مقالات مدیر مسئول

مصرف بی رویه دارو و پدیده خود درمانی

 

همه ما به خوبی می دانیم که مصرف هرچیزی اگر از حد طبیعی و لازم خود بگذرد نه تنها سودمند نیست بلکه ضررهای فراوانی نیز به همراه دارد که شاید برخی از آنها غیرقابل جبران باشد. دارو هم یکی از همین اقلام است. ماده ای که برای درمان استفاده می گردد،اما وای به روزی که این درمان، خود تبدیل به درد شود آن وقت است که مشکلات کوچک و بزرگ و بیماری های مختلف شروع می شوند. و ما بی اطلاع از منشا آنان خودسرانه و بدون تجویز دکتر مثل نقل و نبات دارو می خوریم تا بالاخره بر اثر این همه دارویی که مصرف کرده ایم به خیال خودمان درمان شویم. غافل از آنکه بسیاری از این داروها می توانند جایگزین های طبیعی داشته باشد و این حجم داروی شیمیایی که مصرف می شود موجب اختلال در سیستم دفاعی بدن می شود. مصرف خودسرانه دارو که میان ما ایرانی ها بسیار شایع است معمولاً به دلایل زیر انجام می پذیرد:

خوددرمانی: یکی از مهمترین دلایل مصرف نابجا و خودسرانه دارو خوددرمانی است. برای هردردی مسکنی معرفی می کنیم و به دیگران هم آن را پیشنهاد می دهیم. اما تمامی دردها یک منشا و یک  درمان ندارند حتی اگر شبیه هم باشند.وقتی داروهایی مصرف می کنیم که بدن ما به آنها نیازی ندارد این داروها به جای کمک کردن به سلامتی به عنوان بیگانه هایی تلقی می شوند که بدن ما در صدد مقابله با آنها برمی آید و این طور می شود که ناگهان به جای یک درد چندین درد دیگر هم اضافه می شوند.

ویزیت های گران پزشکان: متاسفانه هزینه های سنگین ویزیت پزشکان هم به این خود درمانی ها دامن می زند و خانواده هایی که از تمکن بالایی برخوردار نیستند و قشر متوسط را تشکیل می دهند ترجیح داده به جای پزشک به داروخانه مراجعه کنند و با قیمتی بسیار کمتر، دارویی تهیه و مصرف نمایند.

دارو به جای پول خرد: استفاده از قرص های مسکن مثل استامینوفن و سرماخوردگی به جای پول خرد در داروخانه ها بسیار شایع است. زمانی که افراد از داروخانه خرید می کنند مسئول صندوق به جای پول خرد مابقی این خرید یک یا دوبسته قرص مسکن به خریدار می دهند که این خود نوعی ترویج خوددرمانی است.

ناآشنایی مردم با طب سنتی: خوشبختانه کشور ایران به علت شرایط آب و هوایی چهارفصل خود، معدنی از گیاهان دارویی است.گیاهانی که با هزینه اندکی می توان آنها را از عطاری ها تهیه کرد و بدون هیچ عوارضی مصرف نمود.اما چون بسیاری از ما درباره این گیاهان و نحوه استفاده از آنها اطلاعی نداریم به محض بروز هرگونه مشکل به سراغ داروهای شیمیایی می رویم.

در پایان باید گفت مصرف دارو در کشور ما بسیار بالاتر از استاندارد جهانی آن است. که بخشی از آن به دلیل فرهنگ غلط خوددرمانی است که به بیماران برمی گردد و بخش دیگر آن هم متوجه پزشکانی است که بی رویه دستور مصرف دارو صادر می کنند .مسلماً این امر نیاز به فرهنگ سازی و ارائه آموزش های اجتماعی در حوزه سلامت دارد .یادمان نرود بسیاری از مسمویت های دارویی و حتی اعتیاد به مصرف دارو از همین خوددرمانی های نابجا نشأت گرفته است.

 

روزنامه خراسان – مورخ یکشنبه 1392/05/13 شماره انتشار 18469

http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1392&month=5&day=13&id=5015466

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *