مقالات مدیر مسئول

بورس از نو

مجازات خاطیان و اعتمادسازی مجدد در بورس:

شخصاً امیدوارم و آرزو می کنم عاملین خیانت اقتصادی در بورس همچون عاملین خائن که قبلاً در بانک مرکزی مسئولیت داشتند و اکنون احکام قضایی آن ها صادر شده است به دست قانون مجازات گردند اعتقاد دارم تیم اقتصادی دولت سیزدهم باید فکری اساسی، برنامه ای جامع و نقشه ای مدون برای احیای بورس داشته باشد. به گونه ای که:

 اول؛ زیرساخت های اساسی نرم افزاری و سخت افزاری آن اصلاح شود،
دوم: از طریق مراجع ذیصلاح برخی قوانین آن بازنگری گردد،
سوم: دخالت دولت به حداقل برسد و نهایتاً سودجویان و بازارگردانان غیرقانونی دستشان به صورت کامل در این بازار قطع گردد.

مجموع این اقدامات ضمن آن که اعتماد عمومی به بورس را احیا می کند سبب می شود در بازه زمانی قابل قبول رونق مجدد به بورس بازگردد. همچنین باید توجه داشت یکی از اصلی‌ترین عوامل تعیین‌کننده در روند معاملات بورس نرخ ارز است. این موضوع که نرخ ارز به کدام سمت خواهد رفت باید مساله مهمی تلقی گردد چون روند بازار را تحت شعاع خود قرار خواهد داد و از آن مستقل نخواهد بود. روند نرخ ارز در کشور می تواند در مسیر تداوم رشد بازار، تثبیت یا افت آن موثر باشد که بازار سهام هم بر اساس آن پیش خواهد رفت.

هرگز فراموش نمی کنیم:

•    ما مردم ایران هرگز فراموش نمی کنیم با اوج گرفتن بورس در نیمه تیرماه، ۲۵ اقتصاددان مکتوب به دولت و بانک مرکزی بابت رشد حبابی بورس تذکر دادند اظهار نگرانی کردند، اما توجهی به این اظهارات نشد و در زمان جهش بورس، مدیریت مناسب انجام نشد؛
•    هرگز از یاد نمی رود افزایش قیمت سهام دولتی باعث شد تا مردم منتظر عرضه صندوق دوم دولتی باشند که در مردادماه منتفی‌شدن خبر عرضه صندوق پالایشگاهی، روی دیگر بازار را به سهامداران نشان داد.
•    در حافظه تاریخ اقتصادی کشور برای همیشه ثبت شده است که پس از دعوای وزیر اقتصاد با وزیر نفت بر سر سیاست‌های مدیریتی دارا دوم، بزرگترین سقوط تاریخی بورس ایران رقم خورد و اعتماد از بازار رخت بر بست. و همچنین در ادامه همین اقدامات ریزش‌ها در بازار تداوم یافت تا اینکه دستوری کردن قیمت فولاد شوک دیگری به بازار وارد کرد و ارزش سهام در بین سیاست‌های وزارت صمت و بورس، روز به روز کاهش یافت و دارایی سهامداران همچنان آب شد، در کمتر از ۵ ماه بیش از ۵۰ درصد ارزش سهام‌ها افت کرد و پشت سهامداران خالی شد.

کلام آخر:

حالا تیم اقتصادی دولت سیزدهم باید بنشید فکری اساسی به حال و روز بورس بکند و از نو آن را بسازد. خصوصاً در حوزه جلب اعتماد عمومی که آسیب های زیادی به آن وارد شده است. باید روندهای جاری اصلاح شود و فراز و فرودهای غیر اصولی بورس مهار گردد و با کوتاه کردن دست افراد بی کفایت و سودجو بورس ر به مردم، صنعت گران و تولید کنندگان واقعی واگذار شود تا روندهای جاری عرضه و تقاضا تعیین کننده روند صعودی یا نزولی آن باشد.

منبع: خبرگزاری بازار، مؤسسه تحلیل بازار فردا،
۹ آبان ۱۴۰۰ – ۱۲:۰۸، کد خبر: ۱۱۴۳۴۴

https://www.tahlilbazaar.com/news/114344

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *