مدیریت تولید و محصول

درآمدی بر جهش تولید

در بیست سال انتهایی قرن بیستم جهانیان مواجه با بروز و ظهور کشورهای جدید تازه صنعتی شده ای گردیدند که از نظر توانِ خلاقیت و روحیۀ بدعتِ صنعتی به کشورهای توسعه یافته و پیشرفته جهان طعنه زده و حتی در برخی از صنایع با آنها رقابت کرده و یا از آن ها پیشی گرفته اند. سئوال پایه ای اين است كه عوامل تعيين كننده اين قدرت و ظرفيت بالاي ابداعات که منجر به جهش گردیده است چيست؟ و چگونه می توان در زمره چنین کشورهایی قرار گرفت؟ “تکنیک جهش” یکی ازمتداول ترین روش های اصلاح روندهای تولید است. پژوهش ها نشان مي دهد كه ابداعات و اختراعات در «نظام ملي نوآوري» شكل گرفته و اثر خود را در روند تولید و پیشرفت صنعتی کشورها می گذارد. در واقع خلاقیت و نوآوری راهگشای بهروه وری است و استمرار در بهره وری منجر به جهش تولید می گردد.
هر كشوری داراي نظام ملي متفاوت با كاركردها و شاخص های بهره وری مختلف است و اين امر مي تواند تمایز كشورها در رشد عملکرد تولیدی را نشان دهد. واقعیت این است كه ابداعات در نظام ملي نوآوري کشور ما به گونه اي نيست كه بتواند ابداعات و اختراعات را به طور پيوسته و درون زا تداوم بخشيده و به اقتصاد تزريق نمايد و عامل اصلي آن، عدم پيوند و تناسب میان اجزاي نظام ملي نوآوري از یک سو و همچنین نظام اداری نامتناسب در بخش دولتی از سوی دیگر می باشد. امری که از سال ها قبل گریبان بخش تولید را گرفته و رها نمی کند. از این رو می بایست براي جهش تولید اجزاي نظام ملي نوآوري به صورت مطلوب تقويت شده و بوروکراسی متناسب با آن شکل گرفته تا از حالت علمكرد آرام و نامتناسب خارج شود. رونق و به دنبال آن جهش تولید امری است که مستلزم کوشش همگانی در دولت، قوه مقننه، بخش خصوصی و حتی فرهنگ حاکم بر رفتار مصرف کنندگان می باشد. البته این تمام واقعیت نیست. مسلماً برای ایجاد جهش مداوم و مستمر در تولید لازم است برخی اتفاقات ویژه نیز رخ دهد. مثلاً در کشور صنعت مونتاژ به صنعت ساخت تغییر نماید. به این معنی که طراحی و تولید محصول با به کارگیری فناوری داخلی توسط متخصصان داخلی انجام شود. ساخت محصول ضمن ایجاد استقلال در تولید و جلوگیری از وابستگی به خارج، درآمد واحدهای تولیدی را نیز افزایش داده و بیش از صنعت مونتاژ امکان ایجاد تنوع و تمایز در تولید (محصول) را فراهم می نماید.
بنا به تعبیر رهبر معظم انقلاب، «تولید» ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است. اقتصادی که متکی بر ظرفیت ها و توانمندی های داخلی است و عملیاتی شدن آن در ایران، ضمن توسعه کسب و کار و رونق اشتغال باعث به ارمغان آوردن رفاه عمومی، رفع مشکلات معیشتی مردم، جلوگیری از خسارت آفرینی های دشمنان و ضربات آنها بر پیکره ی اقتصاد ملی می شود. واقعیت های موجود در اقتصاد ایران در زمینه ی حمایت از تولید ملی و رشد و رونق آن نشان می دهد که کشور از این جهت هنوز به نقطه ی قابل قبول نرسیده است پس برای دستیابی به آن باید مفاهیم رونق و جهش تولید پارادایم ذهنی جامعه صنعتی و اقتصادی کشور باشد که در این راستا « ایجاد امنیت سرمایه گذاری، اصلاح و چابک سازی نظام های اداری و بانکی، نوسازی تکنولوژی تولید، هوشمندی اعمال سیاست¬های حمایتی از سوی دولت، زدودن مقررات و بخشنامه¬های غیر ضروری، شناسایی و رفع موانع تولید، فرهنگ سازی و کوشش همگانی، حمایت از شرکت های دانش بنیان و ..» از مهم ترین پیشن نیازهاست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *