اين زمان مواجه بود. در پي تحول جامعه كشاورزي به نظامي سرمايه دارانه، كشور ثروتمندتر شد.
حقوق مالكيت، بازارهاي آزاد و حاكميت قانون، همراه با تعداد زيادي از كارآفرينان و مهندسان تحصيلكرده، فضايي را در سوئد ايجاد كردند كه دوران بي سابقه يي از توسعه سريع و ثبات اقتصادي را در پي داشت. صد سالي كه به آزادسازي بازار قرن نوزدهم انجاميد، سوئد توسعه اقتصادي شگفت انگيزي را تجربه كرد.
شركت هاي معروف سوئدي مثل آيكيا، ولوو، تترا پك و آلفا لاوال همگي در اين دوران ايجاد شدند و به اصلاحات اقتصادي در راستاي تقويت كسب و كار و ماليات هاي پايين كمك كردند.
تجسمي از توانايي مدل بازار آزاد سوئد نشانگر اين است كه اين كشور تا چه اندازه خوب توانسته است با ركود بزرگ برخورد كند.
به عنوان كشوري كه وابسته به تجارت است، سوئد نه تنها از بحران اقتصاد جهاني آسيب خورد، بلكه از وضع موانع تجاري ساير كشورها كه تلاشي ناصواب در راستاي حفاظت اقتصادشان از ركود اقتصادي بود نيز تاثير گرفت. از سال 1930 تا 1933، تعداد فرصت هاي شغلي موجود در سوئد به 170 هزار كاهش يافت. اين عدد بيانگر اين است كه يك شانزدهم تمام مشاغل در اقتصاد از دست رفته است.
اين بحران مي توانست شديدتر هم باشد، مخصوصا اينكه در همان زمان بسياري از سوئدي هاي جوان وارد بازار كار مي شدند. اما ركود بزرگ در سوئد مدت كمي طول كشيد. اشتغالزايي در اقتصاد به سرعت اتفاق افتاد كه با ماليات هاي پايين و بازارهاي نيروي كار آزاد ممكن شد.
سوئدي هاي بيشتري در سال 1935 نسبت به پيش از بحران مشغول به كار بودند. سه دليل اين امر كسب و كارهاي جديد و نوآورانه يي بوده كه جايگزين بسياري از شغل هاي ازدست رفته شد. ركود اقتصادي مشوق تحولي ساختاري از كشاورزي به صنعت در سوئد شد. در سال هاي بحران، كارخانه ماشين سازي نوهاب فلايت، كه امروزه به ولوو ارو مشهور است، تاسيس شد. مدت كوتاهي پس از بحران، سكيوريتاس و ساب نيز تاسيس شدند.
سیستم بیمه های اجتماعی  و دیگر مزایای اقتصادی در سوئد

مزایای برنامه مقدماتی
موقعی که شما در برنامه مقدماتی کمون که مخصوص تازه واردین است شرکت می کنید مبلغی به شما تعلق می گیرد.
مقررات کمون ها در این مورد از یکدیگر متفاوتند ولی در هر کمونی شما با مسئولتان باید هدفی را برنامه ریزی کرده و آن را دنبال کنید.

اداره بیمه
بیمه اجتماعی سوئد تمام کسانی که در سوئد کار و زندگی می کنند را در بر می گیرد. این بیمه به خاطر آن است که برای ویزیت دکتریا برای بستری شدن در بیمارستان بیشتر از یک مبلغ نا چیزی نپردازید.این بیمه اجتماعی همچنینبرای آن می باشد که موقعی که مسن می شوید یا بچه داری می کنید یا بیمار هستید یا نارسائی کاری دارید بتوانید از کمک های مالی دولت استفاده کنید.
کیست که در مورد بیمه اجتماعی تصمیم می گیرد؟بیمه اجتماعی را تعیین می کند. اداره بیمه یک مقام دولتی است که اول از همه چیزدر مورد نیاز شما به کمک مالی رسیدگی کردهتا ببیند که آیا حق دریافت آن را دارید یا نه.پرداخت خود پول نیز با اداره بیمه می باشد.

کمک هزینه برای کسانی که بچه دار هستند
کمک هزینه فرزنددر سوئد برای همه بچه ها تا موقعی که شانزده سالگیشان پر شود کمک هزینه پرداخت میشود.کمک هزینه بچه هائی که  بعد از اتمام شانزده سالگی هنوز کلاس نهم را تمام نکرده اند تمدید خواهد شد.این کمک هزینه به یکی از والدین پرداخت خواهد شد.
اگر از قبل به بیمه خبر داده نشود که پول برای پدر باید فرستاده شوددر این صورت به طور اتوماتیک برای مادر فرستاده خواهد شد. این کمک هزینه اولین بار؛ ماه بعد از تولد بچه فرستاده می شود. برای بچه هائی که تازهوارد سوئد شده اند این پول ماه بعد از اینکه ورود آنها به اطلاع مقامات رسید پرداخت خواهد شد. اگر بیشتر از یک بچه داشته باشید مبلغ اضافی به این خاطر داده خواهد شد.

حق والدین
حق والدین به کسانی تعلق می گیرد که به منظور نگاهداری از فرزندان خود می خواهند از کار تعطیل باشند. حق والدین برای 480 روز می باشد. به پدر و مادری که صاحب فرزندان دو قلو باشند 180 روز دیگر نیز اضافه خواهد شد.
اگر شما و همسرتان از هم جدا شده ولیقیمومیت مشترک دارید در این صورت به هر کدامتان روز تعلق می گیرد. اگر فقط شما تنها قیم باشید 240هر 480 روزراخودتانمیتوانیداستفادهکنید.اگر حامله باشید می توانید از شصت روز قبل از زایمان از مبلغی که برای حق والدین داده می شود استفاده کنید. حق والدین را می توانید در نوبه هایمختلف تا سن هشت سالگی فرزند و یا اتمام کلاس اول او استفاده کنید.در بدو تولد بچه پدر می تواند از حق والدین به طور موقت استفاده کند.

کمک هزینه پرستاری
اگر فرزندتان برای حد اقل شش ماه به مقدار زیاد احتیاج به پرستاری شما داشته باشد در این صورتمیتوانید برای این کار مبلغی دریافت کنید.
حتی در مواردی نیز که به خاطر بیماری یا تعلیل قوای فرزندتان مخارج سنگینی را متحمل می شوید همین کمک هزینه به شما تعلق خواهد گرفت.این کمک هزینه از بدو تولد فرزند تا آخر ماه جون سالی که در آن فرزندتان نوزده سالش تمام می شود پرداخت خواهد شد.
روش جديدي از كاغذسازي به طور وسيع اختراع شد كه اين موضوع باعث ايجاد ساندز ديفايبرويتر، امروزه معروف به متسو پيپر- پيشرو در صنعت تجهيزات كاغذ در سرتاسر دنيا- شد. شركت غذايي موفق دافگورج نيز در دهه 1930 تاسيس شد. با اين حال پس از گذشتن حدود يك قرن از سال هاي ركود بزرگ، سوئد همچنان شديدا به بسياري از كسب و كارهايي وابسته است كه مدتي پس از ركود بزرگ شكل گرفتند.
با آغاز دهه 1990 اقتصاد سوئد شاهد ضربه بحران جديدي بود. هنگامي كه بيكاري در بسياري از كشورها در حال كاهش بود، اين نرخ در سوئد به شدت بالارفت. از سال 1990 تا سال 1993 نرخ اشتغال 12 درصد كاهش يافت. طولي نكشيد كه سوئد به روند جهاني رشد شديد اقتصادي پيوست. اما نرخ هاي اشتغال تنها به آهستگي بالامي رفت. در حقيقت، تا سال 2008 اين امر ادامه داشت تا سوئد توانست به سطح اشتغالش پيش از اوايل دهه 90 بازگردد. از قضا در همين سال ركودي جديد سوئد و دنيا را فراگرفت.
تامین اقتصادی که کمک مالی از سوسیال نیز نامیده می شود
این کمک موقعی به شما تعلق می گیرد کهاز هیچ طریق دیگری نتوانید امرارمعاش کنید.این کمک موقعی که نتوانید روی پای خود بایستیدفقط به طور موقت به شما داده خواهد شد.تصمیم گیری و پرداخت این کمک مالیبا کمون خواهد بود.
در قسمت خدمات اجتماعی کمون معمولا مسئول شماست که با این موارد سر و کار دارد.این مسئول برای تصمیم گیری باید به جدولی که در سراسرکشور ازآن پیروی می شود نگاه کند. در این جدول که برای سراسر کشور تهیه شده مقدار پولی که یک شخص برای زندگی در سوئد احتیاج دارد را حساب کرده اند.
هیئت دولت همه ساله مقدار این مبلغ را تعیین می کند.موقعی که شما تقاضای این کمک را از سوسیال میکنیدبه شما از نظرمخارج اجاره خانه؛ برق؛ بیمه منزل؛خورد و خوراک؛ لباس و کفش؛ بازی و تفریح؛ سلامتی و بهداشت؛ روزنامه؛ تلفن و هزینه  تلویزیونکمکمیشود.این کمک تنها برای امرار معاش نمی باشد.
حتی در مواری که شما نسبتا بتوانید از عهده امرار معاش خود برآئید می توانید تقاضای کمکبرای دکتر و دارو؛ دانپزشکی؛ وسائل خانه و عینک بنمائید.در بیشتر کمون ها مزایای مالیتازه واردین برای یاد گرفتن زبان سوئدی بیشتر ازکمک سوسیال می باشد.در بعضی از کمون ها هم به بعضی چیزها دقت می کنند که مثلا ببینند که آیاشما خودتان می توانید برای مخارج دندانپزشکی پول پس انداز کنید.این شما هستید که باید تقاضای کمک مالی از سوسیال را انچام دهید. شما حق دارید که هر موقعی که می خواهیداین تقاضا را بنمائید.در رابطه با این تقاضا باید کمون به در آمد تمام افراد خانواده شما نگاه کند.این بدین معنی است که درآمدهای تمام اعضای خانواده اعم از حقوق؛ حق والدین؛ حق اولاد و
مزایای مالی برای خواندن زبان سوئدی جزء در آمد شما که متقاضی هستید محسوب می گردد.

مديريت و برنامه ريزي آموزشي
مسووليت رسيدگي برامور آموزشي و پرورشي كشورسوئد برعهده وزارت آموزش و پرورش و علوم و مسئوليت نظارت برعملكرد مراكز آموزشي و پرورشي كشور برعهده شوراهاي استاني، شهرداريها و روساي مدارس خصوصي كشورمي باشد.اين درحاليست كه مسئوليت اصلي نظارت برنظام آموزش و پرورش كشور برعهده مؤسسه ملي آموزش و پرورش مي‌باشد. مسئوليت اداره وحمايت از برنامه هاي آموزشي و پرورشي كودكان استثنايي نيز برعهده مؤسسات سوئدي ويژه آموزش و پرورش استثنايي است.انجمن ملي كمكهاي دانش آموزي سوئد نيزمسئوليت بخش اداري و ارزيابي كمكهاي مالي ويژه مقاطع آموزشي پس از آموزش پايه دركشور سوئد را بر عهده دارد.
سياست‌هاي مديريت آموزشی
جهت گيري‌هاي گسترده‌اي در نظام آموزشي سوئد، بر تمركز زدائي هر چه بيشتر در مديريت آموزشي متمركز مي‌باشد. نظام آموزشي سوئد از سطح مديريتي منطقه‌اي برخوردار نبوده و تنها برخي از آژانس‌هاي ملي از سازماندهي منطقه‌اي برخوردار مي‌باشند. شهرداري‌هاي كشور عملا مسووليت ارائه، رسيدگي و نظارت بر آموزش‌هاي عمومي پيش دانشگاهي را عهده دارمي‌باشند.
تقسيم مسئوليتها
مسئوليتهاي كلي آموزش وپرورش درسوئد برعهده پارلمان(مجلس ملي سوئد) و دولت مي‌باشد . غير از دانشگاه علوم كشاورزي كه تحت نظارت وزارت كشاورزي قرار داشته و آموزش استخدامي كه مسئوليت آن برعهده وزارت كار است،كليه آموزشهاي عملي و تئوريك تحت نظارت وزارت آموزش وعلوم قرار دارد مسئوليت كلي آموزش پيش دبستاني نيز برعهده وزارت بهداشت وامور اجتماعي است.از جمله خصوصيات بارز نظام مديريتي سوئد ميتوان به تقسيم كار ميان وزارتخانه ها وآژانس هاي مديريتي اشاره نمود.وزارتخانه هاي مذكور با برخورداري از150 پرسنل وظيفه آماده سازي برنامه هاي دولتي جهت ارائه به پارلمان، اعمال قانونگذاري و تصويب وتدوين قوانين كلي ويژه آژانس هاي مديريتي را بر عهده دارند.مسووليت اجراي قوانين وتصميمات دولت نيز بر عهده100 آژانس مديريتي نسبتاً مستقل گذارده شده است. از جمله مهمترين مراجع مسئول فراهم آوردنده زمينه تحصيلي كه تحت نظارت وزارتخانه آموزش وپرورش و وزارت علوم فعاليت مي‌نمايند ميتوان به موارد ذيل اشاره نمود:
شوراهاي ايالتي و بخشي
مديران مدارس
مديران ادارات منطقه‌اي
مدیریت آموزش و پرورش در سطح منطقه ای طی سال 1992 لغو گردید.آموزش وپرورش عمومی در کشور سوئد به صورت سنتی ساماندهی شده است و تا مدتها بصورت متمركز اداره مي‌گرديد.اين درحالي بود كه به واسطه وضع قوانين و برنامه هاي آموزشي،‌دولت به بررسي دستورالعمل‌ها و قوانين حاكم برفعاليتهاي آموزشي و بهره گيري از كمك هزينه هاي تحصيلي دولتي مبادرت نمود، به نحويكه طي سالهاي اخير نظام آموزش وپرورش كشور دستخوش تغييراتي گرديده و درحال حاضر نظارت آموزشي مراكز آموزشي كشور براصول كلي توزيع وظايف آموزشي وپرورشي سوئد از طريق تعيين اهداف ملي فعاليتهاي آموزشي توسط مجلس ملي و دولت استوار مي‌باشد.’
ساختار مدیریت آموزشی
مسووليت مديريت درون ساختاري مقاطع آموزش پيش دبستاني آموزشي پايه و آموزش عالي به صورت محلي بر عهده خود مؤسسات مي‌باشد. قوانين مديريت آموزشي توسط ريكسدگ تصويب شده، دستورات آن توسط دولت صادر گرديده و اين دو چهار چوب كاري مديريت آموزشي كشور را شكل مي‌دهند. عمده مسئوليت‌هاي آموزشي شهرداري‌ها به مراكز آموزش پيش دبستاني و مراكز آموزش پايه تفويض مي‌گردد.گفتني است كه تفويض چنين مسئوليتي به مؤسسات محلي آموزشي، تلاش در جهت ارتقاء توانايي تصميم گيري و سازماندهي آموزشي مراكز فوق محسوب مي‌گردد. درحوزه آموزش عالي، دانشگاه‌ها و دانشكده‌ها ، خود به تصميم گيري در خصوص روند مديريتي بر پايه چهار چوب تعيين شده و قوانين و آئين نامه‌هاي آموزش عالي مبادرت مي‌نمايند. دركشور سوئد قوانين وضع شده آموزشي از زير نظر پارلمان گذشته وتصميمات مربوط به سرمايه‌گذاري دولتي در نظام آموزش وپرورش اتخاذ مي‌گردد. دولت نيز به قوانين وخط مشي هاي كلي حاكم بر انواع گوناگون آموزش رسيدگي نموده و به توزيع بودجه دولتي مبادرت مي‌نمايد. دولت همچنين به تعيين طرح و برنامه هاي آموزشي مدارس كشور مبادرت نموده و مسئوليت بررسي كليه فعاليتهلي آموزشي و ارزيابي آنها و توسعه، بهبود و تمركز بر نظام آموزشي كشور را عهده دارمي‌باشد.علاوه بر اين، دولت همچنين موظف به اعطاي كمكهاي مالي به دانش آموزان مي‌باشد. مطابق نظركارشناسان مجلس و دولت، فعاليتهاي آموزشي دولت مي‌بايستي از طريق آژانس هاي دولت مركزي كه يك رده پايين تر از وزارت آموزش وعلوم قراردارند، صورت گيرد .اصلي ترين مرجع ذيصلاح كه عهده دارمسئوليت بازرسي و نظارت برنظام آموزشي كشور سوئد مي‌باشد، آژانس ملي آموزش وپرورش است.از جمله مهمترين مسئوليتهاي آژانس مذكور ميتوان به بررسي عمومي، ارزيابي و نظارت بركليه فعاليتهاي آموزشي مدارس، توسعه متمركز فعاليتهاي آموزشي مدارس، تضمين انجام تحقيقات و ارائه آموزش ضمن خدمت به معلمين اشاره نمود آژانس مذكور همچنين به ارائه آموزش هاي اوليه به مديران مدارس و ارائه آموزشهاي خدمتي به معلمين مبادرت مي‌نمايد. مسئوليت ارزيابي عملكرد مراكز آموزش عالي و بازنگري وارزيابي موسسات وابسته به آموزش عالي نيز بر عهده دفتر رياست دانشگاههاي سوئد مي‌باشد.دفتر مذكور همچنين عهده دارمسووليت بررسي شايستگي يا عدم شايستگي موسسات آموزش عالي در جهت ارائه مدارك علمي مي‌باشد. بررسي وضعيت فعاليت دانشگاهها وكالجهاي دانشگاهي در سطح ملي برعهده آژانس ملي آموزش عالي قرار دارد.آژانس مذكور به ارائه خدمات متنوعي به موسسات آموزش عالي و ارائه اطلاعات درخصوص آموزش عالي در سوئد مبادرت مي‌نمايد.
آژانس هاي ملي ، به ارائه گزارشات ساليانه و پيشنهادات بودجه‌اي خود به دولت مبادرت نموده و هر3 سال يكبار تصوير منطقي و شفافي از وضعيت عملكرد موجود خود به دولت و مجلس ارائه مينمايند.گفتني است كه آژانسهاي مذكور همچنين اطلاعات لازم جهت توسعه دراز مدت حوزه آموزش را دراختيار مراكز آموزشي سراسر كشور قرار مي‌دهند.
مديريت آموزش در سطح ملي
مسئوليت مديريت آموزش در سطح ملي بر عهده وزارتخانه‌هايي است كه به طور مستقيم با مسائل آموزشي در ارتباط مي‌باشندكه از آن جمله مي‌توان به وزارت آموزش و علوم، وزارت كشاورزي و وزارت صنايع، استخدام ، ارتباطات و آژانس‌هاي مركزي مرتبط با آن اشاره نمود.
مسووليت آموزش كودكان استثنايي در سطح ملي ( آموزش پايه دانش آموزان استثنايي ) برعهده آژانس ملي آموزش دانشگاه‌ها، دانشگده‌ها و مراكز آموزش عالي كشورمي‌باشد.لازم به ذكر است كه ساير انواع آموزش توسط نهادهاي محلي مديريت و نظارت مي‌گردد.
وزارت آموزش و علوم
وزارت آموزش و علوم از تعدادي كارشناس امور دولتي به عنوان مشاور برخوردار مي‌باشد. بلافاصله از وزير، تعدادي معاون كشوري مسئوليت كلي رسيدگي بر عملكرد وزارت خانه را بر عهده دارند.
وزارت آموزش و علوم سوئد از دواير ذيل متشكل مي‌گردد:
دايره آموزش بزرگسالان
دايره آموزش عالي
دايره تحقيقات آموزشي
دايره مدارس و مراكز آموزشي كشور
دايره پذيرش و حمايت تحصيلي
مسئوليت برقراري هماهنگي ميان بودجه آموزشي و نهادهاي مديريتي كشور بر عهدة دبيرخانه امور بين المللي و دبيرخانه حقوقي مراكز آموزشي كشورمي‌باشد.
یکی از بزرگترین دانشگاه های سوئد
دانشگاه استکلهم با بیش از  50000  دانشجو دوره لیسانس و فوق لیسانس، 1800 دانشجوی دوره دکترا و 5200 کارمند یکی از بزرگترین دانشگاه های سوئد و یکی از بزرگترین کارفرما ها  در پایتخت کشور است.  مردم بسیاری از ملیت های گوناگون، با تماس در سراسر جهان در  آفرینش جوی بین المللی در دانشگاه استکهلم کمک می کنند.

اداره آموزش و مدیریت در دانشگاه استکهلم
دانشگاه استکهلم  برای خدمتگزاران  دولتی و حکومتی در سراسر دنیا که در زمینه های مختلف مشغول به کارند براساس نیاز های ویژه ی حرفه ای در رشته های دلخواه و مورد نیاز شان طبق سفارش و مشخصات  درخواست شده در دوره های مختلف مدیریت رهبری و زمامداری آموزش عالی می دهد.
سیستم دست و دل باز رفاه اجتماعی در سوئد و چگونگی بر پا نگاه داری گسترده محیط زیست کشور پی در پی بعنوان الگوی بین المللی  نشان داده شده است. سوئد بخاطر داشتن مدیریت رهبری و  اجرائی و اداری ثمر بخش و باز خود شهرت داشته، و خدمات  و ایده های صادراتی خود را برای بهبود کشورهای مختلف آموزش داد ه است . برای مثال: ایجاد بنیادهائی چون ( بنیاد فریاد رس مردم ) آموزش مأمورینی است  که کارشان رسیدگی به شکایات مردم علیه دولت و مراجع دولتی است. همه این ها سوئد را  سر منزل محبوبی می کند  برای زمام داران و رهبران بخش دولتی در سراسر گیتی که هدفشان تحقق بخشیدن به پیشرفت و تکامل  بیشتر در طرز  اداره و سرپرستی دستگاه حکومتی در زمینه های گوناگون  در کشورهای مربوطه  خودشان  است.
دانشگاه استکهلم می تواند به دانش پژوهان خارجی که در بخش های  دولتی کار می کنند با مشخصات سفارش شده که ویژه شغلی آنها  است  خدمات آموزشی گسترده ای را عرضه کند  چون  بر اساس این مشخصات است که سوئد در دنیا پر آوازه است.
دانشگاه استکهلم برای ارائه چنین خدمات آموزش عالی تکمیلی جایگاه یگانه ای را دارا می باشد. ما بزرگترین دانشگاه سوئد هستیم و پیشگام پژوهشگری در زمینه های گسترده گوناگون علمی شامل:  آب و هوا و محیط زیست، علوم تعاون و رفاه اجتماعی، علوم سیاسی و رهبری و زمام داری دستگاه های دولتی  هستیم. ساختمان مدرن دانشگاه در محیط سر سبز و پر دشتی قرار گرفته است که اولین پارک طبیعی و ملی دنیا است که در داخل پایتخت کشور قرار دارد. دانش پژوهان  ا ز اینکه هم به ملی ترین نهاد های آموزشی ـ اجرائی وابسته به کشور دسترسی دارند خوشحالند و هم از  این که  زندگی آنها به فرهنگ غنی در پایتخت کشور نزدیک بوده آمیخته از لذت است چون برای رسیدن به مرکز استکهلم تنها ده دقیقه زمانی است.

رهبری و مدیریت آموزشی – آشنائی و بینش:
بطور معمول برنامه آموزشی ما شامل سه رکن اساسی است: بررسی فکری و تئوری، کارکرد و بازدید های آموزشی،  و فرهنگ.
کلاس ها بر این مفهوم برنامه ریزی شده است که با آگاهی از تلاش های همه جانبه بتوان تجربیات و رویداد های پیشین اروپا را در رابطه با فرهنگ های گوناگون تغییرات منطقی و بنیادی داد.  و هم چنین  گنجاندن فضایی باز  برای بازتاب اندیشه و بحث که  در هر  یک از کلاس های مختلف  هر دانشکده ارائه می شود.

کارکرد و بازدیدهای آموزشی
بازدید های آموزشی مناسب رشته در خواست کننده از نهادهای دولتی و پرسش و گفتگو با مامورین و کارمندان عالی رتبه صاحب مقام در آن.  بعنوان دانشگاه پایتخت، دانشگاه استکهلم در جایی بی مانند قرار گرفته که  بتواند به سادگی با همه  سازمان ها و ارگان های دولت مرکزی  دسترسی پیدا کرده، بعلاوه این که آنان بتوانند از سرپرستان، مدیران دولتی در تمامی زمینه ها و فعالیت های اجتماعی در بخش های ناحیه ای و محلی بازدید کنند.

آموزش توسعه پایدار و به سازی  محیط زیست
سوئد  برای به سازی محیط زیست در بخش دولتی و خصوصی در عرصه بین المللی در دنیا پیشگام است. دانشگاه استکهلم در زمینه های آموزشی و پژوهشی  محیط زیست همچنان نقش برجسته ای را از دیر باز  در سوئد داشته است.
هنگامی که به سازی  برای کاهش آلودگی های محیطی بخش دولتی و خصوصی مطرح می شود سوئد از نو نقش ارزنده خود را در صحنه های بین المللی بازی می کند.
دانشگاه استکهلم در این مقوله پیشگام در پژوهش های محیط زیست و بر پا نگاه داری آن  در سوئد است.

ارتباط کتابخانه پارلمانی سوئد با نمایندگان به چه‏ شکلی است؟
نمایندگان پارلمان سوئد حقیقتا استفاده‏کنندگان‏ پروپاقرص خدمات کتابخانه هستند.خصوصا نمایندگانی که از تحصیلات عالی برخوردارند بیشتر از نمایندگانی که دارای تحصیلات پائین‏تری‏ می‏باشند،از کتابخانه استفاده می‏نمایند.نمایندگان‏ مجلس از منابع الکترونیکی بسیار خوبی‏ که کتابخانه فراهم کرده است،استفاده می‏کنند. اما نمایندگان و کارمندان پارلمان سوئد نیز به‏طور شخصی و حضوری به کتابخانه مراجعه می‏نمایند و از مناع چاپی نیز بهره‏مند می‏گردند.در خصوص‏ نحوه ارتباط کتابخانه با نمایندگان،معمولا این‏ کتابخانه است که برای نمایندگان و منشی‏هایشان‏ و همچنین کارکنان سایر بخش‏های اداری پارلمان، کارگاه‏های آموزشی،سمینارها و دوره‏هایی به‏ منظور چگونگی استفاده از منابع و خدمات کتابخانه‏ برگزار می‏نماید.کتابخانه هر کاری را برای تأمین‏ نیازهای اطلاعاتی نمایندگان پارلمان سوئد انجام‏ می‏دهد.
خوشبختانه کتابخانه پارلمانی سوئد بودجه‏ بسیار خوب و مناسبی برای انجام وظایف و فعالیت‏های خود دارد و طبیعی است که وجوه لازم‏ را از طریق فرایند تخصیص بودجه تأمین می‏کند اعتبار لازم برای انجام این فعالیت‏ها معمولا با حمایت نمایندگان مجلس در بودجه سالیانه‏ پیش‏بینی می‏گردد.
مهمترین فعالیت‏هایی که کتابخانه پارلمانی‏ سوئد برای تأمین نیاهای اطلاعاتی نمایندگان‏ انجام می‏دهد،عبارتند از:
    ارائه بیست و چهارساعته خدمات الکترونیکی‏ حاوی رویدادها و اخبار.
    ارائه فهرست‏های رایانه‏ای.
    اشاعه اطلاعات‏ گزینشیSDI.
    فهرست الکترونیکی عناوین جدید فراهم شده‏ در کتابخانه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *