مقالات مدیر مسئول

این تمام واقعیت نیست

اگر فرضاً اطلاعات محدودی راجع به یک موضوع هم داشته باشیم معمولاً برای راستی آزمایی آن اطلاعات به دست آمده تلاشی نمی کنیم. بلافاصله بر تخته موج سواری ایستاده و با قدرت امواج به هر سویی که جریانات جاری ما را ببرد حرکت می کنیم. البته خدایی ناکرده جسارت به شما خواننده محترم نشود. جنابعالی و عزیزانتان و همچنین بنده و دوستانم قطعاً از این مسائل مبرا هستیم و بسیار کارآزموده و سنجیده در فضای مجازی سخن می گوییم!
آنچه گفتم حکایت بسیاری از توئیت نوردها و اینستاگرام نوردهای این دوره زمانه است. همان هایی که تا اراده می کنند موضوعی هر چند بی ارزش را به ترند اول دنیا تبدیل می کنند. همه مسائل جاری در تمامی عرصه ها را رصد کرده و در رابطه با آن اظهار نظر می کنند؛ در ارتباط با ترکیب بایرن مونیخ در فینال جام حذفی آلمان نظر می دهند، همه پرسی پوتین در مورد تغییر قانون اساسی را تحلیل می کنند، اقتصاد پسا کرونا را پیش بینی می کنند و حتی شاید باور نکنید سیاست های خاص دولت و رهبر کره شمالی را هم بهتر از خود آن ها می شناسند! وای از آن وقتی که این فرد پر ادعا، پر حرف و بی سواد یکی از این سلبریتی های تازه به دوران رسیده هم باشد. دیگر جریانی به راه می اندازند که گاهی جمع کردنش غیر ممکن است. اگر دقت کنید اکثر این افراد و حتی سلبریتی ها از حداقل دانش و سواد هم بی بهره اند. مشکل اینجاست که هیچ کسی هیچ جا اصول و قواعد و لازمه های حضور در شبکه های اجتماعی را آموزش نمی بیند.
این گونه همراهی ها و جریان سازی رسانه ای در فضای مجازی گاهی در مورد مسائل پیش پا افتاده و کم اهمیت است که بعد از چند روز فروکش می کند و ارزش خود را هم از دست می دهد همانند چالش های بی خاصیتی که افراد راه می اندازند تا مدتی عکس و فیلم آن را به اشتراک می گذارند و بعد هم برای همیشه به فراموشی سپرده می شود. اما در بعضی مواقع ممکن است همراهی با برخی از این جریانات برای فرد یا جامعه مخاطراتی به همراه داشته باشد. یا آن جریان سبب اتفاقاتی در شود که هیچ گاه فرد مورد نظر قصد همراهی با آن پیامد را نداشته است. پس باید ملاحظات قدم زدن و سخن گفتن در فضای مجازی را شناخت و رعایت کرد. خصوصاً نوجوانان و جوانان هیجان زده که گوشی به دست می گیرند باید خوب بدانند که آن چه در فضای مجازی می بینند همیشه تمام واقعیت نیست پس باید ابتدا راجع به آن موضوع اطلاعات کافی داشته باشند و تمامی ابعاد آن را سنجیده و سپس نسبت به آن واکنش نشان دهند. خلاصه اینکه هشتک هایتان را مفت مفت خرج نکنید.

 

منبع: هفته نامه نخست؛  سال هجدهم  پنجشنبه 2 مرداد 1399 شماره 833

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *