برنامه ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل پنج اصل اساسی مدیریت است. مدیران باید برای همه ی این اصول از مهارت کافی برخوردار باشند.

اقتصاد در بخش مراقبت های ویژه

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دیگر نه می شود پنهان کرد نه لاپوشانی، نه انکار قابل قبول است نه توجیه، اصلاً هم فرقی ندارد که تقصیر دولت و تحریم است یا برجام و مذاکرات. رهبری و مردم از شرایط گله دارند و راضی نیستند و اکنون همه این واقعیت تلخ را می دانیم و به گونه ای گرفتار آن شده ایم که حال اقتصاد کشور خوب نیست. سفره مردم کوچک و کوچک تر شده و حتی بسیاری از اقلام مهم نیز از سر سفره ها برداشته شده و سبد کالای خرید خانوار محدود به موارد خیلی خیلی ضروری گردیده است.

این نه زیبندۀ کشور است و نه در شأن مردم صبور و شریف ایران. پس دولت جدید یک بیمار اورژانسی دارد در بخش مراقبت های ویژه که باید قبل از هر چیزی مانع بدتر شدن حال یا مرگش شود و آن «اقتصاد» است. این که جنگ اقتصادی به راه افتاده را قبول داریم، این که تحریم ها ناجوانمردانه به اقتصاد کشور آسیب زده جای انکار ندارد، این که دشمنان سنگ اندازی می کنند چیز جدیدی نیست، ولی این که برخی آقایان می گویند به این دلایل نمی شود خوب زندگی کرد هرگز مورد پذیرش مردم و نخبگان اقتصادی نیست. فرض کنید رانت خواری و ویژه خواری نبود، آقازادگی و ژن های خوب وجود نداشت، احتکار و اختلاس انجام نمی شد، سلطان چه و چه خلق نمی گردید، وابستگان برخی مسئولین انحصار برخی امور را در اختیار نداشتند، بی کفایتی، بی تدبیری و تنبلی نبود، سیاست های اقتصاد مقاومتی دنبال می شد و همه مسائل را در قالب برجام و خارج کشور دنبال نمی کردیم و ... آیا باز هم شرایط اقتصادی همین گونه بود؟ قطعاً پاسخ این سئوال مشخص است و نیازی به توضیح ندارد. به هر حال الان در این شرایط قرار گرفته ایم که مسأله معیشت به علاوۀ مسائل ناشی از کرونا روحیه مردم را تضعیف کرده، قدرت خرید آن ها محدود شده، بسیاری از خانواده ها داغدارند و خلاصه نیازمند تحول اساسی برای تغییر اوضاع هستیم. رویکرد اساسی دولت باید «انقلاب اقتصادی» باشد. یعنی کل کابینه باید دغدغه معیشت مردم را درک کنند و برای بهبود اقتصاد کشور راهکار داشته باشند. دیگر زمان نداریم که  برای نظریه پردازی و مدیریت انتزاعی تلف کنیم همه اعضای کابینه دولت سیزدهم باید پای کار باشند، روحیه جهادی داشته باشند و با تعصب و دغدغه مدیریت نمایند. این که رئیس جمهور منتخب در زمان ریاست بر دستگاه قضا و هم چنین آستان قدس وسط میدان بود و پای کار نشان داده است می تواند امیدوار کننده باشد که اعضای کابینه ایشان نیز پشت میزی و انتزاعی نباشند. باور کنید اگر وزیری قیمت نان و برنج و سایر اقلام ضروری مردم را نداند و فارغ از اوضاع اقتصادی کشور خودش زندگی رو به راهی داشته باشد و حال و روز بازار را نداند هرگز نمی تواند درد مردم را بفهمد. البته معیشت و رفاه مردم و سفره رنگین مطابق شأن خانواده ایرانی که حداقل ضروری برگردن دولت است. امیدواریم با تلاش مجاهدانه رفاه عمومی مردم تأمین گردد، کشور به سمت شکوفایی و رونق اقتصادی حرکت کند، چرخ تولید بچرخد و کسب و کارها رونق یابد تا کم و کاستی های مردم جبران شود. اگر دولت منتخب ضمن پرهیز از حاشیه ها و امور دست چندم بر توسعه اقتصادی کشور متمرکز شود و با اصلاح و پاکسازی امور، فساد مالی و اداری را از میان بردارد شک نداریم در همین شرایط تحریم اوضاع بسیار بهتر خواهد شد. این ها بخشی از وعده های منتخب مردم در دولت سیزدهم است که قطعاً توانایی و انگیزه ی لازم برای تحقق آن را دارند و می دانیم که می خواهند آن را عملی سازند.

منبع: هفته نامه نخست، سه شنبه 29 تیر 1400، شماره 881

این مطلب تا چه اندازه برای شما مفید بود؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 میانگین امتیاز 0.00 (0 رای)