خلاصه كتب مديريتي

چاکرا درمانی

خلاصه کتاب:
مقدمه: در بعضی از لحظه‌های زندگی، تقریبا همه آدم‌ها از خودشان می‌پرسند «من کیستم؟» چه نیرویی در من عمل می‌کند؟ چه توانایی‌هایی در درون من نهفته است؟ و چگونه می‌توانم استعدادهای بالقوه ام را در جهت نیل به شادی و خلاقیت بیدار کنم؟ ما بر این باوریم که هیچ دانشی به اندازه دانش مراکز انرژی بدن که نام دیگر آنها «چاکرا» است، به این سوالات پاسخ نمی دهد. هنگام یادگیری هدف و طریقه عملکرد چاکراها در بعد وسیع به نیروی بالقوه انسان برای کامل بودن دست می‌یابیم و این نیوری فریبنده و تحسین آمیز که در همه ما وجود دارد از شگفتی‌های معجزه خلقت است. هدف کتاب این است که به شناخت و درک این توانایی ذاتی انسان کمک کند.
در ارتباط با عملکرد چاکراها لزوما نیازی به روشن بینی و یا این گونه قدرت‌ها نیست. با وجود این متوجه می‌شوید که حساسیت‌تان درمورد سطوح لطیف به طور مشخص افزایش خواهد یافت. همچنین درک می‌کنید که اجزاء دانش و تجربیات‌تان به طور محسوسی با یکدیگر تلفیق خواهند شد. فعال و هماهنگ کردن چاکراها بسیار ساده است. در طول راه به جایی می‌رسیم که متوجه می‌شویم صرفا رمزآلود جلوه دادن این دانش باعث شده است تا ارزش ذاتی آن دست کم گرفته شود، و مطمئنا این از نسلی به نسل دیگر انتقال داده شده است. حقیقت این است که امروزه خیلی از ما قادر هستیم این گنجینه دانش را که ناشی از رشد تکاملی اخیر است به چنگ آوریم و بفهمیم.
علاوه بر توصیف چاکراها و راه‌های کار با آنها این کتاب تمرین‌های ساده ای را برای هماهنگ کردن این مراکز انرژی آموزش می‌دهد. مجموعه ای از تکنیک‌ها انتخاب شده اند که به چاکراها حیات دوباره می‌بخشند و گرهها را باز می‌کنند. اهمیت چندانی ندارد که کدام یک از روش‌ها را انتخاب می‌کنید. مهم این است که با یکی از آنها شروع کنید چون تکامل شما در معرفی خطر است.
شیلا وج.بودو

سیستم انرژی و بدن‌های لطیف
اغلب انسان‌ها تصور می‌کنند دنیای مادی و بدن فیزیکی و چیزهایی که با ذهن منطقی و حواس فیزیکی قابل تشخیص هستند تنها واقعیت‌های موجودند. به هرحال انسان با چشم حساس می‌تواند انرژی‌های بسیار زیادی را مشاهده کند، انرژی در درون و اطراف بدن فیزیکی جریان، و نیز شکل و رنگ دارد. قانونی در فیزیک حاکم است مبنی بر اینکه در جهان، انرژی هرگز از بین نمی رود، صرفا تبدیل می‌شود. نیروی کار موجود در پس بدن مادی با تمام عملکردها و قابلیت هایش شامل مجموعه ای از انرژی است که بدون آن بدن فیزیکی نمی تواند موجودیت داشته باشد. این سیستم انرژی شامل سه بخش اساسی است:
1-    بدن‌های لطیف یا بدن‌های انرژی
2-    چاکراها یا مراکز انرژی
3-    نادی‌ها یا کانال‌های انرژی
در این سیستم نادی‌ها به منزله شبکه ظریفی از شریان‌ها هستند. اصطلاح نادی (تلفظ Nade-eye) در سانسکریت به معنای نی، رگ یا سیاهرگ است. عملکرد نادی حمل پرانا یا انرژی حیاتی در تمام سیستم انرژی لطیف انسان است. کلمه سانسکریت پرانا می‌تواند به معنای «انرژی مطلق» باشد. در زبان چینی و ژاپنی این انرژی حیاتی جهانی «chi چی» یا «ki کی» یا «gi گی» نامیده می‌شود. نمایانگر چشمه تمام فرم‌های انرژی است، و در امواج مختلف متجلی می‌شود. یکی از این فرم‌ها هواست و تنفس یکی از راه‌هایی است که از راه آن پرانا می‌گیریم.
از آنجایی که چاکراها و بدن‌های انرژی بر یکدیگر تاثیر دارند، خصوصیات و عملکرد این بدن‌ها موضوعاتی هستند که در این بخش به آن می‌پردازیم. هر چاکرا با جزئیات کامل در هفت بخش توضیح داده خواهد شد، هر بخش به یک چاکرا اختصاص دارد.
به طور معمول، چهار بدن انرژی وجود دارد:
1-    بدن انرژی
2-    بدن احساس یا اختری
3-    بدن ذهنی
4-    بدن روحانی یا سیبی
هریک از این بدن‌ها فرکانس ارتعاشات مخصوص به خود را دارند، بدن اتری که به بدن فیزیکی نزدیک تر است، ارتعاشات پایین ترین فرکانس را دارد. بدن اتری و بدن ذهنی فرکانس بالاتری دارند و بدن روحانی بالاترین فرکانس را.
هریک از این بدن‌ها همانند رقصی از انرژی‌ها هستند یا فرکانس‌های خاص خود. از آنجایی که انسان رو به رشد است فرکانس‌های مربوطه مطابق با رشد افزایش می‌یابد.
آگاهی این بدن‌ها در حد ارتعاشاتشان است. وقتی ارتعاشات آنها بالا می‌رود، انسان را به فرم‌های بالاتری از انرژی حیاتی، احساسی و هوشیاری مجهز می‌کنند.
بدن اتری
بدن اتری از نظر شکل و ابعاد همانند بدن فیزیکی است، و گاهی «جفت اتری» یا «بدن فیزیکی درونی» نامیده می‌شود. عهده دار نیروهایی مثل شکل دادن به بدن فیزیکی، انرژی حیاتی و خلاق و تمام حس‌های فیزیکی است. بدن اتری با هر تناسخی دوباره فرم می‌گیرد و بعد از سه تا پنج روز پس از مرگ فیزیکی تجزیه می‌شود. (در هر تناسخی بدن اتری، ذهنی و روحانی به خروجشان بعد از مرگ ادامه می‌دهند، و دوباره یا فرم جدید بدن فیزیکی یکی می‌شوند، بدن اتری انرژی‌های حیاتی را از راه چاکرای شبکه خورشیدی از خورشید و از راه چاکرای ریشه از خاک می‌گیرد. این انرژی‌ها را نگه می‌دارد و تقویتشان می‌کند و به طور مستمر از راه چاکراها و نادی‌ها به طرف بدن فیزیکی جریان دارد.
این دو فرم انرژی، زندگی متعادلی را برای سلولهای بدن تضمین می‌کنند. وقتی اندام‌های بدن انرژی کافی دریافت کردند بدن اتری انرژی اضافی را از راه چاکراها و منافذ پوست به بیرون می‌فرستد. انرژی که از پوست خارج می‌شود حدود 20 اینچ طول دارد، از این رو کسانی که مهارت در دیدن هاله دارند اولین هاله ای که می‌بینند شکل کلی هاله اتری است. این تشعشعات، بدن فیزیکی را مثل لایه ای محافظ در بر می‌گیرد از ورود میکروب‌های بیماری زا و مواد زیان آور به بدن جلوگیری می‌کنند و همزمان جریان پایداری از انرژی حیاتی را به اطراف ساطع می‌کنند. این ایمنی طبیعی به این معناست که هیچکس اساسا به دلایل خارجی بیمار نمی شود دلایل بیماری همیشه در درون نهفته هستند. بدن اتری و بدن فیزیکی هر دو نسبت به افکار بدن ذهنی به شدت واکنش نشان می‌دهند و به همین دلیل تفکر مثبت تاثیر زیادی در سلامتی دارد.
با به کارگیری تلقین‌های مثبت به روش‌های خاص می‌توانیم سلامتی بدن مان را افزایش دهیم. یکی دیگر از عملکردهای مهم بدن اتری نقش آن به عنوان رابط بین بدن‌های انرژی بالاتر و بدن فیزیکی است. اطلاعاتی را که از راه حواس فیزیکی دریافت می‌کنیم به بدن‌های ذهنی و اختری و همزمان انرژی و اطلاعات را از بدن‌های بالاتر به بدن فیزیکی می‌فرستد اگر بدن اتری ضعیف شود، این ارسال انرژی و اطلاعات اشکال پیدا می‌کند، و شخص ممکن است از نظر احساسی و ذهنی بی تفاوت شود. در این زمینه جالب است که به گیاهان مخصوصا گل‌ها و درختان توجه شود. انرژی آنها شبیه به انرژی بدن اتری انسان است، می‌توانید با این تشعشعات دو هاله خود را دوباره سرشار از انرژی کنید.
بدن اختری (چاکرایی)
بدن اختری که به نام بدن احساسات هم خوانده می‌شود در عهده دار حس ها، احساسات و ویژگی‌های شخصیتی است. فضایی به اندازه بدن فیزیکی اشغال می‌کند در اشخاص پیشرفته حد و مرزش قابل تشخیص است، ظاهری شبیه به ابر دارد که با بی نظمی در همه جهات حرکت می‌کنند. اوج پیشرفت شخصی به احساسات و تمایلات و ویژگی‌های شخصیتی اش بر می‌گردد که بدن اختری روشن و شفاف به نظر می‌رسد. در این گونه موارد یک استاد زبردست می‌تواند حدود آن را به وضوح ببیند که کاملا بر بدن فیزیکی منطبق است. بدن اختری بازی غیرقابل توصیفی است از درخشش تمام رنگها که دائما قابل تغییر هستند.
اگرچه احساساتی همچون ترس، خشم، افسردگی یا ناراحتی باعث ایجاد ابرهای تاریک در هاله می‌شوند، با این حال هرچقدر شخص آگاهی اش را به روی عشق، از خود گذشتگی و شعف باز بگذارد، رنگهای درخشان تر و شفاف تری از هاله احساسات خواهد درخشید.
امواج انرژی که به بیرون می‌فرستیم، امواج همسان خود را از اطراف جذب می‌کند و با آنها یکی می‌شود. این بدین معناست که ما بارها و بارها با اشخاص و شرایطی روبرو می‌شویم که منعکس کننده آن چیزی است که به طور آگاهانه از آنها دوری می‌کنیم یا می‌خواهیم از شرشان خلاص شویم یا از آنها می‌ترسیم.
تاثیر افکار آگاهانه و اهداف روشنفکرانه بدن ذهنی بر بدن اختری که قوانین خاص خودش را دارد جزئی است. افکار آگاهانه می‌تواند به رفتار بیرونی جهت بدهد، ولی مهمتر از الگوهای ناخودآگاه نمی تواند باشد. بنابراین شخص ممکن است آگاهانه برای عشق و موفقیت تلاش کند، اما به طور ناخودآگاه فرکانس‌های حسادت یا عدم اعتماد به نفس که مانع رسیدن شخص به هدفش است ساطع می‌شوند.
شروع به ساطع کردن هرچه تندتر امواج می‌کند، و خودش را از تجربیات منفی انباشته شده که پایین ترین فرکانس‌ها را دارند می‌رهاند. بدین سان این گونه تجربیات را فراموش می‌کنیم و می‌توانیم خود و دیگران را ببخشیم.
بدن ذهنی
افکار، اعتقادات، عقل و منطق و کشف و شهود ما همه زاییده بدن ذهنی اند. سطح امواج آن بالاتر از بدن اتری و اختری است، ساختمان آن پیچیدگی کمتری دارد. به شکل تخم مرغ است و حجم آن در اشخاص پیشرفته افزوده می‌شود تا جایی که بدن اختری و هاله احساسات با هم در می‌آمیزد.
در این شیوه افکار ناشی از بدن ذهنی علی الاصول با زندگی بهتر و با مسائل دنیای ارتباط دارد. در این روند مهمترین عملکرد بدن ذهنی پیدا کردن راه حل‌های منطقی برای حل مسائل است. به هرحال این یک انحراف از ویژگی اصلی و محدود کردن ظرفیتش است. عموما عملکرد بدن ذهنی کامل کردن آن چیزهایی است که از حقایق جهان گرفته رساندن آنها به سطح بدن روحانی و آمیخته کردن آنها با ذهن منطقی. به این معنا که این حقایق را در جهت استحکام بخشیدن به شرایط و پیدا کردن راه حلی هماهنگ با قانون جهانی به کار می‌گیرد. زمانی که بدن ذهنی کاملا پیشرفته باشد آیینه بدن روحانی خواهد شد و شخص به فرد و شناخت مجموعه نگری از «خویشتن متعال» خود در زندگی خواهد رسید.
بدن روحانی
بدن روحانی که غالبا بدن علی «سببی» نامیده می‌شود، بالاترین فرکانس انرژی را در میان بدن‌های انرژی دارد. هاله کسانی که سطح آگاهی روحانی آنها چندان بالا نیست. فقط حدود یک یارد اطراف بدن فیزیکی شان را احاطه می‌کند. ولی هاله اشخاص که کاملا به بیداری رسیده اند کیلومترها درخشندگی دارد، با تغییر شکل از حالت تخم مرغی به شکل دایره کامل.
از راه بدن روحانی است که ؟ درونی با تمام زندگی را تجربه می‌کنی. ما را به «هستی الهی» آن همیشه حاضر اساس خلقت که همه چیز از او متجلی می‌شود وصل می‌کند. با رسیدن به این سطح از خودآگاهی به تمام موجودات خلقت دست می‌یابیم. فقط از راه بدن روحانی است که امکان شناخت سرچشمه و هدف بودن ما و هدف زندگی مان به وجود می‌آید. وقتی که پذیرایی امواج آن می‌شویم، زندگی مان با کیفیتی کاملا جدید غنی می‌شود. تمامی اعمالمان با «خویشتن متعالی» شکل می‌گیرد و زندگی مان نشان دهنده خرد، قدرت، برکت و عشق فراگیر که ویژگی‌های طبیعی سیمای متعالی «خویشتن» هستند، خواهد بود.
ساختار و کاربرد چاکراها
بر طبق دست نویس‌های قدیمی 88000 چاکرا وجود دارد، این به آن معناست که به ندرت می‌توان نقطه ای در بدن انسان پیدا کرد که در مقابل دریافت و دگرگونی و انتقال انرژی‌ها حساس نباشد. اغلب این چاکراها بسیار کوچک اند و نقش جزئی در سیستم انرژی به عهده دارند فقط حدود 40 چاکرای فرعی وجود دارد که می‌توانند اهمیت داشته باشند. مهمترین آنها، در نقطه طحال پشت گردن، کف دست‌ها و کف پاها قرار دارد. هفت چاکرای اصلی در سرتاسر محور قائم میانی در جلوی بدن قرار دارند.
میزان امواجی که شخص اجازه می‌دهد تا در درونش کار کند بستگی به حد آگاهی او دارد که در زمینه‌های مختلف زندگی از راه چاکراها به دست آورده است یا اینکه تحت تاثیر استرس‌ها و احساسات سرکوب شده بسته شده اند. هر چقدر آگاهی شخصی رشد بیشتری داشته باشد چاکراهایش بازتر و فعال تر خواهند بود و نیروی بیشتری قادر خواهد بود مانند طوفانی قوی وارد آنها شود. هرچقدر این وضعیت بیشتری تکرار شود، چاکراها فعال تر و آگاهی بیشتری می‌شود و در این راه زمانی که شروع می‌کنیم تا گرفتگی‌ها را از راه چاکراها پاک کنیم و در جهت پیشرفت آگاهی جلوتر برویم در چرخه پایداری از عمل و عکس العمل قرار می‌گیریم.
رشد انسان در نور تعالیم چاکراها می‌چرخد
همه چیز در جهان ما ریتم و چرخش مشخص دارد. از اتم‌ها شروع می‌شود و همه آنچه را که در خلقت وجود دارد در بر می‌گیرد. قوانین موزون و تثبیت شده در همه جا به چشم می‌خورد. در ضربان قلب، در تنفس، در جابجایی شب و روز، در آمدن فصول. در حرکات قابل پیش بینی ستارگان. چرخه‌ها در رشد زندگی مخلوقات تکرار می‌شوند. به عنوان مثال: در مورد گیاه اول می‌بینیم جوانه ظاهر می‌شود، بعد اولین برگ ها، سپس غنچه و بعد از آن گل و در نهایت میوه همیشه روند مشخصی وجود دارد بنابراین منطقی است انسان که موجود روحانی در قالب بدن است پیشرفت او بر اساس روند خاصی باشد. انسان فقط این نیست که روز به روز رشد کند و مهارت‌ها و تجربیات مختلف به دست آورد، پیشرفت او طبق چرخه‌های خاص ذهنی و معنوی است. ارزش موضوعات در تمام مراحل زندگی یکسان نخواهد بود. در ارتباط با این حقیقت خیلی سریع پی به این موضوع می‌بریم که «مادر طبیعت» در زمان معینی ما را با کاری که دقیقا بر روی دوش مان گذاشته شده است مواجه کند حتی اگر این کار متفاوت به نظر بیاید.
شاید این مطلب جالب توجه باشد که حتی قبل از اینکه به دنیا بیاییم از مراحل مختلف چاکراها می‌گذریم هرچند که این مراحل پیشرفت در جهت عکس است، یعنی از چاکرای تاج شروع می‌شود. از راه آن جریان نورانی انرژی در جنین جاری می‌شود و در طول دوره پیش از تولد ادامه دارد. در ادامه فعالیت چاکرای چشم سوم، چاکراهای دیگر فعال می‌شوند تا پایان دوره بارداری نوبت به چاکرای ریشه می‌رسد. موجود جدیدی تا به این دنیا وصل می‌کند برای ورود به فضای ما آماده اش می‌سازد.
چطور چاکراها بسته می‌شوند.
چاکراها در سیستم انرژی انسان دستگاه‌های تقویت کننده هستند که نسبت به انسدادی که در اثر ترس ایجاد می‌شود بسیار آسیب پذیرند. علاوه بر این، قفل‌ها در طول «نادی ها» هم پیش می‌آید. یک انقباض دائم می‌تواند مانع آن شود که انرژی آزادانه جریان پیدا کند و همچنین مانع تامین نیازهای بدن‌های مختلف می‌شود، نیازهایی که برای انعکاس و پایداری آگاهی وحدت ضروری است. وقتی تجربه جدایی، تنهایی، خلاء درونی و ترس و مرگ باعث می‌شود که در دنیای بیرون به جستجوی آن چیزی باشیم که می‌توانیم فقط در هسته مرکزی وجودمان پیدا کنیم.
باز کردن قفل ها
چاکراها را در معرض انرژی قرار دهیم که باهریک از آنها از نظر ساختاری هماهنگی دارد و چاکرا با امواج طبیعی از قفل‌ها آزاد می‌شود. این چنین انرژی می‌تواند در رنگ‌های شاد و ساده، در جواهرات ، صداها پیدا شود، با همان عناصر و فراوانی که در طبیعت وجود دارد. به محض اینکه فرکانس‌هایی در چاکراها جریان دارد، آنها شروع می‌کنند به مرتعش شدن سریع تر و فرکانس‌های آرامتر قفل‌ها گام به گام از بین می‌روند در این مقطع انرژی‌های حیاتی جدید می‌تواند توسط مراکز انرژی جذب شده و بدون مانع از بدن‌های لطیف بگذرند. همچون نسیمی خنک در برابر سیستم انرژی بورزد. جریان پرانایی که بدن اختری و بدن ذهنی جریان دارد قفل‌ها را باز می‌کند چون امواج این بدن‌ها ؟ از انرژی‌هایی است که جریان دارد. نهاتیا، نادی‌های کل سیستم انرژی حیاتی به طپش در می‌آید و بدن، ذهن و روح شروع به ارتعاش با امواج بالاتر می‌کنند و در سلامتی و شعف می‌درخشند. وقتی انرژی‌های سد شده در خلال این روند پاکسازی و تزکیه آزاد می‌شوند، محتویات آنها یک بار دیگر وارد آگاهی ما می‌شوند. می‌توانیم بار دیگر همان احساساتی را که باعث بسته شدن در اولین مکان شده بودند تجربه کنیم. ترس هایمان، خشم مان و دردهایمان، بیماری‌های فیزیکی ممکن است قبل از پاک شدن کامل برای بار آخر نمایان شوند. در طول این زمان ممکن است احساس ناآرامی، تندخویی و خستگی شدید کنیم. به محض اینکه کانال‌ها برای قبول انرژی پاک شوند، احساس عمیق سرور، آرامش و روشنی در درون می‌کنیم.
نحوه تشخیص چاکرای بسته
چندین روش مختلف برای تشخیص وضعیت چاکراها وجود دارد می‌توانید فقط یکی از آنها را برای استفاده انتخاب کنید.
1-کدام چاکرا در وضعیت متعادل و یا نامتعادل است و یا اینکه درست کار نمی کند این معیار شخصی را قادر می‌سازد تا خیلی سریع موارد اشکال را تشخیص دهد.
2-روش دیگر تجزیه و تحلیل چاکراهاست، به این صورت که دقیقا مشاهده می‌کنیم کدامیک از چاکراها در شرایط غیرعادی استرس و یا شوک به طور قابل ملاحظه ای واکنش نشان می‌دهد.
3-از وضعیت ظاهری بدن و زبان تن نیز می‌توانیم متوجه شویم که کدام چاکرا بسته است بدن ما آینه ای است که ساختار انرژی‌های لطیف مان را نشان می‌دهد. هرگاه خصوصیات بدنی غیرعادی خود را نشان دهند. مثل خمیدگی ستون فقرات، ورم، نگرانی، ضعف و مانند اینها، می‌توانیم آنها را به چاکرای به خصوصی که به آن قسمت از بدن مربوط می‌شود ارتباط دهیم.
4-راه دیگری برای تشخیص بر مبنای و توانایی احساس آنچه شخص در چاکراها حس یا تجربه می‌کند، قرار دارد. برای انجام این کار درمانگر خود را با بدن انرژی بیمار هماهنگ می‌کند.
در کتب سنتی، سیاسی، ویژگی‌های مختلفی برای عملکرد بارز چاکراها ذکر شده است. در این میان عادت‌های خواب اهمیت خاصی دارد.
جنسیت و چاکراها
جنسیت انسان به معنای ظهور و انعکاس نقش جاودانه خلقت است که همواره در تمام سطوح حیات در سرتاسر گیتی اتفاق می‌افتد. در لحظه خلقت زمانی که «بیگانگی»، به «کثرت» بدل شد، هستی بدون شکل در ابتدا به دو فرم انرژی بنیادی تقسیم شد: نیروی مذکر بارور، و نیروی مونث پذیرا. صدها سال پیش فردی چینی این نیروهای نخستین را به نام «ین» و «یانگ» نامید. تاثیر متقابل این انرژی‌ها تمام «خلقت» را پدید آورد. نیروی مونث «ین» بدون وقفه با بذر نیروی مذکر «یانگ» بارور شده و تمام فرم‌های گوناگون حیات را به وجود می‌آورد.
در سطح انسان فیزیکی، این تاثیر متقابل نیروها به شکل تمایلات جنسی خود را نشان می‌دهد. از راه آن انسان با عمل جاودانه خلقت حیات ارتباط برقرار می‌کند و شور و شعف او ممکن است تجربه انعکاس برکت خلقت باشد.
اغلب آدم‌ها روابط جنسی را فقط از راه چاکرای دوم تجربه می‌کنند، به علاوه انرژی چاکرای ریشه به عنوان یک نیروی سائق نقش بارزی در مرد به عهده دارد. اگر روابط جنسی به چاکراهای پایین محدود شود تجربه ای نسبتا یک سویه است و هر دو طرقف که ضعیف و ناراضی شده اند سریعا میل به جدایی پیدا می‌کنند و دوباره تنها می‌شوند.
چاکرای اول
که به نام‌های مرکز ریشه، یا چاکرای پایه یا مرکز دنبالچه هم نامیده می‌شود.
چاکرای اول در جایی بین مقعد و اندام تناسلی قرار دارد، با دنبالچه مرتبط است و به طرف زمین باز می‌شود.
چاکرای اول و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: یک چاکرای اول نهال به رنگ قرمز آتشین می‌درخشد
عنصر وابسته: خاک
حس: بویایی
سمبل (نشانه): لوتوس چهار پر
اصل پایه: اراده فیزیکی وجود (در قیاس با اراده معنوی وجود در چاکرای هفتم)
اندام‌های وابسته بدن: تمام قسمت‌های سخت بدن مثل ستون فقرات و استخوان ها، دندان ها، ناخن ها، مقعد، راست روده، روده بزرگ
غدد وابسته: غدد فوق کلیوی، این غدد آدرنالین و نور آدرنالین ترشح می‌کنند که به تنظیم گردش خون اثر دارد، از این راه بدن ما قادر است بلافاصله نسبت به خواسته‌های مختلف واکنش نشان دهد. علاوه بر این غدد فوق کلیوی اثر بارزی بر روی تعادل درجه حرارت بدن دارند.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته
حمل و اولین برج از منطقه البروج/ ماه مارس: شروعی تازه، انرژی حیاتی اولیه، قدرت موفق شدن، پرخاشگری
شور (دومین برج از منطقه البروج)، صمیمیت با خاک، استحکام، مالکیت، لذات حسی همچنین تعالیم آیور و دایی خورشید را به عنوان اولین سرچشمه کل حیات به چاکرای ریشه نسبت می‌دهند.
ساختار و عملکرد چاکرای اول
چاکرای ریشه بنیان نیروی حیاتی تمام چاکراهای بالاتر را شکل می‌دهد و سرچشمه نیروی حیات است. در این چاکرا منبع لایزال انرژی کند الینی وجود دارد. سوشومنا، آیدا و پیگالا که سه کانال اصلی انرژی بدن انسان هستند نیز از این چاکرا شروع می‌شوند. مانند قلب در بدن، چاکرای ریشه شکل دهنده مرکز سیستم چرخه‌های انرژی لطیف ماست. علاوه بر این، جایگاه اصلی ناخودآگاه جمعی است. از راه این چاکراست که دانش انباشته شده ناخودآگاه جمعی دست یافتنی می‌شود. در جهت حفظ تعادل درونی، چاکرای ریشه همیشه باید در هماهنگی با چاکراهای دیگر عمل کند.
عملکرد موزون
اگر چاکرای ریشه باز باشد و هماهنگ کار کند، رابطه جسمانی و عمیقی را با «زمین» تجربه می‌کنید. و زندگی بارور است. زمین برای شما جای امنی است که همه نیازهایتان را برآورده می‌سازد. مانند: مراقبت غذا، حمایت و امنیت. با خوش بینی خود را بر روی زندگی روی زمین باز می‌کنید و هر چیزی را با سپاسگزاری از آن قبول می‌کنید.
عملکرد ناموزون
اگر چاکرای ریشه درست کار نکند و یا نامتعادل شود، افکار و اعمالتان عمدتا حول محور موفقیت و نیازهای شخصی دور می‌زند و نسبت به خواسته‌های دیگران ناخودآگاه بی توجه هستید. همچنین در فکر سلامتی خودع تغذیه متعادل ، استراحت کافی و تعادل و هماهنگی در طول زندگی هستید.
کم کاری
اگر چاکرای ریشه شما قفل یا بسته باشد، هم از نظر فیزیکی بینه ای ضعیف دارید و هم از نظر احساسی کم تحملید. خیلی چیزها در زندگی نارحت‌تان می‌کند، به شدت در حالت دودلی و تردید به سر می‌برید. ممکن است احساس کنید انگار جایگاه خودتان را دارید از دست می‌دهید یا معلق بودن یا کاملا احساس عدم کفایت ذهنی داشته باشید. امکاناتی برای پاکسازی و فعال ساختن چاکرای اول
لذت بردن از طبیعت
مشاهده رنگ قرمز آتشین خورشید به هنگام طلوع و غروب و یا تابش طلوع و غروب، چاکرای اول را احیا و هماهنگ می‌کند و فضای بسته و محدود درون آن را باز می‌کند.
موسیقی درمانی
موزیک: مناسب ترین موزیک برای فعال کردن چاکرای ریشه موسیقی است که ریتم یکنواخت و موکدی داشته باشد. موزیک‌های قدیمی خیلی از قبایل بدوی بهترین نوع این ریتم‌ها هستند. رقص‌های آنها هم که در ارتباط با کل انرژی و اشکال حیات طبیعت است این هدف را تامین می‌کند.
رنگ درمانی
چاکرای اول با رنگ قرمز روشن فعال می‌شود. رنگ قرمز نیروی حیاتی را احیا و بیدار می‌ککند و به آن گرما و شور و سرزندگی و شهامت می‌بخشد. اگر این رنگ قرمز با سایه ای از رنگ آبی آمیخته شود، به شما کمک خواهد کرد تا سائق حیاتی‌تان با انرژی روحانی پخش کند.
جواهر درمانی
عقیق جدیت، قاطعیت و آرامش می‌آورد. به حل احساسات منفی کمک می‌کند و «خویشتن» درونی را حفاظت می‌کند. باعث بر انگیخته شدن حس احترام نسبت به بدنتان می‌شود و فعال کننده دستگاه تولیدمثل است.
مرجان قرمز: مرجان قرمز انرژی روان و حیاتی می‌بخشد. اثر محرک دارد، بر روی تولید سلول‌های خونی تاثیر مثبت به جا می‌گذارد.
یاقوت: یاقوت انرژی خلاقیت و سرزندگی می‌دهد که در جهت پاکسازی و دگرگونی هدایت‌تان می‌کند.
رایحه درمانی
رایحه: بوی تند روغن چوب سدر شمار ا به نیروهای دنیایی و تمام اشکال زندگی طبیعی وصل می‌کند. کمک می‌کند تا انرژی انباشته و تبدیل به آرامش شود و احساس امنیت در دامان «مادر زمین» ایجاد می‌کند.
پودر میخک: روغن میخک کمک می‌کند تا گرذه‌های انرژی‌های درون چاکرای ریشه باز شود.
انواع یوگایی که عمدتا از طریق چاکرای اول کار می‌کند
هاتا یوگا: باز شدن آگاهی از راه پاکسازی و تحریک بدن فیزیکی با انجام تمرین‌ها و وضعیت‌های مختلف بدنی توام با تمرینات تنفسی
کندالینی یوگا: بیدار کننده به اصطلاح «نیروی مار» که از دنبالچه شروع می‌شود و به موازات ستون فقرات بالا می‌آید. که بالا آمدن آن فعال کننده و نیرو دهنده بقیه چاکراهاست.
چاکرای دوم
شواد ممیستانا چاکرا
چاکرای خاجی یا مرکز پیوند نیز نامیده می‌شود
چارکرای دوم بالای اندام تناسلی قرار دارد. به استخوان خاجی وصل است (عرض آن بزرگتر از خاجی است) و رو به جلو باز می‌شود.
چاکرای دوم و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: نارنجی
عنصر وابسته: آب
حس: چشایی
سمبل (نشانه): نیلوفر 6پر
اصل اساسی: خلق وجود (تولید مثل)
اندام‌های وابسته بدن: لگن خاصره، اندام‌های جنسی، کلیه ها، مثانه و تمام مایعات بدن مثل خون
غدد وابسته: گونادها، تخمدان ها، پروستات، بیضه ها، کارگونادها شامل خصوصیات جنسی زن و مرد می‌شود.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته: خرچنگ/ماه: پر احساس، پذیرا، خلاق
میزان (هفتمین و منطقه البروج)/ ونوس: توجه به “خویشتن” خویش ارتباط بر اساس مشارکت، لذت پرستی، خلاقیت
ساختار و عملکرد چاکرای دوم
چاکرای دوم مرکز احساسات نخستین تصفیه نشده،انرژی جنسی و خلاقیت است. به عنصر آب نسبت داده می‌شود که منبع تمام حیات زیست شناختی است. در سطح ستاره شناسی با حوزه احساسات و عواطف مطابقت دارد. روابط اجتماعی به خصوص ارتباط با جنس مخالف به طور قطع تحت تاثیر عملکرد چاکرای دوم است. تجلیات گوناگون “خداوند عشق” و علاوه بر این میل به رد کردن نقاط ضعف و تجربه وحدت و یکپارچگی در رابطه جنسی نیز متعلق به حوزه این چاکراست.
عملکرد هماهنگ
عملکرد هماهنگ چاکرای خاجی باز خود را در جریان طبیعی زندگی و احساسات نشان می‌دهد. در ارتباط با دیگران باز رفتار می‌کنید. به خصوص در مقابل جنس مخالف و رفتار طبیعی دارید. احساسات شما واقعی و درست، اعمالتان خلاق است. آنها نه تنها در زندگی خودتان بلکه برای دیگران نیز ایجاد انگیزه می‌کنند.
عملکرد ناهماهنگ
بد کار کردن چاکرای خاجی معمولا در سن بلوغ به وجود می‌آید. بیدار شدن انرژی‌های جنسی بی ثباتی ایجاد می‌کند و والدین، مربیان به ندرت توانایی آموزش درست به جوان‌ها را دارند که چگونه این انرژی را کنترل کنند.
کم کاری
در اغلب موارد کم کاری خاجی می‌تواند نشانی در دوران کودکی داشته باشد. احتمالا والدین‌تان احساسات و ارتباط شان را کنترل می‌کردند و شما کمبود لذت‌های حسی مانند نوازش، مهر و عطوفت را تجربه کرده اید، و در نتیجه، در چنین فضایی احساسات‌تان را سرکوب کرده اید.
امکانات برای پاکسازی و فعال ساختن چاکرای دوم
لذب بردن از طبیعت
مهتاب و تماشا و یا لمس آب‌های زلال خارج از شهر چاکرای دوم را فعال می‌کند. ماه به خصوص در زمان بدر کامل احساسات شما را زنده می‌کند و باعث می‌شود تا پیام‌های روح‌تان را از راه تجسم و رویاهاتان بگیرید. اگر بتوانید مشاهده ماه و لمس آب را همزمان تلفیق کنید اثر آن بر روی چاکرای دوم چشمگیر خواهد بود.
موسیقی درمانی
موزیک: هر نوع موزیک (روان) که شادی و سرور ایجاد می‌کند برای فعال کردن چاکرای دوم مناسب است. ریتم‌های (روان) رقص‌های محلی و دو نفره هم این چنین خاصیتی را دارند علاوه بر این از هر نوع موسیقی که احساسات شما را جاری کند می‌توانید استفاده کنید.
جواهر درمانی
عقیق قرمز: عقیق قرمز شما را در مجاورت انرژی زیبا و خلاق زمین قرار می‌دهد. کمک می‌کند تا در لحظه زندگی کنید و تمرکز را بالا می‌برد. از معجزه‌های خلقت متحیرتان می‌سازد. باعث جریان نیروی حیات تازه و پر احساس و خلاق جان بخش در شما می‌شود .
سنگ قمر: سنگ قمر غنای احساسات‌تان را بر شما آشکار می‌کند. شما را با بخش حساس و پذیرا و رویایی وجودتان روبرو می‌سازد و کمک می‌کند تا این بعد وجودتان را بپذیرید و آن را با شخصیت‌تان تلفیق کنید. احساس ترس را دور می‌سازد و اثر هماهنگ کننده بر روی احساسات دارد.
چوب صندل: در شرق دور، روغن چوب صندل معمولا برای افزایش انرژی چنسی به کار می‌رود و نیز ر تعالی رابطه دو عاشق به سطح معنوی موثر است.
فرم مناسب یوگا
که عمدتا بر روی چاکرای دوم کاربرد دارد.
تاثیر یوگا: تانترا طبیعت را همچون نمایشی بین انرژی‌های مونث و مذکر «شاکتی» و «شیوا» می‌بینید، که این دنیای مربی را در رقص پایان ناپذیر خلقت به وجود می‌آورد. در تانترا، وحدت با این «نیروی جنسی کیهانی» مبارزه ای است برای باز کردن حس هایمان، تصفیه و اوج تجربیات جنسی و کمکی است به ما برای پذیرفتن زندگی.
چاکرای سوم
مانی پورا چاکر
چاکرای شبکه خورشیدی یا مرکز ناف هم گفته می‌شود و همچنین از نام‌های چاکرای طحال معده و کبد هم استفاده می‌شود.
چاکرای سوم تقریبا دو انگشت بالای ناف قرار دارد. رو به جلو باز می‌شود.
چاکرای سوم و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: زرد طلایی
عنصر وابسته: آتش
حس: بینایی
سمبل (نشانه): نیلوفر ده پر
اصل اساسی: قالب وجود
اندام‌های وابسته بدن: قسمت تحتانی پشت، شکم، دستگاه گوارش، معده، کبد
غده وابسته: پانکراس (کبد)
پانکراس نقش مهمی در هضم غذا دارد. هورمون انسولین ترشح می‌کند که در تنظیم قندخون و همچنین در سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها موثر است. آنزیم‌هایی که توسط پانکراس ترشح می‌شود در ایجاد تعادل چربی‌ها و پروتئین بدن اهمیت فراوانی دارند.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته
اسد/ خورشید: گرما، قدرت وفور نعمت، تلاش برای شهرت، قدرت و مقام اجتماعی
مریخ: انرژی و فعالیت ، میل به عمل، ابراز وجود
ساختار و عملکرد سوم
عملکرد چاکرای سوم خیلی پیچیده است. به عنصر آتش نسبت داده شده است، و آتش جایگاه نور، گرما ، انرژی و فعالیت، و در سطح معنوی حالت تزکیه است.
مهمترین وظیفه چاکرای سوم تطهیر و پاکسازی امیال و آرزوهای چاکراهای پایین تر است، آگاهانه کنترل می‌کند و انرژی خلاقش را به کار می‌برد، و نهایتا غنای معنوی چاکراهای بالاتر را ممکن می‌سازد تا به عنوان وسیله ای برای دستیابی به بیشترین احساس رضایت خاطر ممکن در تمام سطوح وجود در دنیای مادی متجلی شود.
عملکرد هماهنگ
یک چاکرای سوم باز همراه با عملکردی هماهنگ احساس آرامش می‌آفریند و با «خود» واقعی تان، با زندگی در کل و جایگاه‌تان در زندگی به طور خاص، هماهنگی درونی ایجاد می‌کند. می‌توانید خود را کاملا باور کنید و همچنین به احساس دیگران و ویژگی‌های شخصیتی آنها احترام بگذارید.
عملکرد ناهماهنگ
وقتی چاکرای سوم یک طرفه کار کند یا درست کار نکند، می‌خواهید همه چیز طبق خواسته‌های شما انجام شود، دوست دارید دنیای درون و بیرون را کنترل کنید می‌خواهید غلبه و اعمال قدرت کنید. با این وجود از درون ناآرام و ناراضی هستید. احتمالا در طول دوره کودکی و یا نوجوانی طرد شدن را تجربه کره اید.
کم کاری
کم کاری چاکرای سوم شما را مایوس و ناامید می‌کند. همه جا مانع می‌بینید، سدهایی که مانع تحقق خواسته‌های شما می‌شوند. اگر امکان داشته باشد، ترجیح می‌دهید از تمام مبارزه‌های جدید زندگی خود را دور کنید، تجربیات غیرمعمول زندگی شما را می‌ترساند و در واقع احساس می‌کنید قادر نیستید با چیزی به اصطلاح در تلاش برای بقا دست و پنجه نرم کنید.
امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای سوم
لذت بردن از طبیعت
رنگ طلایی نور خورشید با نور، گرما و انرژی چاکرای شبکه خورشیدی هم خوانی دارد. اگر آگاهانه تحت تاثیر آن قرار گیرید او این خصوصیات را در شما تقویت می‌کند. تماشای مزرعه ای از گندم رسیده در زیر نور خورشید نشانی است از برکت و فراوانی برکتی که مکمل است از گرمای خورشید و قدرت تابش
موسیقی درمانی
موزیک: چاکرای سوم با ریتم شاد فعال می‌شود. موسیقی ارکستری با صداهای هماهنگ برای هماهنگ کردن انرژی چاکرای شبکه خورشیدی مناسب است. برای ناآرامی در این شبکه، هر نوع موزیک آرامی که شما را به درون هدایت کند می‌تواند آرامش بخش باشد.
رنگ درمانی
رنگ زرد روشن چاکرای سوم را فعال می‌کند. رنگ زرد به افکار و اعصاب ما نیرو می‌بخشد، اما ممکن است ارتباط و رفتار متقابل با دیگران را نیز افزایش دهد. احساس خستگی درونی را برطرف می‌کند شعف و انبساط خاطر ایجاد می‌کند. ممکن است شما آدم منفعل و خیال پردازی باشید، رنگ زرد کمک می‌کند تا فعالانه با زندگی برخورد کنید. علاوه بر این بر روی میزان تحمل‌تان چه در سطح فیزیکی و چه معنوی اثر مثبت دارد.
جواهر درمانی
چشم ببر: چشم ببر بصیرت درون و بیرون را تقویت می‌کند. ذهن را هوشیار کرده و کمک می‌کند تا اشتباهات خود را تشخیص دهیم و درست عمل کنیم.
کهربا: صمیمیت و اعتماد ایجاد می‌کند. انرژی خورشیدی اش شعفی عظیم تر و روشنی بیشتری به ما می‌دهد. بینش تازه ای را منتقل می‌کند و می‌آموزد که چگونه به «خویشتن» خویش در زندگی پی ببریم. بدین ترتیب، کهربا در وظایف شغلی مان هم موفقیت به بار می‌آورد.
زبرجد: زبرجد طلایی رنگ، ما را سرشار از انرژی فروزان و گرمای خورشید می‌کند. با آگاهی بیشتر، هوشیاری، شفافیت، مرور و درخشندگی اغنامان می‌کند. علاوه بر این احساسات نگران کننده و افکار یاس و اندوه را دور می‌کند. ممکن است کمک کند تا به اضطراب و افسردگی غلبه کنید.
رایحه درمانی
اسطوخودوس: روغن اسطوخودوس اثر آرامش بخش بر روی بی قراری چاکرای سوم دارد. امواج ملایم و گرم آن به «درک کردن» و از بین بردن احساسات کنترل شده کمک می‌کند.
رزمری: روغن فشرده با بوی تند که از گیاه رزماری گرفته می‌شود خصوصا برای کم کاری چاکرای شبکه خورشیدی مناسب است. اثر محرک و تازه کننده آن کمک می‌کند تا بر سستی و رخوت غلبه کنید و میل به کار و فعالیت را افزایش می‌دهد.
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای سوم کار می‌کند
کارما یوگا: کمک می‌کند تا در فعالیت‌ها و اعمال مان به از خودگذشتگی برسیم و فقط به فکر منابع شخصی نباشیم. از راه کارما یوگا خود را بر روی «اراده الهی» باز می‌کنیم و اعمال مان با انرژی کیهانی طبیعی «خلقت» هماهنگ می‌شود.
چاکرای چهارم
آناهاتا چاکرا
چاکرای چهارم در وسط قفسه سینه همسطح با قلب قرار دارد. به طرف جلو باز می‌شود.
چاکرای چهارم و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: سبز و همچنین صورتی و طلایی
عنصر وابسته: هوا
حس: لامسه
سمبل (نشانه): لوتوس 12 پر
اصل اساسی: از خود گذشتگی
اندام‌های وابسته بدن: قلب، بالای پشت، قفسه سینه و صدری، پایین ترین قسمت ریه، خون و دستگاه گردش خون، پوست
غده وابسته: تیموس
غده تیموس تنظیم رشد و کنترل سیستم لنفاوی را به عهده دارد و همچنین محرک و تقویت کننده سیستم ایمنی است.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته
اسد/ خورشید: احساسات گرم، صداقت، سخاوت و بخشندگی
میزان/ ونوس (ناهید): ارتباط، عشق، تلاش برای هماهنگی، بهبود بخشیدن (خویشتن)
کیوان/ زحل: غلبه بر نفس فردی، بدین سان عشق فداکارانه امکان پذیر می‌شود.
ساختار و عملکرد چاکرای چهارم
چاکرای قلب مرکز سیستم کل چاکراهاست. سه مرکز پایین تر را که مراکز فیزیکی و احساسی هستند به سه تای بالایی که مراکز ذهنی و معنوی اند وصل می‌کنند. چاکرای چهارم به عنصر ؟ او حس لامسه تخصیص داده می‌شود. این نشان دهنده انعطاف پذیری قلب، قدرت برقراری ارتباط و تمایل به تحت تاثیر قرار گرفتن، و در عین حال ارتباط با همه چیز است.
در اینجا به ظرفیت همدلی خود با دیگران و سازگاری با آنها و هم نوا و همراه شدن با امواج کیهانی پی می‌بریم. از راه همین مرکز انرژی زیبایی‌های طبیعت و همچنین هارمونی موجود در موسیقی، هنرهای تجسمی و شعر را درک می‌کنیم. در چاکرای قلب فوق العاده قوی به بیرون تراوش می‌کند و یک چاکرای قلب باز می‌تواند خود به خودی تاثیر شفابخش و دگرگون کننده بر روی دیگران داشته باشد. اگرچه در موارد شفابخشی آگاهانه چاکرای چشم درون هم جزئی از مرحله است.
علمکرد هماهنگ
چاکرای قلبی که کاملا باز شده و هماهنگ با دیگر چاکراها کار کند شما را به کانال عشق «الهی» تبدیل می‌کند. انرژی‌های قلب شما می‌تواند دنیا را برایتان تغییر دهد، متحد کند و وفق دهد و حتی اشخاص اطرافتان را شفا بخشد. گرمای طبیعی، صمیمیت و شادی پخش می‌کنید. این قلب اطرافیان‌تان را باز می‌کند، اطمینان و شادی و سرور به وجود می‌آورد. حس همدردی و میل به کمک کردن به طور طبیعی به سراغتان می‌آید.
عملکرد ناهماهنگ
درست کار نکردن چاکرای قلب به شکل‌های مختلف ممکن است خود را نشان دهد. برای مثال ممکن است دائما بخواهید در خدمت دیگران باشید و سخاوتمندانه عمل کنید. همیشه در ازای عشقی که می‌دهید انتظار سپاس و قدردانی دارید و عمیقا از اینکه از زحمتی که متحمل شده اید به خوبی سپاسگزاری نشده است عمیقا دلسرد هستید. در بعد فیزیکی انگار سینه سپر کرده اید و با پوشش زرهی درونی در مقابل همه دردها و حمله‌ها به حالت دفاعی برخاسته اید.
کم کاری
کم کاری چاکرای قلب شما را بسیار آسیب پذیر، و وابسته به عشق و علاقه دیگران می‌کند. وقتی احساس می‌کنید که طرد شده اید عمیقا آزرده می‌شوید وقتی چنین اتفاقی می‌افتد. افسرده و غمگین میل دارید در لاک خودتان فرو روید.
لذت بردن از طبیعت
پیاده روی آرام در فضاهای سبز، کل وجودتان را از راه چاکرای قلب هماهنگ می‌کند. هر دانه شکوفه حامل پیامی از عشق و شعف پاک است، بگذارید این چنین شگفتن در قلب شما نیز اتفاق بیافتد. به خصوص گل‌های صورتي رنگ در حیات بخشیدن و سلامتی انرژی‌های چاکرای چهارم موثر است.
موسیقی درمانی
هر نوع موسیقی کلاسیک، مدرن و یا موسیقی‌های مذهبی شرقی و یا قدیمی غربی که اثر تهذیب کننده داشته باشد. رقص‌های مقدس و یا مراقبه ای که هماهنگی و شعف «خلقت» در حرکات آن نشان داده می‌شود، نیز بسیار مناسب است.
رنگ درمانی
سبز: رنگ جنگل‌ها و مراتع ایجاد هماهنگی و همدردی می‌کند. احساس یگانگی می‌کنیم و آرامش و صلح درونی را تجربه خواهیم کرد. به علاوه رنگ سبز به بدن، ذهن و روح حیات تازه ای می‌بخشد و انرژی تازه می‌دهد.
صورتی: امواج ملایم و لطیف رنگ صورتی گرفتگی قلب را باز می‌کند. این امواج قدرت خلاقیت را تحریک می‌کند.
جواهر درمانی
کوارتز قرمز: نور صورتی و رنگ ملایم کوارتز قرمز، ملاطفت، مهربانی و عشق امید به همراه می‌آورد. کوارتز قرمز می‌آموزد تا خود را باور کنید و دوست بدارید . شما را پذیرایی زیبایی‌های موسیقی، شعر، نقاشی و تمام هنرها می‌کند و به قدرت خلاقیت احساسی و قدرت تجسم‌تان جان می‌بخشد.
رایحه درمانی
عطر گل سرخ: هیچ رایحه ای این چنین اثر هماهنگ کننده در نشاط ما همچون عطر گل سرخ ندارد. سروری عمیق و میل به از خود گذشتگی در قلب ایجاد می‌کند.
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای چهارم کار می‌کند.
باکتی یوگا: باکتی یوگا راهی است برای شناخت «الوهیت» از راه خدمت عابرانه و عشق به خدا. به احساسات عابران عمق و شدت می‌بخشد و به سوی خداوند هدایتشان می‌کند.
چاکرای پنجم
چاکرای گردن یا گلو یا مرکز ارتباط نیز نامیده می‌شود.
چاکرای پنجم در حفره بین گردن و حنجره واقع شده است. از مهره‌های پشت گردن شروع می‌شود و به طرف جلو باز می‌شود.
چاکرای پنجم و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: آبی کم رنگ و همچنین نقره ای با آبی مایل به سبز
عنصر وابسته :اتر
حس: شنوایی
سمبل: لوتوس 16 ژر
اصل اساسی: طنین هستی
بخش‌های وابسته بدن: گردن، گلو و آرواره ها، گوش ها
غده وابسته: تیروئید
غدد تیروئید نقش مهمی در رشد استخوان بندی و اندام‌های درونی دارد و ید را کنترل می‌کند و کلسیم خون و بافت‌ها را متعادل می‌سازد.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته:
جوزا/ تیر: ارتباط، تبادل دانش و تجزیه
مریخ: فعال در ابراز وجود
ساختار و عملکرد چاکرای پنجم
چاکرای گلو مرکز ظرفیت بیان، ارتباط و الهام انسان است. به یک چاکرای کوچک تر فرعی صل است که در گردن قرار گرفته و به سمت پشت باز می‌شود. چاکرای پنجم پیوند مهمی را بین چاکراهای پایین تر و چاکرای تاج به وجود می‌آورد. مانند پلی است بین افکار و احساسات، انگیزه‌ها و واکنش‌های ماست.
عملکرد هماهنگ
با یک چاکرای گلو کاملا باز احساسات، افکار و دانش درون‌تان را آزادانه و بدون ترس ابراز می‌کنید؛ و همچنین می‌توانید نقاط ضعف و قوت‌تان را آشکار سازید. صداقت درونی‌تان نسبت به خود و یا دیگران از موضع درستی بیان می‌شود.
عملکرد ناهماهنگ
اگر انرژی‌های درون چاکرای گلو قفل باشد، می‌تواند مانع ارتباط بین ذهن و بدن‌تان باشد. کارکرد را هماهنگ چاکرای پنجم در کسانی که از قدرت بیان شان برای گول زدن دیگران سوءاستفاده می‌کنند نیز دیده می‌شود یا برای جلب توجه دیگران بلاانقطاع حرف می‌زنند.
کم کاری
کم کاری چاکرای گلو توانایی شما را برای نشان دادن و توصیف خودتان به تاخیر می‌اندازد. «خود» درونی‌تان را کاملا کنترل می‌کنید؛ خجالتی ، ساکت و درون گرایید و وقتی صحبت می‌کنید فقط در مورد چیزهای کم اهمیت زندگی بیرونی‌تان حرف می‌زنید. امکانات و پاکسازی و فعال کردن چاکرای پنجم
لذت بردن از طبیعت
نور آبی شفاف آسمان صاف واکنش در درون چاکرای پنجم ایجاد می‌کند.
برای جذب کامل رنگ آبی آسمانی، روی زمین دراز بکشید و ریلکس کنید و حالا قلب شما آماده پذیرفتن «پیام» الهی است.
موسیقی درمانی
موزیک: هر نوع موزیک یا ترانه ای که سرشار از تن زیر باشد و همین طور موسیقی و یا رقص‌های مراقبه ای فوق العاده اثر فعال کننده دارند و موزیک‌های آرامش بخشی مدرن (عصر جدید) با اثر طنین صدا گوش بدهید.
رنگ درمانی
آبی روشن و کم رنگ به چاکرای گلو اختصاص دارد. این رنگ آرامش می‌آفریند و بینش روحانی شما را باز و گسترده می‌کند.
جواهر درمانی
زمرد کبود: آبی کم رنگ زمرد کبود مانند انعکاس آسمان صاف و بر روی دریاست از این رو کمک می‌کند تا روان‌تان به آیینه ای تبدیل شود که گسترده لایتناهی روح‌تان را منعکس کند.
فیروزه: در درون رنگ فیروزه پیوند دوباره ای ؟ رنگ آبی آسمان و سبز زمین پیدا می‌کنیم.
رایحه درمانی
مریم گلی: رایحه تندمریم گلی امواج شفا را به طرف «مرکز تکلم» می‌فرستد. چاکرای گلو را از انقباض رها می‌کند و کمک می‌کند تا پیام‌های درونی روح را به طور موثری بیان کنیم.
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای پنجم کار می‌کند.
مانترایوگا: مانتراها اوراد مراقبه ای هستند که منعکس کننده جلوه‌های خاص الهی هستند یا به آرامی در سکوت تکرار می‌شوند یا با صدای بلند با تکرار یک مانترا افکار و احساسات به تدریج دگرگون می‌شوند.
چاکرای ششم
چاکرای پیشانی، چشم سوم، چشم خرد یا چاکرای چشم درون و یا چاکرای فرمان نیز نامیده می‌شود. چاکرای ششم در فاصله یک انگشت بالای پل بینی در وسط پیشانی قرار دارد رو به جلو باز می‌شود.
چاکرای ششم و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: نیلی و همچنین زرد پا بنفش
حس: تمام حس‌ها از جمله ادراک فراحسی
سمبل: لوتوس 96 پر (گلرگ 48 * 2)
اصل اساسی: دانش و ؟
بخش‌های وابسته بدن: صورت، چشم‌ها و گوش‌ها ، بینی و دستگاه اعصاب مرکزی
غدد وابسته: هیپوفیز، از غده هیپوفیز گاهی به عنوان «غده اصلی» نام برده می‌شود زیرا هورمون‌های آن عملکرد بقیه غدد را کنترل می‌کند.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته
تیر/ شناخت خردمندانه، تفکر منطقی
مشتری/ قوس: طرز تفکر مجموعه نگری، درک ارتباطات درونی
ساختار و عملکرد چاکرای ششم
درک آگاهانه هستی در چاکرای ششم جا دارد، جایگاه نیروی ذهنی متعال، درک روشنفکرانه برای قوه تشخیص، حافظه و اراده ماست. در بعد فیزیکی مهم ترین مرکز فرمان برای دستگاه مرکزی عصبی است.
عملکرد هماهنگ
امروزه افراد کمی یافت می‌شوند که چشم سوم شان کاملا باز باشد و همواره از آگاهی بالایی برخوردار باشند. پیگیری کل نگرانه تحقیق علمی و یا شناخت حقایق فیلسوفانه دور از دسترس می‌تواند نشانه ای از گشایش نسبی و عملکرد هماهنگ چاکرای چشم سوم باشد.
عملکرد ناهماهنگ
پیامد عمده عملکرد ناهماهنگ چاکرای سوم «عدم تعادل» است. به آسانی قربانی تکبر روشنفکرانه خود می‌شوید. تنها چیزهایی را قبول می‌کنید که ذهن‌تان بتواند درک کند، و از راه روش‌های علمی قابل اثبات باشد. بینش معنوی را به عنوان یک پدیده غیر علمی و غیرواقعی رد می‌کنید.
کم کاری
به راحتی در شرایط دشوار کنترل خود را از دست می‌دهید. احتمالا خیلی فراموش کارید اگر بینایی‌تان ضعیف شده باشد اغلب با کم کاری چاکرای ششم همراه است. در موارد حاد افکار شما خیلی پریشان و آشفته و تصمیمات شما کاملا بر اساس احساسات سرکوب شده‌تان است.
امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای ششم
لذت بردن از طبیعت: چشم سوم با شما ؟ آسمان آبی پررنگ و پرستاره شب فعال می‌شود. این تجربه طبیعت ذهن شما را بر روی پهنه بی حد و مرز همه آنچه در فرم‌های مختلف متجلی شده است باز می‌کند.
موسیقی درمانی
موزیک: از هر صدایی که به شما آرامش می‌دهد و ذهن‌تان را باز و تصورات و احساسات ابعاد کیهانی را برانگیخته می‌کند. مخصوصا موسیقی مدرن مناسب است و همین طور قطعاتی از موسیقی کلاسیک شرق و غرب (بخصوص آثار باخ) که هماهنگ کننده و فعال کننده چاکرای چشم سوم هستند.
رنگ درمانی
بنفش روشن اثر پاک کننده و باز کننده بر روی چاکرای ششم دارد به ذهن آرامش و حواس را تقویت می‌کند.
جواهر درمانی
سنگ لاجورد: در رنگ آبی پررنگ سنگ لاجورد دانه‌های طلایی سنگ نور وارد شده، مانند ستاره‌های پراکنده در آسمان شب. سنگ لاجورد احساس امنیتی به عالم روح مان منتقل می‌کند.
یاقوت آبی – بنفش: یاقوت روشن و شفاف. ذهن ما را بر روی دانش کیهانی و حقایق جاودانه باز می‌کند و امواج آن پاک کننده است.
رایحه درمانی
نعنا: رایحه نشاط آور نعنا گره‌های درون حوزه چشم سوم را باز و کمک می‌کند تا شخص از قالب‌های افکار محدود و کهنه رها شود و قدرت تمرکز را فعال می‌سازد.
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای ششم کار می‌کند.
فرم یوگا: گیانا یوگا شیوه ای از آگاهی است که اساس آن رشد ظرفیت ذهن است که فرق بین حقیقی و غیر حقیقی، جاودانه و گذرا تشخیص دهد.
چاکرا هفتم
چاکرای تاج و مرکز «قله» یا لوتوس 1000 گلبرگ نیز نامیده می‌شود.
چاکرای هفتم در وسط سر در بالاترین نقطه قرار دارد. روبه بالا باز می‌شود.
چاکرای هفتم و خصوصیات مربوط به آن
رنگ: بنفش و همین طور سفید و طلایی
سمبل: لوتوس 1000 برگ
اصل اساسی: «هستی» محض
اندام وابسته بدن: مخ
غده وابسته: صنوبری (اپی فیز) اثر اپی فیز از نظر علمی به طور قطع مشخص نشده است. به احتمال زیاد بر روی تمام ارگانیسم بدن تاثیر دارد. نتیجه اختلال این غده بلوغ زودرس جنسی است.
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته
جدی/ کیوان: دیدن درون، تمرکز بر روی ذات، در بر گرفتن ماده با نور «الهی»
حوت/ نپتون: زوال محدودیت، از خود گذشتگی، یگانگی با «هستی متعال»
ساختار و عملکرد چاکرای هفتم
چاکرای تاج جایگاه بالاترین تکامل انسانی است، اغلب با پرنده ای در حال پرواز در بالای سر نشان داده می‌شود. با تمام رنگ‌های رنگین کمان می‌درخشد، اما رنگ غالب آن بنفش است. غنچه بیرونی این چاکرا 960 گلبرگ دارد. در درون غنچه دیگری را با 12 گلبرگ می‌بینیم که با نور سفیدی که تشعشعات طلایی را در می‌درخشد.
بالاترین چاکرا انرژی‌های تمام چاکراهای پایین تر را در خود یکی می‌کند. سرچشمه و نقطه شروع تجلی تمام چاکراهاست. اینجا به سطح “هستی” مطلق وصل می‌شویم که شامل تمام فرمها و ویژگی‌های تایید است.
عملکرد هماهنگ
در چاکرای هفتم گره ای به آن معنا وجود ندارد. صرفاً دامنه باز بودن آن می‌تواند کم یا زیاد باشد وقتی چاکرای تاج شروع به بازشدن می‌کند، زمانی که مرز بین هستی درونی و زندگی بیرونی در وضع موجود کاهش پیدا می‌کند. شما لحظه‌ها را بیشتر و بیشتر تجربه می‌کنید. آگاهی‌تان کاملاً باز و آرام است و “خود” حقیقی‌تان را به منزله بخش وجودی از “هستی” مطلق حاکم که همه چیز را در برمی گیرد تجربه می‌کنید.
ویژگی چاکرای هفتم
بدون بازبودن چاکرای هفتم، احساس جدایی ا زکثرت و یکپارچگی داریم و کاملاً از ترس رها نیستیم. این ترس است که همیشه باعث ماندگاری بخشی از آثار گره‌های درون چاکراها می‌شود. نداستن توانایی برای گشودن حد کامل امکاناتشان و اینکه انرژی فردی نه می‌تواند در جهت هماهنگی کامل با (رقص خلقت) ساطع شوند و نه در جهت هماهنگی با دیگر چاکراها
امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای هفتم
لذت بردن از طبیعت
زمانی را تنها در قله کوهی بلند گذراندن بهترین راه برای کمک به باز کردن چاکرای هفتم است، به دلیل اینکه در اینجا از دغدغه‌های زمینی‌تان دور هستید و می‌توانید از رویدادهای زندگی شخصی‌تان راحت تر رها شوید.
موسیقی درمانی
موزیک: بهترین موزیک برای چاکرای هفتم سکوت است. در وضعیت سکوت کامل تمام وجودمان بیدار و پذیرای صدای “الهی” می‌شود که از راه خلقت که مظهر نیروی عشق و هارمونی تمام تجلیات است طنین می‌اندازد.
رنگ درمانی
بنفش و سفید: تاثیر باز کردن و وسعت دادن به چاکرای هفتم دارد رنگ بنفش باعث دگرگونی ذهن و روح می‌شود و این دو را به روی ابعاد معنوی وجود باز می‌کند. گره‌ها را باز می‌کند و می‌تواند ما را به سوی تجربه وحدت کیهانی راهنمایی کند.
جواهر درمانی
کوارتز بنفش: قرمز آتشین فعالیت و آبی روشن پذیرا بودن/سکوت و فضا با نیروی عظیم تر در کوارتز بنفش یکی شده است. این رنگ انتقال دهنده آرامش آشکار است که از بین برنده ترس و ناهماهنگی است.
رایحه درمانی
کندر: شباهتی به بخور سنتی که در مراسم مذهبی سوزانده می‌شود، رایحه آن اثر حیات بخش بر روی ذهن و روان دارد و پاک کننده محیط است.
کوتوس (نیلوفر): رایحه گلهای نیلوفر، حاصل چنین پیامی است، شخص پذیرنده را هدایت کرده و روح را در راهش برای یگانگی با “خداوند” آماده می‌کند.
درک علامات نجومی
چاکراها که ارتباطی بین اندام‌ها و قسمت‌هایی از بدن است که همان مقصود و منظور را دارند بالاخره روشی نیز وجود دارد که رابطه بین هفت چاکرا با هفت سیاره ستاره شناسی سنتی و خورشید، ماه، تیر و…) برقرار می‌کند،‌ در این عصر سیاره اورانوس،‌ نپتون و پلوتون وارد منظومه شده اند و بدین ترتیب خصوصیات آنها در پیشرفت انسان اثر دارد.

فهرست مطالب
مقدمه    9
سیستم انرژی و بدن‌های لطیف    10
بدن اتری    11
بدن اختری (چاکرایی)    13
بدن ذهنی    14
بدن روحانی    14
ساختار و کاربرد چاکراها    15
رشد انسان در نور تعالیم چاکراها می‌چرخد    16
چطور چاکراها بسته می‌شوند.    17
باز کردن قفل ها    17
نحوه تشخیص چاکرای بسته    18
جنسیت و چاکراها    19
چاکرای او ل    19
چاکرای اول و خصوصیات مربوط به آن    20
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته    20
ساختار و عملکرد چاکرای اول    21
عملکرد موزون    21
عملکرد ناموزون    21
کم کاری    22
لذت بردن از طبیعت    22
موسیقی درمانی    22
رنگ درمانی    22
جواهر درمانی    23
رایحه درمانی    23
انواع یوگایی که عمدتا از طریق چاکرای اول کار می‌کند    23
چاکرای دوم    24
ساختار و عملکرد چاکرای دوم    25
عملکرد هماهنگ    25
عملکرد ناهماهنگ    25
کم کاری    26
امکانات برای پاکسازی و فعال ساختن چاکرای دوم    26
لذب بردن از طبیعت    26
موسیقی درمانی    26
جواهر درمانی    26
فرم مناسب یوگا    27
چاکرای سوم    27
مانی پورا چاکر    27
چاکرای سوم و خصوصیات مربوط به آن    27
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته    28
ساختار و عملکرد سوم    28
عملکرد هماهنگ    29
عملکرد ناهماهنگ    29
کم کاری    29
امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای سوم    29
لذت بردن از طبیعت    29
موسیقی درمانی    30
رنگ درمانی    30
جواهر درمانی    30
رایحه درمانی    31
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای سوم کار می‌کند    31
چاکرای چهارم    31
آناهاتا چاکرا    31
چاکرای چهارم و خصوصیات مربوط به آن    31
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته    32
ساختار و عملکرد چاکرای چهارم    32
علمکرد هماهنگ    33
عملکرد ناهماهنگ    33
کم کاری    34
لذت بردن از طبیعت    34
موسیقی درمانی    34
رنگ درمانی    34
جواهر درمانی    35
رایحه درمانی    35
چاکرای پنجم    35
چاکرای پنجم و خصوصیات مربوط به آن    35
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته:    36
ساختار و عملکرد چاکرای پنجم    36
عملکرد هماهنگ    36
عملکرد ناهماهنگ    37
کم کاری    37
لذت بردن از طبیعت    37
موسیقی درمانی    37
رنگ درمانی    38
جواهر درمانی    38
رایحه درمانی    38
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای پنجم کار می‌کند.    38
چاکرای ششم    38
چاکرای ششم و خصوصیات مربوط به آن    39
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته    39
ساختار و عملکرد چاکرای ششم    39
عملکرد هماهنگ    40
عملکرد ناهماهنگ    40
کم کاری    40
امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای ششم    40
موسیقی درمانی    41
رنگ درمانی    41
جواهر درمانی    41
رایحه درمانی    41
فرم یوگایی که عمدتا از راه چاکرای ششم کار می‌کند.    41
چاکرا هفتم    42
چاکرای هفتم و خصوصیات مربوط به آن    42
نشانه‌های نجومی و سیاره‌های وابسته    42
ساختار و عملکرد چاکرای هفتم    42
عملکرد هماهنگ    43
ویژگی چاکرای هفتم    43
امکانات پاکسازی و فعال کردن چاکرای هفتم    44
لذت بردن از طبیعت    44
موسیقی درمانی    44
رنگ درمانی    44
جواهر درمانی    44
رایحه درمانی    45
درک علامات نجومی    45
مترجم: رایمون شهابی
نوبت چاپ: پنجم، 1385
نشر: افکار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *