مقالات مدیر مسئول

یکپارچگی شهر

  1⃣ منظر و حیات:

«یکپارچگی» رویکردی کلیدی در منظر و حیات شهری است. که بر اساس آن ضمن طبیعی، رسمی و محترم شمردن تفاوت های منطقه ای و محله ای به دنبال ایجاد منظر و حیاتی یکپارچه در شهر است. منظور از #یکپارچگی منظر و حیات ایجاد تشابه نیست. بلکه حفظ «تناسب، توازن، تقارن و تعادل» در عین تفاوت هاست. رنگ ها، سازه ها، فضاها، طراحی ها و … در این امر نقش مهمی دارند.

  2⃣ مدیریت:

#مدیریت_یکپارچه از مهم ترین دستاوردهای توسعه سازمان های محلی است. مقوله مهمی که کشور ما تا تحقق آن فاصله زیادی پیش روی خود دارد. اما قطعاً تحقق یکپارچگی شهری از مسیر مدیریت یکپارچه میسر می شود. در این راستا نکته قابل بحث ضرورت اصلاح رویه های حاکم بر الگوی مدیریت توسعه شهری است که نوعی تعامل مؤثر و هدفمند را با جریان شهرنشینی مطرح می کند.
     
  3⃣ پیشرفت و توسعه:

شهرها باید به صورت یکپارچه، همه جانبه و در همه ابعاد رشد نمایند. در صورت بروز این حالت است که مفهوم #توسعه_شهری متجلی می گردد و شهر در مسیر پیشرفت قرار می گیرد. اگر این اتفاق (که امری آرمانی و بسیار سخت است) تحقق یابد مفاهیم حاشیه، بالا یا پایین، کم برخوردار یا برخوردار و … در ادبیات شهری حذف می شوند یا تعابیر متفاوتی پیدا می کنند.
     
 ✅ برای تحقق #یکپارچگی_شهری موضوع «تقسیمات شهری» و کیفیت چگونگی انجام آن اهمیت زیادی پیدا می کند. امروزه تدوين تقسيمات شهر مبتني بر برنامه ريزي و اقتضائات است که سه عامل؛ «شهر»، «شهروند» و «مديريت شهري» در آن نقش دارند. تقسيمات شهري حاصل از تعامل اين عوامل سه گانه، يگانگي و پايداري شهر را رقم زده و گرداندن شهر تحت مديريتي واحد و يکپارچه را ميسر مي گرداند. ارتقای شرایط کار و زندگی همه جمعیت شهر با توجه ويژه به افراد و گروه‌های کم درآمد، زمينه سازي و ايجاد مشوق هاي توسعه اقتصادی و اجتماعی پایدار و حفاظت از محیط کالبدی شهر از مهم ترین دستاوردهای شهر یکپارچه قلمداد می شود.


?منبع: #روزنامه_شهرآرا،
?سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰، شماره ۳۵۸۳

 

https://shahraranews.ir/fa/publication/content/12522/341956

‌‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *