دانشمندان مدیریت

آلبرت بندورا Albert Bandura

آلبرت بندورا، روان شناس کانادایی-آمریکایی است که نظریه یادگیری مشاهده ای یا مدلینگ را مطرح کرده است. زندگی شخصی: آلبرت بندورا در ۴ دسامبر ۱۹۲۵ در منطقهٔ زیبا ولی کوهستانی و سرد شمال آلبرتا، کانادا به دنیا آمد. مثل بسیاری از کودکانی که در روستاهای کوچک به دنیا میآیند، بندورا، از ابتدائی تا دبیرستان به یک مدرسه رفت. اما به خاطر کمبود معلم و منابع مختلف، از بندورا و دیگر دانشآموزان خواستهمیشد که «به خودشان درس دهند.». بعد از دیپلم و در تابستان، بندورا در عملیات ساخت بزرگراه آلاسکن به عنوان کارگر مشغول به کار شد. این بزرگراه، در طول جنگ جهانی، برای وصل کردن آمریکا به ایالت آلاسکا ساخته شد. در این زمان، بندورا با کارگران زیادی دوست شد که انواع و اقسام مشکلاتِ روانی را داشتند و بیوگرافی شان بسیار «پر رنگ و لعاب» بود. از جمله این افراد کسانی بودند که از زندان آزادی مشروط گرفته بودند اما فرار کردهب ودند، بده کارانی بودند که از طلبکاران فرار کردهب ودند، یا مردان مطلقه ای بودند که برای فرار از پرداخت نفقه فرار کرده بودند. مشاهدات وی، و تاملاتی که با این افراد داشت، باعثشد به روانشناسی بالینی علاقه مند شود.

زندگی نامه آلبرت بندورا
آلبرت بندورا در تاریخ 4 دسامبر 1925 در شهر کوچکی در نزدیکی ادمونتون کانادا به دنیا آمده است. او آخرین بچه از 6 فرزند پدر و مادرش بود. بندورا در سال 1949 از دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا در رشته روان‌شناسی فارغ‌التحصیل شد و سپس در سال 1952 درجه دکتری خود را در رشته روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آیوا در آمریکا اخذ نمود. او از سال 1953 شروع به تدریس در دانشگاه استنفورد کرد.
آلبرت بندورا در سال 1974 به عنوان رئیس انجمن روان‌شناسی آمریکا انتخاب شد و در سال 1980 جایزه این انجمن را به خاطر «مشارکت‌های برجسته علمی» دریافت نمود. از او در سال 2004 نیز به خاطر «یک عمر فعالیت درخشان در رشته روان‌شناسی» تجلیل به عمل آمد.

آلبرت بندورا بیشتر به خاطر کارهایش در زمینه‌های زیر شناخته شده است:
مطالعات عروسک بو بو
یادگیری مشاهده‌ای
نظریه یادگیری اجتماعی
کارآیی خود ( Self-efficacy )
کارهای بندروا به عنوان بخشی از انقلابِ شناختی در روان‌شناسی که از اواخر دهه 1960 شروع شد محسوب می‌گردد. نظریه‌های او تاثیر فوق‌العاده‌ای بر روی روان‌شناسی شخصیت، روان‌شناسی شناخت، آموزش و درمان داشته است.

تحصیلات و شغل های دانشگاهی
بعد از دیپلم، بندورا به دانشگاه بریتیش کلمبیا رفت. علاوه بر روانشناسی بالینی، بندورا به نظریههای یادگیری نیز بسیار علاقهمند شد. در ۱۹۴۹، بعد از فقط سه سال کالج، لیسانس روانشناسی گرفت. به هنگام انتخاب دانشگاه برای فوقلیسانس، بندورا از علاقه خود به روانشناسی بالینی پیروی کرد و به دانشگاه آیووا رفت که در آن زمان یکی از مراکز اصلی برای مطالعه درباره نظریههای یادگیریبود و لیدرشیپ آن دست نظریه پرداز معروف یادگیری، کِنِتدبلیو. اسپنس بود. با اینکه بندورا به روانشناسی بالینی علاقهداشت، تحت تاثیر اسپنس، شاهد دقت و صرامت تحقیقات تجربیشد و از نزدیک شاهد مفهومپردازی نظری اسپنس درباره یادگیری شد. در آن زمان، مفاهیم اسپنس، نیرویی غالب در روانشناسی بود. بندورا در ۱۹۵۱ فوقلیسانس و در ۱۹۵۲ دکترای روانشناسی بالینی را از دانشگاه آیووا دریافتکرد.
علاوه بر شاگردی نزد استاد بزرگی مثل اسپنس، درس خواندن در دانشگاه آیووا یک تاثیر مهم دیگر در زندگی بندورا داشت. او در آنجا با همسر آینده خود، ویرجینیا وارنز، آشنا شد. بعد از دانشگاه آیووا، بندورا یک دوره کارآموزی یک ساله را در WGC پذیرفت. در ۱۹۵۳، در پایان کارآموزی در ویچیتا، به دانشگاه استنفورد در پالو آلتو رفت و به عنوان استاد در آنجا مشغول به کار شد. او در تمام طول کاریری آکادمیک خود، بجز فقط یک سال، در همانجا ماند.

جوایز و افتخارات
در استنفورد، کاریری را شروع کرد که بعدا به یک کاریر بسیار متمایز تبدیل شد. او افتخارات زیادی کسب کردهاست که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشارهکرد:
* بورس تحصیلی گوگنهایم (۱۹۷۲)
* جایزه DSA از بخش ۱۲ انجمن روانشناسی آمریکا (۱۹۷۲)
* جایزه DSAA از انجمن روانشناسی کالیفرنیا (۱۹۷۳)
* جایزه جیمز مک کین کتل (۱۹۷۷)
* جایزه جیمز مک کین کتل فلوآوارد از انجمن روانشناسی آمریکا (۲۰۰۳-۲۰۰۴)
* جایزه GMALA در روانشناسی از بنیاد روانشناسی آمریکا (۲۰۰۶)
* جایزه گرامایر در روانشناسی (۲۰۰۸)

بندورا در حال حاضر (ژوئیهٔ ۲۰۱۰) در چندین انجمن علمی عضو است و عضو هیئت تحریریهٔ ۱۷ مجلهٔ علمی است.
كلمات كليدي  :  زندگي نامه علمي آلبرت بندورا، تقويت جانشيني، سرمشق گيري، كارآمدي شخصي، روان شناسان نامدار

آلبرت بندورا در سال 1925 در شهر کوچکی واقع در آلبرتای کانادا متولد شد. او دوران دبستان خود را در مدرسه‌ای کوچک که فقط 20 دانش‌آموز و دو معلم داشت به اتمام رساند. بندورا در دانشگاه بریتیش کلمبیا[1] ثبت نام کرد و به علت داشتن اوقات بیکاری، در یک کلاس روان‌شناسی شرکت کرد. او از همان زمان به روان‌شناسی علاقه‌مند شد. بعد از فارغ‌التحصیلی با کارگران ساختمانی در ناحیه “یوکون” به پر کردن چاله چوله‌های بزرگراه آلاسکا[2] پرداخت. او مجذوب مردمی شد که در منطقه شمالی با آن‌ها روبرو شده بود و خود را در میان مجموعه جالبی از افرادی یافت که اکثرا از دست طلبکار، نفقه بگیر و ماموران ناظر بر آزادی مشروط فرار کرده بودند. او به آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره علاقه شدیدی پیدا کرد. بندورا مدرک دکتری خود را در رشته روان‌شناسی بالینی در سال 1952 از دانشگاه آیوا[3] دریافت کرد و به عضویت هیأت علمی دانشگاه استانفورد درآمد. بندورا نخستین کتاب معروف خود را در سال 1963 با همکاری اولین دانشجوی دوره دکتری خود به نام ریچارد والترز تحت عنوان “یادگیری اجتماعی و رشد شخصیت”[4] منتشر کرد. در این کتاب مفاهیم کلی و اصلی یادگیری اجتماعی بیان شد. او در سال 1973 به ریاست انجمن روان‌شناسان آمریکا انتخاب شد. طی سال‌های اخیر گرایش بندورا به ابعاد شناختی شخصیت به مراتب افزایش یافته است. در حال حاضر وی فرایندهای پیچیده شناختی را با روش‌های ظریف علمی و تجربی مورد بررسی قرار می‌دهد و برای بسیاری از روان‌شناسان معاصر یک الگوی عملی قابل قبول به شمار می‌رود.[5]
نظریه بندورا
رویکرد بندورا رفتارگرایانه است و در پژوهش‌های خود بر مشاهده رفتار آزمودنی‌های انسان تمرکز داشت. او به بررسی تأثیر تقویت بیرونی در فرایندهای تفکر مانند اعتقادات، انتظارات و آموزش‌ها می‌پردازد. بندورا معرف دیدگاه جدیدی به نام یادگیری اجتماعی بوده و با تأکید بر نقش عوامل شناختی، خلأ موجود در رفتارگرایی کلاسیک را پر کرده است. از نظر او پاسخ‌های رفتاری، مثل رباط‌ها یا آدم‌های ماشینی به طور خود به خودی به وسیله محرک‌های بیرونی شروع نمی‌شوند. بلکه واکنش‌ها به محرک‌ها، خودانگیخته می‌باشد. علاوه بر تقویت، فرایندهای شناختی فرد نیز در پاسخ به محرک سهیم‌اند. در واقع وقتی یک رفتار، تقویت بیرونی را به دنبال می‌آورد فرد هشیارانه پیش‌بینی می‌کند که رفتار کردن به همان شیوه همان تقویت را به دنبال دارد. بندورا معتقد است انسان‌ها توانایی سرمشق‌گیری[6] و تقویت جانشینی[7] را دارند. آن‌ها می‌توانند بدون تجربه مستقیم تمام رفتارها، به مشاهده رفتارهای سایر مردم بپردازند و نتایج رفتار آن‌ها را درک کنند و از طریق تقویت جانشینی دریابند که کدام رفتارها را انجام دهند و از انجام کدام رفتارها بپرهیزند. بنابراین فرایندهای شناختی در برنامه‌های تقویت تاثیر زیادی دارند و تغییر طرز تفکر افراد به رفتار شکل می‌دهند.[8] بندورا در مطالعات خود بر نقش سرمشق‌ها در شکل‌گیری رفتار تأکید کرده و به بررسی ویژگی‌هایی پرداخته است که در سرمشق‌گیری افراد مؤثرند. یافته‌های او نشان می‌دهد که به احتمال زیاد افراد از کسانی سرمشق می‌گیرند که از نظر سن و جنس شبیه آن‌ها باشند یا مسائلی شبیه به آن‌ها را حل ‌کنند. همچنین یافته‌ها نشان می‌دهد افراد تمایل دارند که تحت تأثیر سرمشق‌هایی قرار گیرند که از نظر منزلت و شخصیت دارای مقام بالایی باشند. همچنین نوع رفتار نیز بر میزان تقلید تأثیر دارد. معمولا رفتارهای ساده بیشتر از رفتارهای پیچیده و رفتارهای پرخاشگرانه نسبت به سایر رفتارها بیشتر تقلید می‌شوند. این امر به ویژه در کودکان بیشتر دیده می‌شود. در ضمن بندورا معتقد است که روان‌شناسی را نمی‌توان از یافته‌های پژوهش‌های اجتماعی جدا کرد و  رفتار افراد را باید در موقعیت‌های اجتماعی و نه فردی مورد مطالعه قرار داد. یکی دیگر از مفاهیم مهمی که بندورا بیان کرد کارآمدی شخصی است. از دید بندورا کارآمدی شخصی به معنی احساس عزت نفس یا ارزش شخصی است که فرد در مواجهه با مسائل زندگی در خود می‌یابد. افراد دارای کارآمدی شخصی بالا افرادی دارای پشتکار قوی، نمرات درسی بالا، دارای اهداف شخصی عالی و موفق هستند. در مقابل، افراد دارای کارآمدی شخصی پایین افرادی هستند با اعتماد به نفس پایین و ناامید که در مواجهه با مسائل تلاشی برای پیروزی انجام نمی‌دهند و معتقدند اوضاع تغییری نخواهد کرد. بندورا برای درمان بیماری‌ها بر جنبه‌های بیرونی اختلال و شیوه سرمشق‌گیری تأکید داشت. به طور مثال او برای غلبه بر ترس کودک از مار، کودک را در شرایط امنی قرار ‌داده و از فاصله دور تصویر هم سن و سال او را که در حال بازی با مار کوچک و زیبایی است را به کودک نشان می‌داد. سپس کودک را به تدریج به موضوع نزدیک می‌کرد تا در نهایت بتواند با موضوع کنار بیاید. روش درمانی بندورا در از بین بردن هراس از مار، فضای بسته، فضای باز و ارتفاع بسیار مؤثر واقع شده است. همچنین روش او در معالجه اختلال‌های وسواس فکری – عملی، مشکلات جنسی و برخی اضطراب‌ها بسیار مفید واقع شده است.[9]  
[1] .British Columbia University
[2] .Alaska Highway
[3] .Iowa
[4] .Social Learning and Personality Development
[5] . احدی، حسن و جمهری، فرهاد؛ روان‌شناسی رشد2، تهران، نشر بنیاد، 1384، چاپ پنجم،ص71.
[6] .Modeling
[7] .Vicarious reinforcement
[8] . برک، لورای؛ روان‌شناسی رشد، مترجم: یحیی سید محمدی، تهران، نشر ارسباران،1384،نوبت چهارم، ص 31.
 

                                                                                                                            

 

 
Albert Bandura Biography (1925)
By Kendra Cherry, About.com Guide
See More About:
* albert bandura
* self-efficacy
* observational learning
* history of psychology

“People with high assurance in their capabilities approach difficult tasks as challenges to be mastered rather than as threats to be avoided.”
–Albert Bandura
Best Known For:

* Bobo Doll Studies
* Observational Learning
* Social Learning Theory
* Self-efficacy

Timeline of Events:

* Albert Bandura was born December 4, 1925.
* 1949 – Graduated from the University of British Columbia with a degree in Psychology.
* 1952 – Received his Ph.D. in Clinical Psychology from the University of Iowa.
* 1953 – Began teaching at Stanford University.
* 1974 – Served as President of the APA.
* 1980 – Received the APA’s Award for Distinguished Scientific Contributions.
* 2004 – Outstanding Lifetime Contribution to Psychology, American Psychological Association.

Early Life:
Albert Bandura was born in a small Canadian town located approximately 50 miles from Edmonton. The last of six children, Bandura’s early education consisted of one small school with only two teachers. According to Bandura, because of this limited access to educational resources, “The students had to take charge of their own education” (Stokes, 1986).
He realized that while “the content of most textbooks is perishable…the tools of self-directedness serve one well over time” (Stokes, 1986). These early experiences may have contributed to his later emphasis on the importance of personal agency.
Bandura soon became fascinated by psychology after enrolling at the University of British Columbia. He had started out as a biological sciences major, his interest in psychology formed quite by accident. While working nights and commuting to school with a group of students, he found himself arriving at school much earlier than his courses started. To pass the time, he began taking “filler classes” during these early morning hours, which led to him eventually stumbling upon psychology.
Bandura explained, “One morning, I was wasting time in the library. Someone had forgotten to return a course catalog and I thumbed through it attempting to find a filler course to occupy the early time slot. I noticed a course in psychology that would serve as excellent filler. It sparked my interest and I found my career.”
After graduating in just three years, he went on to graduate school at the University of Iowa. The school had been home to Clark Hull and other psychologists including Kenneth Spence and Kurt Lewin. While the program took an interest in social learning theory, Bandura felt that it was too focused on behaviorist explanations.
Bandura earned his M.A. degree in 1951 and his Ph.D. in 1952.
Career:
After earning his Ph.D., he was offered a position at Stanford University. Bandura accepted the offer (even though it meant resigning from another position he had already accepted) and has continued to work at Stanford to this day. It was during his studies on adolescent aggression that Bandura became increasing interested in vicarious learning, modeling and imitation.
Theory:
Albert Bandura’s social learning theory stressed the importance of observational learning, imitation and modeling. “Learning would be exceedingly laborious, not to mention hazardous, if people had to rely solely on the effects of their own actions to inform them what to do,” Bandura explained (Bandura, 1977). His theory integrates a continuous interaction between behaviors, cognitions and the environment.
His most famous experiment was the 1961 Bobo doll study. In the experiment, he made a film in which a woman was shown beating up a Bobo doll and shouting aggressive words. The film was then shown to a group of children. Afterwards, the children were allowed to play in a room that held a Bobo doll. The children immediately began to beat the doll, imitating the actions and words of the woman in the film.
The study was significant because it departed from behaviorism’s insistence that all behavior is directed by reinforcement or rewards. The children received no encouragement or incentives to beat up the doll; they were simply imitating the behavior they had observed. Bandura termed this phenomena observational learning and characterized the elements of effective observational learning as attention, retention, reciprocation and motivation.
Is Albert Bandura a Behaviorist?:
While most psychology textbooks place Bandura’s theory with those of the behaviorists, Bandura himself has noted that he “…never really fit the behavioral orthodoxy.” Even in his earliest work, Bandura argued that reducing behavior to a stimulus-response cycle was too simplistic. While his work used behavioral terminology such as ‘conditioning’ and ‘reinforcement,’ Bandura explained, “…I conceptualized these phenomena as operating through cognitive processes.”
“Authors of psychological texts continue to mischaracterize my approach as rooted in behaviorism,” Bandura has explained, describing his own perspective as ‘social cognitivism.’
Contributions to Psychology:
Bandura’s work is considered part of the cognitive revolution in psychology that began in the late 1960s. His theories have had tremendous impact on personality psychology, cognitive psychology, education and psychotherapy.
Selected Publications by Albert Bandura:
Bandura, A. (1977). Social Learning Theory. New York: General Learning Press.
Bandura, A. (1973). Aggression: A Social Learning Analysis. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
Bandura, A. (1986). Social Foundations of Thought and Action. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall.
Bandura, A. (1997). Self-efficacy: The exercise of control. New York: W.H. Freeman.

References:
Bandura, A. (1965) Influence of models’ reinforcement contingencies on the acquisition of imitative response. Journal of Personality and Social Psychology, 1, 589-595.
Bandura, A. (1977) Social Learning Theory. New York: General Learning Press.
Bandura, A. (2006). Autobiography. M. G. Lindzey & W. M. Runyan (Eds.) A history of psychology in autobiography (Vol. IX). Washington, D.C.: American Psychological Association.
From Behaviorism to Social Cognition? http://www.des.emory.edu/mfp/banconversion.html.

Pajares, F. (2004). Albert Bandura: Biographical sketch. http://des.emory.edu/mfp/bandurabio.html.
Stokes, D. Chance Can Play Key Role in Life, Psychologist Says. Stanford Campus Report
More About Albert Bandura
* Albert Bandura Quotes
* 10 Most Influential Psychologists
* Who Am I? – Psychologist Quiz

Related Reading
* What is Social Learning Theory?
* What Is Self Efficacy?
* Learning Theories of Development

Suggested Reading
* Famous Psychologists
* Learning Study Guide
* Major Developmental Theorists – Developmental Psychology Study Guide
http://psychology.about.com/od/profilesofmajorthinkers/p/bio_bandura.htm
Theorist -Albert Bandura
The Social Learning Theory
Margaret Delores Isom
November 30, 1998

Abstract
The social learning theory is the behavior theory most relevant to criminology. Albert Bandura believed that aggression is learned through a process called behavior modeling. He believed that individuals do not actually inherit violent tendencies, but they modeled them after three principles (Bandura, 1976: p.204). Albert Bandura argued that individuals, especially children learn aggressive reponses from observing others, either personally or through the media and environment. He stated that many individuals believed that aggression will produce reinforcements. These reinforcements can formulate into reduction of tension, gaining financial rewards, or gaining the praise of others, or building self-esteem (Siegel, 1992: p.171). In the Bobo doll experiment, the children imitated the aggression of the adults because of the rewarded gained. Albert Bandura was interested in child development. If aggression was diagnosed early in children, Bandura believe that children would reframe from being adult criminals. “Albert Bandura argued that aggression in children is influenced by the reinforcement of family members, the media, and the environment”(Bandura, 1976: pp. 206-208).

Biographical  Information
Albert Bandura was born in Mundare, Canada in 1925. He was raised in a small farming community in Canada. Bandura received his B.A. degree from the University of the British Columbia in 1949. In 1952, he obtained his Ph.D. from the University of Iowa. During his studying at the University Iowa, he developed the social learning theory. While studying at the University of Iowa, Bandura believed that psychologists should “conceptualize clinical phenomena in ways that would make them amenable to experimental tests”(Evans, 1976: p.243). Bandura believed that psychological research should be conducted in a laboratory to control factors that determined behavior. In 1953, Albert Bandura accepted a position as a psychology professor at the University of Stanford and he is currently employed there today.
Albert Bandura has achieved many honors and awards from fellow psychologists. In 1972, he received a distinguished achievement award from the American Psychological Association and a Scientist Award from the California State Psychological Association. In 1974, Bandura was elected the president of the American Psychological Association. In 1977, he was known as the Father of the Cognitive Theory. In 1980, he was also elected the president of the Western Psychological Association. In 1989, he was also employed to the Institute of Medicine of the National Academy of Sciences (Hilgard, 1989: pp.11).
During his lifetime, he has written several books and articles that have been widely used in psychological research. In 1959, Bandura wrote his first book in collaboration with Richard Walters called “Adolescent Aggression.” In 1973, he wrote Aggression: A Social Learning Analysis. Four years later, he published one his most prominent books called the “Social Learning Theory.” These books and articles are the most relevant psychological research in determining aggression and deviance. In 1941, Dollard and Miller published the book “Social Learning and Imitation. Albert Bandura stated that this book was one of the contributions to development of his modeling theory (Evans, 1989: p4). ” I was attracted to Miller and Dollard’s work on the assumption that human development requires a much more powerful mode of transmitting competencies than does trail and error (Evans, 1989: p4). The Social Learning and Imitation theory suggested that people obtain competencies and new modes of behavior through response consequences. (Miller & Dollard, 1941: pp.26-42)
Albert Bandura believed aggression reinforced by family members was the most prominent source of behavior modeling. He reports that children use the same aggressive tactics that their parents illustrate when dealing with others (Bandura, 1976: p.206). While studying at Iowa, Bandura became strongly interested in aggression in children (Bandura, 1977). In order to control aggression, Bandura stated that the problem should be diagnosed and treated during one’s childhood. “We should not be subjecting people to treatments and then, some years later, trying to figure out what effects they have. We should test treatments before we embark on widespread applications (Evans,1989: p3.).” Children learn to act aggressive when they model their behavior after violent acts of adults, especially family members. For example, the boy who witness his father repeatedly strike his mother will more than likely become an abusive parent and husband (Siegel, 1992: p. 170)
Albert Bandura is most famous for the Bobo doll experiment. Albert Bandura believed that aggression must explain three aspects: First, how aggressive patterns of behavior are developed; second, what provokes people to behave aggressively, and third, what determines whether they are going to continue to resort to an aggressive behavior pattern on future occasions (Evans, 1989: p.22). In this experiment, he had children witness a model aggressively attacking a plastic clown called the Bobo doll. There children would watch a video where a model would aggressively hit a doll and ” ‘…the model pummels it on the head with a mallet, hurls it down, sits on it and punches it on the nose repeatedly, kick it across the room, flings it in the air, and bombards it with balls…’(Bandura, 1973: p.72). After the video, the children were placed in a room with attractive toys, but they could not touch them. The process of retention had occurred. Therefore, the children became angry and frustrated. Then the children were led to another room where there were identical toys used in the Bobo video. The motivation phase was in occurrence. Bandura and many other researchers founded that 88% of the children imitated the aggressive behavior. Eight months later, 40% of the same children reproduce the violent behavior observed in the Bobo doll experiment http://www.mhcollegeco/socscienc/comm/bandur-s.mhtml

Observational learning is also known as imitation or modeling. In this process, learning occurs when individuals observes and imitate others’ behavior. There are four component processes influenced by the observer’s behavior following exposure to models. These components include: attention; retention; motor reproduction; and motivation (Bandura, 1977: pp.24-28).
Attention is the first component of observational learning. Individuals cannot learn much by observation unless they perceive and attend to the significant features of the modeled behavior. For example, children must attend to what the aggressor is doing and saying in order to reproduce the model’s behavior (Allen & Santrock,1993: p.139) In the Bobo doll experiment, the children witnessed the Bobo doll being verbally and/or physically abused by live models and filmed models.
Retention is the next component. In order to reproduce the modeled behavior, the individuals must code the information into long-term memory. Therefore, the information will be retrieval. For example, a simple verbal description of what the model performed would be a known as retention (Allen & Santrock, 1993: p139). Memory is an important cognitive process that helps the observer code and retrieve information. In the Bobo doll experiment, the children imitated the aggression they witnessed in the video. They aggressively hit the Bobo doll because it was coded and store in their memory.
Motor reproduction is another process in observational learning. The observer must be able to reproduce the model’s behavior. The observer must learn and posses the physical capabilities of the modeled behavior. An example of motor reproduction would to be able to learn how to ski or ride a bike. Once a behavior is learned through attention and retention, the observer must posses the physically capabilities to produce the aggressive act. The children had the physically capabilities of hitting and pummeling the doll to the ground.
The final process in observational learning is motivation or reinforcements. In this process, the observer expects to receive positive reinforcements for the modeled behavior. In the Bobo doll experiment, the children witnessed the adults being rewarded for their aggression. Therefore, they performed the same act to achieve the rewards. For example, most children witnessed violence on television being rewarded by the media. Historically, bank robbers were heroes. Many people were highly upset about the death of Bonnie and Clyde. When individuals, especially children witness this type of media, they attend, code, retrieve, posses the motor capabilities and perform the modeled behavior because of the positive reinforcement determined by the media (Bootzin, Bowers, Crocker, 1991: 201-202). The Bobo doll experiment helped Bandura to theorized that “As children continue to age, the experience still effected their personality, turning them into violent adults http://www.mhcollegeco/socscienc/comm/bandur-s.mhtml
Environmental experiences is a second influence of the social learning of violence in children. Albert Bandura reported that individuals that live in high crime rates areas are more likely to act violently than those who dwell in low-crime areas (Bandura, 1976: p.207). This assumption is similar to Shaw and McKay’s theory of social disorganization. They believed that a neighborhood surrounded by culture conflict, decay and insufficient social organizations was a major cause of criminality (Bartollas, 1990: pp.145).
Albert Bandura believed television was a source of behavior modeling. Today, films and television shows illustrate violence graphically. Violence is often expressed as an acceptable behavior, especially for heroes who have never be punished. Since aggression is a prominent feature of many shows, children who have a high degree of exposure to the media may exhibit a relatively high incidence of hostility themselves in imitation of the aggression they have witnessed (Berkowitz, 1962: pp. 247). For example, David Phillips reported homicide rates increase tremendously after a heavy weight championship fight (Cloward & Ohlin, 1960). There have been a number of deaths linked to violence on television. For example, John Hinckley attempted to assassinate President Ronald Reagen after he watched the movie “Taxi Driver” fifteen times. In the movie “Born Innocent,” a girl was raped with a bottle by four other girls. In 1974, a similar incident happened to a California’s girl. The girls who raped her testified in court that they had witness the same scene in “Born Innocent.” In addition, Ronald Zamora brutally killed an elderly woman and pleaded the insanity defense. His attorney argued that Zamora’s was addicted to the violence on television. As a result, he could not differentiate between reality and fantasy. However, Zamora was founded guilty because the jury did not believe his defense (Siegel, 1992: p.172).

Contemporary Views
Today, many social learning theorists have indicated that crime is a product of learning the values and aggressive behaviors linked with criminality. Sutherland developed the differential association theory that suggests that individuals learn criminal behavior while in their adolescence from family members and peers (Sutherland, 1939, pp25). In “Deviant Behavior: A Social Learning Approach,” Akers believed individuals learned aggressive acts through operant condition (Akers, 1977). In this process, the aggression was acquired after through direct conditioning and modeling others’ actions. He believed that positive rewards and the avoidance of punishment reinforced aggression (Akers, 1977). William Benson found that adolescents that watched excessive amounts of television during their childhood became adult criminals. They committed crimes, such as rape and assault, “at a rate 49% higher than teenage boys who had watched below average quantities of television violence (Centerwall, 1993: pp.70-71) Also, Bandura’s theory has made the public and political affairs realize that violence does cause aggression in children. He has spoken at a number of political conferences concerning the Bobo doll experiment and the effects television has on children. Several political candidates have indicated that violence on television does cause aggression. President Clinton has implemented policies that would deter violence on television.

Criticisms
The social learning theory advocates that individuals, especially children, imitate or copy modeled behavior from personally observing others, the environment, and the mass media. Biological theorists argue that the social learning theory completely ignores individuals biological state. Also, they state that the social learning theory rejects the differences of individuals due to genetic, brain, and learning differences (Jeffery, 1985: p.238). For example, if a person witnessed a hanging or a violent murder, he or she might respond in many different ways. “Biological theorists believed that the responses would be normal and come from the autonomic nervous system. In the autonomic nervous system, the heart rate, increase blood pressure, nausea, and fainting would be normal symptoms of the responses that individuals might expressed in this particular situation. Therefore, the symptoms and behavior are not learned, but partially inherited. In addition, the social learning theory rejects the classical and operant conditioning processes. The biological preparedness of the individual to learn as well as the role of the brain in processing information from the social environment, are critical to learning theory, but they are ignored by the social learning theory. Social reinforcement is conditioned reinforcement based on the relationship of the conditioned stimulus to an unconditioned stimulus” (Jeffery, 1985: p.239).
In the Bobo doll experiment, critics have argued that the children were manipulated into responded to the aggressive movie. The children were teased and became frustrated because they could not touch the toys. Many critics believed the experiment conducted was unethical and morally wrong because the children were trained to be aggressive. “How many more of the experiments finding a link between violence on television and aggressive behavior have ethical problems? It is not surprising that the children had long-term implications because of the methods imposed in this experiment”(Worthman and Loftus, p.45)
There have been many debates over whether or not violence on television causes aggressive behavior in children. Many studies have indicated that television does not lead to aggressive behavior. For instances, psychologists have found that some cartoons are very violent and cause children to illustrate aggressive behavior. However, the general public believes that children view cartoons such as Elmer Fudd shooting the rabbit as funny and humorous. It is the parents’ responsibility to inform their children that the cartoons are not real.
Feshbach and R.D. Singer believed that television actually decreases the amount of aggression in children (Feshbach: 1971). They conducted a study within a six-week study on juvenile boys who regularly watched television violence compared to juvenile boys who were exposed to non-violent shows. After the six-week period, Feshback and R.D. Singer found out that the juvenile boys that viewed the non-violent shows were more likely to exhibit aggressive behavior than the juvenile boys that witnessed the violent shows. “The study show that the violence on television allows the viewer to relate with the characters involved in the violent act (Feshback & Singer, 1971: p.247). In doing so, the viewer is able to release all aggressive thoughts and feelings through relation, causing them to be less aggressive than they would have been without watching the violent television. This theory that viewing violence on television leads to a decrease in aggression is called the Catharsis effect (Gerbner,G., Gross,L., Melody,W.H., pg.40).
Cooke believed that individuals tend to support the theory that television violence causes aggression because the public needs to justify the aggression they see in others. He also believed television was a form of education and positive role models. “If violence in television causes people to be more aggressive, than shouldn’t the good-hearted qualities in television cause its audience to be kinder to others (Cooke,1993, p.L19)? Therefore, television can serve as deterrence if individuals focus on the positive qualities. Despite these criticisms, Albert Bandura’ s Social Learning Theory has maintained an important place in the study of aggression and criminal behavior. In order to control aggression, he believed family members and the mass media should provide positive role models for their children and the general public (Bandura, 1976).

References
Allen,L., & Santrock, J. (1993). The Contexts of Behavior Psychology. Brown & Benchmark Press: Madison, WI.
Akers, R., (1977). Deviant Behavior: A Social Learning Approach. Belmont Mass, Wadsworth: NY
Bandura, A., & Walters, R.H. (1959). Adolescent Aggression. Ronald Press: New York.
Bandura, A. (1962). Social Learning through Imitation. University of Nebraska Press: Lincoln, NE.
Bandura, A. (1975). Social Learning & Personality Development: Holt, Rinehart & Winston, INC: NJ.
Bandura, A., & Ribes-Inesta, Emilio. (1976). Analysis of Delinquency and Aggression. Lawrence Erlbaum Associates, INC: New Jersey
Berowitz, L. (1962). Aggression: A Social Psychological Analysis. McGraw-Hill: San Francisco
Bootzin, R., Bower, G., Crocker, J. (1991). Psychology Today. McGraw-Hill: New York
Bartollas, C. (1990). Juvenile Delinquency. Macmillan Publishing Company, New York
Centerwall, Brandon S. (1993). “Television and Violent Crime.” The Public Interest, New York
Cooke, P. (1993), TV Causes Violence? Says Who?, The New York Times
Evans, R.I. (1989). Albert Bandura: The Man and His Ideas—A Dialogue. New York: Praeger
Feshbach, S., & Singer, R.D. (1971). Television and Aggression, Jossey-Bass, San Franisco
Gerbner,G., Gross,L.P., Melody,W.H. (1982), Violence and Aggression, Television and Behavior: Ten Years of Scientific Progress and Implications for the Eighties : NJ
Jeffery, C.R. (1990). Criminology: An Interdisciplinary Approach. Prentice Hall, NJ
Miller & Dollard. (1941). Social learning and Imitation. Yale Univer. Press: New Haven
Seigel, L., (1992). Criminology. West Publishing Company: St. Paul, Minn
Sutherland, E., (1939). Principles of Criminology. Lippincott: Philadephia
Worthman, C., & Loftus, E. (1992), Psychology: McGraw-Hill: New York.

http://www.mhcollegeco/socscienc/comm/bandur-s.mhtml